Što je Ekonomska olimpijada?

SaZriVk
Inovativno obrazovanje
3 min readJun 30, 2024

Ključna riječ: Financijska pismenost

Autor: Sanja Zrilić

Datum: 30.lipnja 2024.

Logo Croatian Economics Olympiad, izvor: Facebook stranica

Fantastičan način da se mladi upuste u svijet financija!

Hrvatska ekonomska olimpijada projekt je namijenjen učenicima srednjih ekonomskih škola koje na zanimljiv i interaktivan način potiče da razvijaju svoja znanja u područjima ekonomije i financijske pismenosti, ali i u rješavanju business case studyja. Cilj je naučiti mlade kako se nositi s financijskim odlukama u stvarnom svijetu — od upravljanja novcem do suočavanja s neizvjesnostima poput bolesti ili otkaza, a sve to kroz video-igru. Svake godine, već tradicionalno se uključujem u ovo natjecanje jer smatram da je u današnjoj realnosti zaista važno biti financijski pismen. U ovom članku ću pisati o konceptu samog natjecanja, o cilju natjecanja te o pojmu i važnosti financijske pismenosti.

Hrvatska ekonomska olimpijada (CEO) je natjecanje za srednjoškolce koje potiče primjenu ekonomske teorije u stvarnim situacijama. Održava se online, a ovogodišnja igra zove se “Financial Literacy Game”. Financijska pismenost je ključna vještina koja nam omogućuje donošenje informiranih odluka o upravljanju novcem. Osnovni aspekti financijske pismenosti su razumijevanje kako zarađujemo i na što trošimo novac zatim aktivni i pasivni prihodi/rashodi što znači prepoznavanje razlike između prihoda koje aktivno generiramo (npr. plaća) i onih koji dolaze pasivno (npr. kamate na štednju). Zatim poznavanje osnova zajmova i kako ih koristiti ali i razumjeti kako inflacija smanjuje vrijednost novca te kako ulaganje može pomoći u povećanju kapitala. Tu svakako moramo još spomenuti i planiranje proračuna i određivanje prioriteta za trošenje ali i definiranje ciljeva i štednja za budućnost.

Croatian Economics Olympiad 2024. u Ekonomskoj školi Vukovar

U ovoj igri, „Financial Literacy Game“, natjecatelji se suočavaju s različitim financijskim izazovima, uključujući trgovanje nekretninama, dobrima, obveznicama, dionicama, kriptovalutama, kreditima i štednjom.

Glavni cilj je naučiti mlade kako se nositi s financijskim odlukama u stvarnom svijetu — od upravljanja novcem do suočavanja s neizvjesnostima poput bolesti ili otkaza.

Ostali ciljevi su potaknuti srednjoškolce na izvannastavne aktivnosti i zainteresirati ih za ekonomiju i poduzetništvo te potaknuti ih na primjenu ekonomske teorije u stvarnim situacijama. Kroz natjecanje, sudionici se suočavaju s financijskim izazovima i uče kako donositi pametne odluke u vezi s novcem, investicijama i ekonomijom. Igra “Financial Literacy Game” omogućuje im da razvijaju vještine upravljanja financijama i bolje razumiju svijet ekonomije.

Evo nekoliko mogućih zadataka u video-igri:

Trgovanje dionicama i obveznicama: Sudionici moraju donositi odluke o kupnji i prodaji dionica i obveznica na tržištu kapitala. Trebaju analizirati trendove, rizike i potencijalne dobitke.

Upravljanje kreditima: Sudionici dobivaju hipotetičke kreditne ponude (npr. stambeni kredit, studentski kredit) i trebaju procijeniti uvjete, kamatne stope i rokove otplate.

Štednja i ulaganje: Sudionici odlučuju kako rasporediti svoj novac između štednje i ulaganja. Trebaju razumjeti različite vrste štednje (npr. štednja u banci, investicijski fondovi) i njihove potencijalne koristi.

Rješavanje financijskih problema: Sudionici se suočavaju s neočekivanim situacijama poput gubitka posla, medicinskih troškova ili krađe identiteta. Trebaju donositi odluke kako se nositi s tim izazovima.

Kroz ove zadatke, nastoji se razviti financijska pismenost i bolje razumijevanje ekonomije kroz praktične primjere.

Pobjednici Hrvatske ekonomske olimpijade, imaju pravo nastupa na Međunarodnoj ekonomskoj olimpijadi koja će se održati u Hong Kongu. Sudionici natjecanja prolazit će kroz tri ključne faze: ekonomija, financijska pismenost i poslovni slučaj.

Financijska pismenost je važna jer nam omogućuje bolje upravljanje novcem, smanjuje stres i povećava osobnu dobrobit. Pismeni pojedinci postavljaju ciljeve, kontroliraju dugove, ulažu i osiguravaju svoju imovinu. Podsjetila bih čitatelje na metodu osobnog proračuna 50/30/20!

Kao edukator, imam konstantnu potrebu uvoditi nove, inovativne metode, koje će se učenicima činiti privlačne i koje će na što učinkovitiji način utjecati na ostvarenje ishode. Ovo natjecanje je svakako jedna takva metoda.

Croatian Economics Olympiad 2024. u Ekonomskoj školi Vukovar

· https://cerm.hr/sviprojekti/ceo/

· https://lidermedia.hr/ukratko/objavljen-datum-odrzavanja-hrvatske-ekonomske-olimpijade-2024-157066#google_vignette

· https://nastava.info/financije/financijska-pismenost-osnove-primjeri-koncept.html

· https://www.poslovni.hr/financije/znate-li-pravilo-50-30-20-ono-bi-moglo-preporoditi-vase-financije-4425421

· https://studentski.hr/studenti/financije/najvece-ekonomsko-natjecanje-za-srednjoskolce-sudjeluju-skole-iz-cijele-hrvatske

· https://studentski.hr/studenti/financije/zasto-je-vazna-financijska-pismenost-mladih-i-kako-utjece-na-raspolaganje-novcem

--

--

SaZriVk
Inovativno obrazovanje

Nastavnica ekonomske skupine predmeta iz Hrvatske. 2023. MIE Expert, Autor stručnih članaka, predavač, mentor i zaljubljenik u projektnu nastavu.