Igrokaz u osnovnoškolskoj nastavi fizike

Jasmina Alilovic
Inovativno obrazovanje
6 min read3 days ago

Jasmina Alilović, profesor matematike i fizike

Sažetak: Učenici OŠ „Matija Gubec“ iz Čeminca, sa svojom učiteljicom fizike Jasminom Alilović, dugi niz godina prisutni su na Zimskoj školi fizike na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Osijeku kao dio Fizike na sceni. Kroz igrokaz u nastavi fizike pokušali su, kako sebi, tako i svojim vršnjacima približiti kompleksne fizikalne koncepte. Kroz kombinaciju igre, kreativnosti i znanosti, učenici mogu razviti ne samo svoje znanje iz fizike, već i vještine kritičkog mišljenja, timskog rada i kreativnog izražavanja. Učitelji bi trebali razmotriti uključivanje igrokaza u svoje školske kurikulume kako bi povećali motivaciju i aktivnost učenika.

Uvod

Uvođenje inovativnih metoda poučavanja u osnovnim školama postaje sve važnije kako bi se motiviralo i aktiviralo učenika. Jedna od tih metoda je uporaba igrokaza u nastavi fizike. Igrokazi omogućavaju učenicima da kroz zabavne i interaktivne aktivnosti lakše razumiju kompleksne fizikalne koncepte. Cilj ovog članka je istražiti kako se igrokazi mogu efikasno integrirati u nastavu fizike u osnovnoj školi te pružiti primjere i metodološke smjernice učiteljima koji žele mijenjati svoj način poučavanja i pružiti nove ideje učiteljima koji su već počeli provoditi slične aktivnosti u razredu.

Ključne riječi: igrokaz, fizika

Teorijski okvir

Korištenje igrokaza u nastavi oslanja se na nekoliko obrazovnih teorija, uključujući konstruktivizam, koji naglašava aktivno učenje kroz praktična iskustva, te teoriju multimedijalnog učenja, koja sugerira da učenici bolje uče kada su uključeni različiti mediji i metode. Igrokazi pružaju brojne prednosti u obrazovnom kontekstu. Oni potiču razvoj kritičkog mišljenja, kreativnosti, suradnju među učenicima te potiču razvoj prezentacijskih vještina. Također, igrokazi omogućuju učenicima da uče kroz igru, što može povećati njihovu motivaciju i aktivnost.

Planiranje i priprema igrokaza

Odabir teme: Prvi korak je odabir teme koja će se obrađivati igrokazom. Tema treba biti relevantna i prilagođena razini razumijevanja učenika. Neke od tema koje su prikladne za izradu igrokaza u osnovnoj školi su: strujni krug, električni otpor, djelovanje više sila na tijelo, inercija, slobodni pad, valovi, obnovljivi izvori energije, život i djelo znanstvenika ( primjerice: Newton, Tesla, Arhimed, Faust Vrančić, Volta, Amper, Einstein…).

Pisanje scenarija: Sljedeći korak je pisanje scenarija koji će jasno prikazati odabrani fizikalni koncept. Scenarij treba biti jednostavan, ali edukativan. Korisno je uključiti i učenike u pisanje scenarija. Kao predložak za izradu scenarija može poslužiti i edukativna slikovnica (npr. „Ja sam zvijezda“, slikovnica Ivice Puljka ili „Pahuljasta“, slikovnica Zorana Vakule).

Podjela uloga: Učenicima se dodjeljuju uloge koje će igrati u igrokazu. Važno je osigurati da svi učenici budu uključeni. Primjerice, prilikom uprizorenja igrokaza na temu Čemu služi sigurnosni pojas (fizikalno je to priča o inerciji), pored uloga vozača i putnika u autobusu, neki od učenika odabrali su sporedne uloge Sunca i oblaka jer se nisu željeli eksponirati.

Priprema materijala: Potrebno je pripremiti sve materijale koji će se koristiti tijekom igrokaza, poput kostima, rekvizita i edukativnih plakata. To će privući učenike koji su više umjetnički orijentirani, jer potiče njihovu maštu i kreativnost. Primjerice, učenici su izradili kostime za obnovljive izvore energije, vodu, vjetar, sunce i biomasu uporabom recikliranih materijala. U igrokazu o poznatom izumitelju Faustu Vrančiću izradili su model padobrana po uzoru na Fausta, plakate koji su prikazivali njegov životni put te video uratke o njegovim izumima i vremenu u kojem je živio.

Izvedba i analiza: Nakon izvedbe igrokaza, važno je organizirati analizu u kojoj će učenici moći iznijeti svoja iskustva, postavljati pitanja i dodatno razjasniti pojmove koji su im možda ostali nejasni. Ova refleksija je ključna za konsolidaciju znanja.

Primjena u nastavi

Igrokaz se može integrirati u redovnu nastavu fizike u osnovnoj školi na različite načine. Učenici mogu prikazati neki fizikalni koncept kroz igrokaz. Na taj način, učenici aktivno sudjeluju u učenju i bolje razumiju gradivo. Primjerice, kroz igru su proučavali djelovanje više sila na tijelo te na zabavan način zaključili što se događa kad sile koje djeluju na tijelo imaju isti smjer i istu orijentaciju, a što kad sile imaju isti smjer i suprotnu orijentaciju.

Primjeri scenarija

Djelovanje više sila na tijelo: Učenici mogu prikazati kako više sila djeluje na tijelo u slučaju kad sile imaju isti smjer i orijentaciju ili u slučaju kad sile imaju isti smjer i suprotnu orijentaciju.

Električni strujni krug: Učenici mogu glumiti dijelove električnog kruga, pokazujući kako struja teče u strujnom krugu.

Električni otpor: Učenici glume slobodne elektrone u kristalnoj rešetci.

Inercija: Učenici glume vozača i putnike u autobusu koji se naglo zaustavlja ili naglo kreće iz stanja mirovanja i na taj način uče o inerciji.

Valovi: Učenici, po uzoru na valove na tribinama nogometnih utakmica, glume čestice vala i dolaze do spoznaje da je val poremećaj koji se širi sredstvom.

Obnovljivi izvori energije: Glumeći vodu, vjetar, Sunce i biomasu učenici šire svoje spoznaje o obnovljivim izvorima energije.

Prikaz života i djela poznatih fizičara: Glumeći Arhimeda, Teslu, Newtona, Voltu, Ampera i Einsteina učenici upoznaju razvoj znanosti.

Studije slučaja

Primjeri iz prakse

Fizika na sceni je stalna praksa Zimskih škola fizike koje se već 20 godina organiziraju na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Osijeku. Igrokazi se kontinuirano koriste i u nastavi fizike u OŠ „Matija Gubec“ u Čemincu, kako u učionici tako i na školskim priredbama te natječajima kao što je HAK-ov natječaj za izradu video spotova na temu jednog od „10 zlatnih pravila u prometu“. Učenici su prikazali različite fizikalne koncepte kroz igrokaze, što je rezultiralo boljim razumijevanjem gradiva i povećanim interesom za fiziku.

Analiza rezultata

Rezultati i povratne informacije učenika i učitelja, sudionika Zimskih škola fizike u Osijeku, gdje je fizika na sceni postala stalna praksa, pokazali su kako su igrokazi pozitivno utjecali na motivaciju za učenje fizike, kao i razumijevanje fizike. I učenici u učionici izrazili su veće zadovoljstvo nastavom u kojoj je uključen igrokaz i bolje su razumijevali uzročno — posljedične veze među nekim pojavama.

Izazovi i rješenja

Iako igrokazi donose brojne prednosti, njihova implementacija može biti izazovna. Glavni izazovi uključuju vremenska ograničenja (2 sata tjedno u nastavi osnovne škole), nedostatak resursa (školama često nedostaju financijska sredstva) i početni otpor učenika. Dodatna nastava fizike, interdisciplinarni pristup nastavi te izvannastavne i izvanškolske aktivnosti brišu vremenska ograničenja, a recikliranje te uključivanje udruga i lokalne zajednice u financiranje radnog procesa nastanka igrokaza umanjuju problem nedostatka resursa. Početni otpor učenika nestaje kad igrokaz u nastavi zaživi, jer djeca vole učenje kroz igru. Predložena rješenja uključuju temeljitu pripremu, prilagodbu igrokaza vremenskim okvirima i korištenje dostupnih resursa.

Zaključak

Igrokazi predstavljaju vrijednu metodu poučavanja koja može značajno unaprijediti nastavu fizike u osnovnoj školi. Kroz interaktivne i zabavne aktivnosti, učenici bolje razumiju i usvajaju fizikalne pojave i zakone. Učitelji bi trebali razmotriti uključivanje igrokaza u svoje školske kurikulume kako bi povećali motivaciju i aktivnost učenika. Cjelovita kurikularna reforma dala je učiteljima slobodu u odabiru metoda i načina poučavanja. Sustavna i svrsishodna edukacija učitelja svih predmeta za primjenu dramskih metoda u svakodnevnoj nastavi omogućila bi da mnogi nastavni predmeti postanu učenicima zanimljiviji.

Književnost

Gruić, I. (2002.). „Prolaz u zamišljeni svijet. Procesna drama ili drama u nastajanju.“ Zagreb. Golden Marketing

Lekić, K., Migliaccio-Čučak, N., Radetić-Ivetić, J., Stanić, D., Turkulin-Horvat, M., Vilić-Kolobarić, K. (2007). „Igram se, a učim!“ Zagreb. Hrvatski centar za dramski odgoj : Pili-poslovi

http://www.hcdo.hr/wp-content/uploads/downloads/2017/02/Dramski_odgoj_18.pdf

http://www.hcdo.hr/wp-content/uploads/downloads/2017/06/Dramski_odgoj_19.pdf

https://www.scienceinschool.org/2009/issue13/drama

--

--