Kako obračunati plaću u Hrvatskoj!

SaZriVk
Inovativno obrazovanje
5 min readJul 3, 2024

Ključna riječ: Plaća, obračun plaće, bruto plaća, neto plaća

Autor: Sanja Zrilić

Datum: 03.srpnja 2024.

Ciljani čitatelji: nastavnici, svi zaposleni

Slika 1: Izradila autorica u aplikaciji Canva

Ovaj vodič pomoći će vam izračunati ili provjeriti iznos neto plaće koju primate za svoj rad!

1. Što je plaća?

Plaća se definira kao financijska naknada koju poslodavac isplaćuje zaposleniku za obavljeni rad. Plaća je osnovno pravo zaposlenika i ključan faktor za zadovoljstvo i motivaciju na radnom mjestu. Zašto nam je važno znanje o načinu obračuna plaće? Iz nekoliko razloga:

Zbog transparentnosti: otvoreni razgovori o plaćama mogu pomoći u smanjenju nejednakosti u plaćama, posebno između spolova. Kada su plaće transparentne, zaposlenici mogu lakše pregovarati o svojim plaćama i osigurati da su pravedno plaćeni za svoj rad. Zatim motivacija i zadovoljstvo zaposlenika. Kada zaposlenici znaju da su pravedno plaćeni, to može povećati njihovu motivaciju i zadovoljstvo na poslu. Transparentnost u plaćama može također smanjiti osjećaj nepravde i frustracije među zaposlenicima. Važno je i zbog poboljšanje radne kulture. Otvoreni razgovori o plaćama mogu pomoći u stvaranju kulture povjerenja i poštenja unutar organizacije. To može dovesti do boljih odnosa među zaposlenicima i između zaposlenika i poslodavaca. Te zbog pridržavanje zakona: U mnogim zemljama postoje zakoni koji zahtijevaju transparentnost u plaćama kako bi se spriječila diskriminacija i osigurala pravednost. Pisanje o plaćama može pomoći organizacijama da se pridržavaju tih zakona i izbjegnu pravne probleme. Sve navedeno, odnosi se na na društvo u cjelini tj. na sve radno aktivne građane koji su članovi društva. U ovom tekstu, objasnit ću zašto je važno znati obračunati plaću, koje elemente uključuje obračun plaće te kako sami možemo provjeriti vlastite obračune plaće.

2. Bruto i neto plaća

Bruto plaća se odnosi na ukupan iznos novca koji zaposlenik prima prije odbitka poreza i raznih doprinosa. To je iznos koji poslodavac isplaćuje zaposleniku na temelju dogovora o plaćanju. Međutim, važno je naglasiti da bruto plaća nije jednaka neto plaća, koju zaposlenik konačno prima na svoj bankovni račun.

Neto plaća je iznos koji zaposlenik prima nakon što su obračunate sve obveze i poreze. To je iznos koji je zapravo dostupan zaposleniku za trošenje i štednju. Neto plaća može biti manje od bruto plaćanja zbog različitih poreznih stopa i odbitaka. Ovisno o visini plaće, zaposlenik može obvezan plaćati porez na dohodak, doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, te razne doprinose za druge beneficije.

Slika 2: Razlika između bruto 1, bruto 2 te neto plaće, izradila autorica u programu Canva

Važna stavka u obračunu plaće su doprinosi

3. O doprinosima

Doprinosi su financijski instrumenti koje država koristi za osiguravanje sredstava za javne rashode. Oni su posebna vrsta poreza koji se obično naplaćuju iz bruto plaće zaposlenih osoba. Razlikujemo nekoliko skupina doprinosa.

Prva skupina su doprinosi na plaću. Obračunavaju se na bruto iznos plaće. Tu ubrajamo:

Doprinose za mirovinsko osiguranje:

I. stup: 15% bruto plaće, temeljen na generacijskoj solidarnosti.

II. stup: 5% bruto plaće, temeljen na individualnoj kapitaliziranoj štednji

Druga skupina su doprinosi iz plaće. To je doprinos za zdravstveno osiguranje koji iznosi 16,5% bruto plaće.

Ovi doprinosi su obvezni i plaćaju ih svi radno angažirani građani, a sredstva se koriste za osiguranje prava iz socijalnog osiguranja, kao što su zdravstvena zaštita, mirovine i naknade za nezaposlenost.

U Hrvatskoj, postoji i neobvezni doprinos, III. stup mirovinskog osiguranja. Neobvezni doprinosi su dobrovoljni izdaci koje pojedinci ili poslodavci mogu uplaćivati kako bi dodatno osigurali financijsku sigurnost u mirovini.

Slika 3: Prikaz doprinosa koji se obračunavaju na plaću i iz plaće zaposlenika, izradila autorica u programu Canva

Poreze ne plaćamo na čitav iznos plaće. Dio plaće predstavlja neoporezivu osnovicu

4. Osobni odbitak

Osobni odbitak je neoporezivi dio dohotka koji se koristi za podmirivanje osnovnih životnih potreba poreznog obveznika. U Hrvatskoj, osnovni osobni odbitak za 2024. godinu iznosi 560,00 eura mjesečno.

Osobni odbitak se može povećati ovisno o različitim faktorima, kao što su: uzdržavani članovi obitelji, djeca ili invalidnost.

Slika 4: Tablica koja prikazuje koeficijente osobnog odbitka te mjesečne iznose istog, autor izradio u programu Canva

5. Porez na dohodak

Porez na dohodak je porez koji se naplaćuje na dohodak fizičkih osoba. Porez na dohodak se obračunava na temelju ukupnog iznosa dohotka, umanjenog za osobni odbitak i druge dopuštene olakšice.

Od 1. siječnja 2024. godine, porez na dohodak u Hrvatskoj podliježe sljedećim stopama:

Niža stopa: 20% za godišnji dohodak do 4 200,00 eura mjesečno

Viša stopa: 30% za godišnji dohodak iznad 4 200,00 eura mjesečno

Osim toga, jedinice lokalne samouprave (gradovi i općine) imaju mogućnost određivanja vlastitih stopa poreza na dohodak unutar zakonskih granica.

Slika 5: Stope i razredi poreza na dohodak, izradio autor u programu Canva

6. Osnovni elementi plaće

Osnovni elementi plaće uključuju:

Osnovna plaća: To je temeljna komponenta plaće koja se dogovara između poslodavca i zaposlenika. Osnovna plaća može biti mjesečna, tjedna ili dnevna, ovisno o radnom vremenu.

Dodaci na plaću: To su dodatne naknade koje se isplaćuju uz osnovnu plaću. Primjeri uključuju dodatak za noćni rad, prekovremeni rad, rad na blagdanima ili rad u opasnim uvjetima.

Naknade: Ovo su posebne financijske komponente koje se dodaju na plaću. Primjeri uključuju naknadu za prijevoz, regres za godišnji odmor ili božićnicu.

Porezi i doprinosi: Dio plaće zaposlenika odlazi na poreze i doprinose koji se plaćaju državi i socijalnim fondovima.

Ukupna plaća koju zaposlenik prima sastoji se od svih ovih elemenata. Važno je napomenuti da se plaća može razlikovati ovisno o sektoru, stručnoj spremi, radnom iskustvu i drugim faktorima.

Obračun plaće u Hrvatskoj u 2024. godini uključuje nekoliko ključnih elemenata koji osiguravaju pravednost i transparentnost u plaćama. Doprinosi za mirovinsko, zdravstveno i osiguranje za slučaj nezaposlenosti čine značajan dio bruto plaće, dok osobni odbitak omogućava porezno rasterećenje za osnovne životne potrebe. Porez na dohodak se obračunava prema progresivnim stopama, što znači da se veći dohodak oporezuje višom stopom.

Ovi elementi zajedno osiguravaju financijsku stabilnost zaposlenika i pridonose socijalnoj sigurnosti. Transparentnost u obračunu plaća također pomaže u smanjenju nejednakosti i povećanju zadovoljstva zaposlenika. U današnjoj realnosti, potpuno pismeni se možemo smatrati samo ako znamo kao nam se obračunava plaća. Sve osim toga je malo.

Klikom na poveznicu, obračunajte si plaću!

https://mojposao.hr/kalkulator/izracun-place

--

--