Kraj nastavne godine

Smjernice razrednicima na kraju nastavne godine

Kako brzo i uspješno prebaciti podatake iz eDnevnika u eMaticu

Vjera Barbir Alavanja
Inovativno obrazovanje

--

Obaveze koje imaju razrednici i administratori imenika, eDnevnika i eMatice u školama često su izazovna, posebno na kraju nastavne godine. Tada svi razrednici u kratkom vremenskom periodu trebaju odraditi brojne administrativne aktivnosti koje ovise o tehnologiji koja (ne rijetko) zakaže kad je koristi veći broj korisnika. Zato je poželjno što prije upisati sve potrebne podatke u eDnevnik kako bi izbjegli opterećenje sustava eMatice i tako brzo i uspješno prebaciti sve potrebne podatake iz eDnevnika u eMaticu.

Ovaj članak sam napisala za sebe i kolege razrednike, da nam posluži kao sveobuhvatan vodič i da nas podsjeti koje sve radnje moramo napraviti na kraju svake nastavne godine. Nadam se da će i vama sadržaj ovog članka biti od koristi, posebno ako ste po prvi put u ulozi razrednika ili administratora imenika.

Kada završi nastava za učenike u osnovnim i srednjim školama razrednici i administratori eDnevnika bave se administracijom i pripremaju podatke koje se iz eDnevnika prenose u eMaticu.

Sliku izradila autorica u programu Canva

eMatica je digitalni oblik Matične knjige, centralizirani sustav Ministarstva znanosti i obrazovanja koji služi za unos najvažnijih podataka o učenicima i djelatnicima osnovnih i srednjih škola. Korisnici (administratori imenika i razrednici) se prijavljuju u eMaticu pomoću AAI@EduHr podataka dobivenih u školi (ime.prezime@skole.hr).

1. Administracija učenika

Nakon što su učenicima zaključene ocjene iz svih predmeta, razrednici u Administraciji učenika trebaju napraviti sljedeće:

  1. Provjeriti jesu li sve ocjene zaključene (ponekad predmetni nastavnik može preskočiti nekog učenika).
  2. Staviti oznaku “Neaktivan” ispisanim učenicima.
  3. Unijeti Izvannastavne, Izvanškolske aktivnosti i Bilješke razrednika.
  4. Unijeti sve izrečene Pedagoške mjere (ukore i pohvale).
  5. Unijeti Ocjenu vladanja za cijelu godinu (ne za prvo i drugo polugodište).
    Ocjenu vladanja možete unositi grupnim unosom u Administraciji učenika: Bočni izbornik (hamburger) > Administracija učenika > Grupni unos vladanja
  6. Obavezno kliknuti na Izračunaj opći uspjeh kako bi se izračunao prosjek zaključenih ocjena i opći uspjeh. Bez toga učenicima opći uspjeh neće biti vidljiv niti će se unositi u statistiku.
    Klikom na Izračunaj opći uspjeh kod jednog učenika on se izračunava svim učenicima.

Opći uspjeh treba izračunavati nakon svake izmjene ocjena, odnosno dopunskog rada i popravnih ispita!

2. Izvještaji

Najpreglednije mjesto za provjeru (nakon preračunavanja općeg uspjeha) je TABLICA SA SVIM OCJENAMA (Izvještaji > Izvještaji za razredni odjel > Ocjene po predmetima > Kraj školske godine) koja se može i izvesti u Excel.

Autorova snimka zaslona

3. Dnevnik rada

U Dnevniku rada je potrebno:

  1. Ažurirati sve izostanke.
  2. Provjeriti unose sati i one koji nisu održani prema rasporedu označiti nije održan”.
  3. Unijeti podatke o stručnim posjetima, izletima i ekskurzijama.
  4. Pod Administracija predmeta, ranije je bilo potrebno unijeti datum do kada je svaki nastavnik radio, obično do 31. kolovoza tekuće školske godine. Sada, za nastavnike koji nisu na zamjeni, ne upisuje se niti datum početka niti kraja rada.
  5. U Pregledu rada i Zapisnicima provjeriti svaku stavku i unose u njoj.

Ukoliko su svi podaci o učenicima uneseni, u Dnevniku rada, Zapisnicima i Izvještajima su dostupni podaci za pripremu RV.

4. Prebacivanje podataka u eMaticu

Na kraju je potrebno prebaciti podatke o učenicima u eMaticu.

  • Iz eDnevnika u eMaticu prenose se predmeti, ocjene, ispiti, izostanci, pedagoške mjere i vladanje učenika.
  • Iz eDnevnika u eMaticu ne prenose se Izvannastavne aktivnsti (INA) i Izvanškolske aktivnosti (IŠA) te pedagoške mjere (ukor, opomena, pohvala razrednika, itd.) ako je upisan datum kasniji od datuma prenošenja u eMaticu, te je iste potrebno ručno upisati.
  • Prije prebacivanja nije potrebno dodavati predmete u e-Matici.
  • Podaci se mogu prebacivati više puta (nakon dopunskog rada i popravnih ispita), ali nakon zaključavanja učenika u e-Matici, više se neće ažurirati s e-Dnevnikom.
  • Opcija “Prebaci u e-Maticu” nalazi se u bočnom izborniku pod Administracijom učenika.
Autorova snimka zaslona

5. Ispis svjedodžbi

Nakon što su u eMaticu uneseni svi podaci o obrazovanju učenika, moguće je ispisti razrednu svjedodžbu za svakog učenika na temelju unesenih podataka

Generator svjedodžbi u eMatici aktivan je samo na kraju školske godine na profilu učenika, na kartici “Svjedodžbe, izvješća i završni radovi”.

Kako bi se svjedodžba uspješno generirala i sadržavala potpune podatke, prije ispisa potrebno je da Administrator imenika unese određene podatke na razini ustanove i razrednog odjela, a zatim razrednik na razini učenika.

Podaci na razini ustanove (podatke unose administratori)

U glavnom izborniku pod “Ustanove” > “Popis” provjerite je li odabran ravnatelj ustanove i naziv škole.

  • Ravnatelj ustanove pod karticu “Osnovni podaci
  • Naziv škole pod karticu “Svjedodžbe

Podaci na razini razrednog odjela (podatke unose administratori)

  • U glavnom izborniku pod “Ustanove” > “Razredni odjeli” odaberite razred, te nakon toga odjel. Na karticu “Osnovni podaci” provjerite je li odabran razrednik.
  • U kartici “Svjedodžbe” odaberite vrstu svjedodžbe za koju želite unijeti podatke.
  • Definirajte koji podatak će se generirati automatski (klasa ili urudžbeni broj). Klasu i urudžbeni broj (urbroj) moguće je generirati na način da se upiše klasa i početni dio urbroja bez posljednje dvije znamenke koje se automatski generiraju odabirom opcije “Generiraj”. Ukoliko škola prakticira urudžbeni broj nadređen klasi, moguće je odabrati automatsko generiranje klase dok je urudžbeni broj fiksan. Brojevi se dodjeljuju abecednim redom po prezimenima učenika. Potrebno je još unijeti datum ispisa svjedodžbe za cijeli razredni odjel, te kliknuti “Generiraj” kako bi se datum dodao svim učenicima.
Slika 34. Unos klase i urbroj na kartici ‘’Svjedodžbe’’

Na ovom dijelu sučelja prikazan je podatak o razredniku razrednog odjela. Klasa, urudžbeni broj i datum ispisa svjedodžbe se mogu upisivati i pojedinačno za svakog učenika na kartici “Svjedodžbe, izvješća i završni radovi” na pregledu podataka za učenika.

Podaci na razini učenika (podatke unose razrednici)

U glavnom izborniku pod “Učenici” > “Popis” provjerite jesu li uneseni svi podaci učenika.

  • Na kartici “Osnovni podaci” učenik mora imati uneseno ime, prezime, OIB, datum rođenja, ime i prezime oca i majke, mjesto rođenja i spol, te ispod dolje unesite i državljanstvo.
Slika 35. Osnovni podaci na razini učenika
Slika 36. Unos državljanstva učenika
  • Na kartici “Obrazovanje” potrebno je provjeriti je li učenik upisan u pripadajući obrazovni program i razredni odjel. Na ovoj kartici prikazan je matični broj, pa ako isti nije naveden potrebno ga je unijeti.
Slika 37. Unos podataka na kartici ‘’Obrazovanje’’

Pokraj naziva programa kliknute na “Detalji” gdje možete urediti podatke o odjelu i statusu upisa u razred. Ovdje trebate unijeti izostanke, vladanje, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti.

6. Savjeti i Trikovi

  • Kad u eDnevniku upisujete pedagošku mjeru (Ukor, opomena, pohvala razrednika, itd.) nemojte upisivati datum (ako je kasniji od datuma prenošenja u eMaticu) jer se inače niti jedan podatak učenika neće prenjeti u eMaticu.
  • Administrator sustava ili imenika ima pristup svim razredima i mogu u eMaticu upisati Klasu i UrBroj za svaki razred. Time se razrednicima štedi vrijeme i olakšava posao jer oni onda ne moraju unositi svaki broj pojedinačno, već samo mijenjati zadnji broj UrBroj. Više o tome pročitajte u tekstu poviše — detaljno sam pojasnila i priložila sliku.
  • Ako se pojave poteškoće ili posebni zahtjevi prilikom korištenja eDnevnika i eMatice, administratori mogu kontaktirati CARNET Helpdesk za podršku putem emaila helpdesk@skole.hr.

Razrednici, nadam se da će vam ovaj All-in-one’ vodič pomoći i bar malo olakšati posao za ispis svjedodžbi učenika 🎓📝

U komentaru podijelite svoja iskustva i predložite nadopune ako nešto nisam pokrila u članku. Vaši komentari će mi pomoći da vodič nadopunim i poboljšam.

Ako vam se članak svidio i smatrate ga korisnim, molim vas da stavite 👏 pljesak (claps). To će mi potvrditi da je članak koristan i motivirat će me da nastavim pisati o temama koje vas zanimaju!

--

--

Vjera Barbir Alavanja
Inovativno obrazovanje

Math & CS teacher from Croatia, edTech expert, researcher & lifelong learner. Writer & Editor of Publication https://medium.com/inovativno-obrazovanje