Pronađi ideju 3

Valentina Milohanić
Inovativno obrazovanje
8 min readAug 1, 2024

#3 Tehnike za stvaranje ideja

Posljedni članak o tehnikama za stvaranje ideja koji donosi pregled nekih analitičkih tehnika te naprednih i inovativnih tehnika. Analitičke tehnike: 5W, 5W i H, SWOT analiza, prvi principi dizajna itd.

Analitičke tehnike

5 W — Što? Gdje? Zašto? Kada? Tko? (engl. What? Where? Why? When? Who?) — temelji se na sagledavanju problema iz više kuteva. Učenici se podijele u grupe pri čemu svaka skupina rješava jedno pitanje. Uz pomoć svake od 5 riječi osmišljava se ukupno 5 pitanja za 5 grupa. Rezultati se bilježe u mentalnoj mapi: svako pitanje — odgovor je jedan krak mape.

  • 5W i H (engl. who, what, when, where,why, how) — temelji se na pitanjima Tko? Što? Kada? Gdje? Zašto? i Kako? u rješavanju problema. Ova tehnika je zapravo ista kao i 5W tehnika uz dodatak pitanja Kako?

Ideja za nastavu Povijesti: ova se tehnika može koristiti pri analizi povijesnih događaja (npr. Bostonska čajanka, atentat u Sarajevu itd.) kada učenici moraju pronaći odgovore na 5 pitanja (Što? Gdje? Zašto? Kada? Tko? Kako?).

Ideja za Sat razrednika: ova se tehnika može koristiti u analizi problema koji ih okružuju kao što je npr. onečišćenje okoliša.

SWOT analiza (engl. SWOT) je akronim za strengths (snagu), weaknesses (slabost), opportunities (prilike) i threats (prijetnje). Temelji se na pitanjima koje su snage, slabosti, prilike i prijetnje za određeni projekt kako bi procijenili vrijednost projekta.

Ideja za nastavu Povijesti: može se primijeniti kako bi se od učenika dobila povratna informacija nakon provođenja novog projektnog zadatka na način da učenici daju odgovore na pitanja kao što su:

Koje su prednosti projektnog zadatka? (snaga)

Koji su nedostaci projektnog zadatka? (slabost)

Kako se projektni zadatak može poboljšati? (prilike)

Što može utjecati na neuspjeh projektnog zadatka? (prijetnje)

Ideja za Sat razrednika: može se primijeniti nakon postignutih loših rezultata iz određenog nastavnog predmeta pa se s učenicima može povesti analiza kroz sljedeća pitanja:

Koje su prednosti učenja i kako mogu to iskoristiti?

Na što se trebaju usredotočiti radi poboljšanja?

Kako stvoriti priliku za učenje?

Koje su prijetnje koje ometaju učenje i kako ih smanjiti?

Prvi principi dizajna (engl. First Principles Design) — temelji se na rastavljanju problema na temeljne probleme. Ova tehnika ima nekoliko faza:

  • istraživanje potreba korisnika
  • definiranje potreba i problema
  • pretpostavke i stvaranje ideja
  • izrada kreativnih rješenja
  • testiranje rješenja.

Ideja za nastavu Povijesti: faze ove tehnike mogu se primijeniti u obradi gradiva, npr. u obradi nastavnog sadržaja o velikim geografskim otkrićima:

istraživanje potreba (što učenici već znaju): uvodni razgovor što učenici već znaju o geografskim otkrićima, pomorskim putovanjima te otkriću Amerike

definiranje problema: učenici identificiraju potencijalne izazove s kojima se suočavaju istraživači

stvaranje ideja: učenici razmišljaju o rješenjima za prevladavanje identificiranih izazova

izrada kreativnih rješenja: učenici izdvajaju svoja rješenja, mogu se i kreativno izraziti pa nacrtati svoja rješenja ili ih izraditi od papira

testiranje rješenja: uz pomoć lekcije u udžbeniku ili materijala koje je pripremio učitelj/ica provjeravaju jesu li njihova rješenja bila i rješenja istraživača.

Ideja za Sat razrednika: povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja može se s učenicima razgovarati o temi mentalnog zdravlja:

istraživanje potreba: razgovor s učenicima što je mentalno zdravlje

definiranje potreba i problema: učenici identificiraju uzroke koje utječu na mentalno zdravlje

stvaranje ideja: učenici razmišljaju kako se suočiti s problemima mentalnog zdravlja

izrada kreativnih rješenja: učenici izdvajaju svoja rješenja i kreativno ih prikazuju

testiranje rješenja: učenici iznose svoja rješenja za suočavanje s mentalnim zdravljem, a ostali učenici komentiraju mogu li ta rješenja pomoći u svakodnevnom životu.

Posljednja skupina tehnika su inovativne i napredne tehnike za stvaranje ideja: SCAMPER, 6 šešira za razmišljanje, pričanje scenarija, grupno skiciranje itd.

Napredne i inovativne tehnike

SCAMPER/BJEŽANJE je kratica za substitute (zamjenu), combine (kombiniranje), adapt (prilagođavanje), modify (modificiranje), stavljanje u drugu upotrebu (put to another use), eliminate (eliminiranje) i reverse (preokret). To je tehnika za ponovno osmišljavanje postojećih ideja, usluga i proizvoda. SCAMPER je strukturiran način za smišljanje poboljšanja i novih smjerova. Temelji se na sljedećim elementima:

  • Zamjena (Razvijanje druge varijante na način da se zamijene neki dijelovi.): Što biste mogli upotrijebiti umjesto toga?
  • Kombinacija (Kombiniranje starih ideja na način da se stvori nešto novo.): Možete li kombinirati različite ideje, spojiti elemente, spojiti dva izvora podataka? Dodati informacije o izvornoj temi?
  • Prilagodba (Prilagođavanje dimenzija.): ​​Kako prilagoditi? Izmjena: Kako nešto možete izmijeniti?
  • Izmjena (Promjena perspektive): Kako možete dodati ili oduzeti stvari?
  • Upotreba u druge svrhe (Promjena svrhe ili namjene, upotreba za nešto drugo): Možete li koristiti iste ideje ili alate, ali za drugu svrhu?
  • Eliminacija (Uklanjanje dijelova): Što se može ukloniti iz teme?
  • Preokret: Kako biste ovo preokrenuli — što bi bilo suprotno? Što bi se dogodilo da ste to učinili obrnuto?

Ideja za nastavu Povijesti: učenici u skupinama dobivaju isti povijesni tekst koji onda u skupinama vođeni pitanjima moraju izmijeniti, zatim svi vraćaju izvorni povijesni tekst, a dobivaju izmijenjene tekstove te izmjenjuju nove tekstove u krug. Sljedeći je zadatak da identificiraju izmjene iz povijesnog teksta.

1. skupina: zamijeni riječi drugim riječima

2. skupina: dodaj informacije koje se tiču teme

3. skupina: prilagodi tekst tako da dodaš i izbaciš riječi

4. skupina: izmijeni tekst tako da promijeniš perspektivu

5. skupina: upotrijebi povijesni tekst da bi izradio nešto drugo

6. skupina: ukloni iz teksta sve što se može ukloniti

7. skupina: preokreni tekst tako da dobiješ novi tekst.

Ideja za Sat razrednika: učenici u skupinama dobivaju isti tekst o nekom sadržaju iz međupredmetnih tema (o zdravlju, okolišu, digitalnoj tehnologiji itd.) koji onda u skupinama vođeni pitanjima moraju izmijeniti, zatim svi vraćaju izvorni tekst, a dobivaju izmijenjene tekstove od drugih skupina. Sljedeći je zadatak da identificiraju izmjene iz povijesnog teksta.

1. skupina: zamijeni riječi drugim riječima

2. skupina: dodaj informacije koje se tiču teme

3. skupina: prilagodi tekst tako da dodaš i izbaciš riječi

4. skupina: izmijeni tekst tako da promijeniš perspektivu

5. skupina: upotrijebi dobiveni tekst da bi izradio nešto drugo

6. skupina: ukloni iz teksta sve što se može ukloniti

7. skupina: preokreni tekst tako da dobiješ novi tekst.

Šest šešira za razmišljanje (engl. Six Thinking Hats) — temelji se ideji da se učenici podijele u 6 različitih skupina sa 6 različitih uloga i funkcija, od kojih je svaka simbolizirana kapom za razmišljanje različite boje. To je izvrstan alat za razvoj i komunikaciju rješenja problema te omogućava razmatranje različitih perspektiva i kutova problema ili situacija. Obojeni šeširi su sljedeći:

  • Bijeli (činjenice i informacije): izdvajanje informacija koje su poznate ili potrebne.
  • Žuti (optimistično i pozitivno razmišljanje): istraživanje pozitivnih stvari te traženje koristi i vrijednosti.
  • Crni (kritičko i oprezno razmišljanje): izdvajanje poteškoća, rizika i problema, omogućuje shvaćanje zašto stvari možda ne funkcioniraju, gdje bi stvari mogle poći po zlu i kako prevladati te probleme.
  • Crveni (emocije i osjećaji): izdvajanje osjećaja (ljubavi, mržnje, sviđanja, nesviđanja)
  • Zeleni (kreativno i lateralno razmišljanje): izražavanje kreativnosti, novih ideje, mogućnosti i alternativa — način izražavanja novih percepcija i novih koncepata.
  • Plavi (metarazinsko razmišljanje i proces kontrole): koristi se za upravljanje procesom razmišljanja — kontrolni mehanizam koji osigurava da poštujete smjernice procesa Šest šešira za razmišljanje.

Ideja za nastavu Povijesti: može se koristiti za poučavanje povijesnog događaja (otkriće Amerike) iz različitih perspektiva. Učenici će nositi različite “šešire” koji predstavljaju različite načine razmišljanja, kao što su činjenice i informacije (bijeli šešir), emocije (crveni šešir), kritičko razmišljanje (crni šešir), pozitivno razmišljanje (žuti šešir), kreativnost (zeleni šešir) i proces kontrola (plavi šešir) kako bi sagledali povijesni događaj iz više perspektiva.

Ideja za Sat razrednika: može se koristiti za analizu neke teme (npr. digitalna tehnologija) iz različitih perspektiva. Učenici će nositi različite “šešire” koji predstavljaju različite načine razmišljanja, kao što su činjenice i informacije (bijeli šešir), emocije (crveni šešir), kritičko razmišljanje (crni šešir), pozitivno razmišljanje (žuti šešir), kreativnost (zeleni šešir) i proces kontrola (plavi šešir) kako bi sagledali povijesni događaj iz više perspektiva.

Pričanje scenarija (engl. Storyboarding) — temelji se na pretvaranju apstraktnih ideja u jasne vizualne narative. Sekvence scenarija slijede vaše ideje od koncepta do konačnog proizvoda uz korištenje slika, citata i drugih grafika. Zatim slijedi slaganje rasporeda od slika, citata i drugih grafika kako bi stvorili priču i dodavanje bilješki koje će pomoći u objašnjavanju napretka ideja.

Ideja za nastavu Povijesti: tehnika pričanje scenarija uključuje izradu ploče scenarija koja pomaže učenicima da vizualiziraju i razumiju ključne događaje i utjecaje Velike gospodarske krize. Nakon uvoda o Velikoj gospodarskoj krizi (kada, gdje, uzroci i posljedice), učenici trebaju istražiti Veliku gospodarsku krizu te izraditi ploču scenarija koja prikazuje ključne događaje, a mogu koristiti crteže, natpise, citate, oblačiće za ilustraciju događaja itd. Zatim učenici predstavljaju svoje ploče scenarija i objašnjavaju Veliku gospodarsku krizu. (Učitelj može unaprijed pripremiti materijale koje će učenici istraživati i koje će koristiti za svoju ploču scenarija.)

Ideja za Sat razrednika: tehnika pričanje scenarija uključuje izradu ploče scenarija koja pomaže učenicima da vizualiziraju i razumiju što je demokracija i što su izbori. Nakon uvoda o demokraciji i izborima, učenici trebaju istražiti temu te izraditi ploču scenarija koja prikazuje ključne informacije, a mogu koristiti crteže, natpise, citate, oblačiće za ilustraciju informacija itd. Zatim učenici predstavljaju svoje ploče scenarija i objašnjavaju demokraciju i izbore. (Učitelj može unaprijed pripremiti materijale koje će učenici istraživati i koje će koristiti za svoju ploču scenarija.)

Grupno skiciranje (engl. Group sketching) — temelji se na tome da svaki član skupine na papiru skicira nešto što je povezano sa središnjom temom ili s drugom skicom na papiru. Nakon što cijela skupina završi sa skiciranjem,slijedi razgovor o slikama i povezivanje slika. Vizualno razmišljanje i stvaranje može dati oblik idejama skupine na način da oni onda mogu interpretirati plan ili dizajn.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici nakon pročitanog teksta iz udžbenika ili s nastavnog listića, trebaju u skupinama svatko za sebe nacrtati to što su pročitali. Zatim u skupini razgovaraju o crtežima te povezuju crteže i predstavljaju ih ostalim skupinama.

Ideja za Sat razrednika: učenici u skupinama crtaju crtež koji se tiče teme npr. prevencija ovisnosti. Zatim u skupini razgovaraju o crtežima te povezuju crteže i predstavljaju ih ostalim skupinama. Skupine mogu imati različite podteme kao npr. koje su ovisnosti, negativne posljedice ovisnosti, zdrav način života itd.

Popis literature:

  1. 18 Idea Generation Techniques That Don’t Include Brainstorming. (13. 10. 2023.) https://www.indeed.com/career-advice/career-development/idea-generation-techniques-besides-brainstorming (posjet 5. 7. 2024.)
  2. AI digitalni alat Creative Charly. https://www.itonics-innovation.com/creative-charly
  3. A guide to idea generation: tools and techniques for ideation. https://www.sopheon.com/blog/idea-generation (posjet 5. 7. 2024.)
  4. Conneely, N. (29. 9. 2023.) Mastering Idea Generation: A Comprehensive Guide to 30+ Techniques, Tools, and Tips. https://fliplet.com/blog/mastering-idea-generation/ (posjet 6. 7. 2024.)
  5. Idea generation. https://saasbpm.com/idea-generation/ (posjet 6. 7. 2024.)
  6. Juričić, D. (2016.) SCAMPER — metoda poučavanja. Školski portal. https://www.skolskiportal.hr/sadrzaj/jucer-danas-sutra/scamper-metoda-poucavanja/
  7. Kirchberger, L. (20. 5. 2024.) Powerful Ideation Techniques to Unleash Creativity and Innovation. https://www.itonics-innovation.com/blog/powerful-ideation-techniques (posjet 6. 7. 2024.)
  8. Tran, A. (3. 4. 2024.) Idea Generation Process. https://ahaslides.com/blog/idea-generation-process/ (posjet 3. 7. 2024.)
  9. Zaluski, A. (26. 10. 2023.) 7 idea generation methods for out-of-the-box thinking. https://www.notion.so/blog/idea-generation (posjet 4. 7. 2024.)

--

--

Valentina Milohanić
Inovativno obrazovanje

Predajem nastavni predmet Povijest u osnovnoj školi. Po struci sam mag. philol. croat. et hist. Članci i materijali:https://wakelet.com/@ValentinaMilohanic