Pronađi ideju

Valentina Milohanić
Inovativno obrazovanje
7 min readJul 12, 2024

#Tehnike za stvaranje ideja

Članak donosi tehnike za stvaranje ideja koje se temelje na mozgu i nastavak je članka Trebaš ideju? #1 Stvaranje ideja.

Neke od tehnika koje se temelje na mozgu su asocijacija, banka riječi, izrada umne mape, oluja ideja i njezine varijacije.

Principi na kojima se temelje ove tehnike mogu se koristiti i u nastavi. Nakon opisa svake tehnike za stvaranje ideja slijede jednostavni primjeri primjene te tehnike na nastavnim predmetima Povijest i Sat razrednika.

Asocijacija (engl. Association) — temelji se na slobodnim asocijacijama na određeni problem, riječ ili sliku, na način da se povezane asocijacije nižu na ploču. Može se koristiti i kao vježba za probijanje leda i zagrijavanje.

Ideja za nastavu Povijesti: prilikom uvodnog sata o srednjem vijeku učenici mogu navesti asocijacije koje imaju na pojam srednji vijek.

Ideja za Sat razrednika: povodom obilježavanja Međunarodnog dana ljudskih prava učenici mogu iznijeti svoje asocijacije na temu ljudskih prava.

Banka riječi (engl. Word banking) — temelji se na povezivanju riječi u većem opsegu. S jednom riječi može se povezati više riječi koje se grupiraju kako bi se pronašao zajednički cilj.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici trebaju na temu prapovijest napisati sastavak pri čemu dobivaju niz riječi koje moraju povezati (npr. kameno doba, metalno doba, alat, lov, pećinski crteži, stanovanje…).

Ideja za Sat razrednika: učenici trebaju na temu demokracije napisati sastavak pri čemu dobivaju niz riječi koje moraju povezati (izbori, pravo glasa, stranka, kampanja, politički program).

Izrada umne mape ili mapiranje(engl. Mindmapping) — temelji se na principu organizacije informacija u hijerarhiju i crtanje odnosa između dijelova cjeline. Umna mapa sadrži strukturu informacija i detalje, a istovremeno je vizualna i jasna. U središte umne mape upiše se ključna tema, a zatim se granaju ideje.

Ideja za nastavu Povijesti: umna se mapa može koristiti za ponavljanje gradiva pa se iz središnje teme nadovezuju povijesne činjenice.

Ideja za Sat razrednika: učenici mogu na temu razrednih pravila izraditi na ploči umnu mapu s njihovim pravilima, a onda zajedničkim glasanjem mogu odabrati 5–10 razrednih pravila na temelju napisanih ideja na ploči.

Oluja ideja (engl. Brainstorming) — temelji se na usmenom iznošenju ideja bez obzira na specifične detalje i ograničenja. Nakon što oluja ideja završi odbacuju se nerealni prijedlozi i prihvaćaju oni održivi.

Ideja za nastavu Povijesti: iznošenje pojmova koji se tiču određenog gradiva kao tehnika ponavljanja na početku ili na kraju sata.

Ideja za Sat razrednika: učenici mogu kroz tehniku iznošenja ideja pokušati definirati što je održivi razvoj.

Varijacije na oluju ideja

Postoji i nekoliko varijacija na tehniku oluja ideja:

Kartice za oluju ideja (engl. Brainstorm Cards) — temelji se na karticama s uputama ili nasumičnim riječima za pokretanje stvaranja ideja. Kartice služe kao kreativni okidači za poticanje neuobičajenog razmišljanja.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici koriste kartice za razmišljanje kako bi istraživali i učili o životima i vladavini srednjovjekovnih hrvatskih vladara. Učenici u paru ili skupinama dobivaju kartice s uputama za istraživanje srednjovjekovnih hrvatskih vladara.

Ideja za Sat razrednika: učenici koriste kartice za razmišljanje kako bi istraživali i učili o odabranim dječjim pravima iz Konvencije o dječjim pravima. Učenici u paru ili skupinama dobivaju kartice s uputama za istraživanje dječjih prava.

Slučajni unos (engl. Random Input) — temelji se na uvođenju nasumičnih, nepovezanih podražaja u proces oluje ideja. Npr. odabir slučajne riječi iz knjige, slučajnog predmeta iz sobe ili slučajnu sliku s interneta kako bi se potaknule nove ideje.

Ideja za nastavu Povijesti: učitelj/ica odabire naizgled nepovezane pojmove/predmete kako bi učenike potaknula na razmišljanje o nastavnom gradivu. Npr. učenici moraju pojam drvo povezati s velikim geografskim otkrićima i usmeno iznijeti svoja razmišljanja.

Ideja za Sat razrednika: učitelj/ica odabire naizgled nepovezani pojam/predmet kako bi učenike potaknula na razmišljanje o nekoj temi. Npr. učenici moraju povezati televiziju sa zdravljem i usmeno iznijeti svoja razmišljanja.

Obrnuta oluja ideja (engl. Reverse Brainstorming) — temelji se na traženju uzorka ili pogoršanja problema. Obrnuto razmišljanje rješava problem iz suprotnog smjera i ponekad dovodi do neočekivanih rješenja za izazovne probleme. Na ekran ili ploču izdvaja se problem, a učenici trebaju podijeliti najgore moguće ideje kojih se mogu sjetiti kako bi riješili problem. Ideje se bilježe na ploču i zatim se o njima povede rasprava.

Ideja za nastavu Povijesti: učitelj/ica na ploči izdvaja problem ,,Nastava povijesti je dosadna.’’, a učenici iznose što sve treba izbaciti iz nastave povijesti kako bi se riješio problem. Ova se ideja može koristiti na kraju polugodišta ili na kraju nastavne godine kao tehnika dobivanja povratne informacije od učenika.

Ideja za Sat razrednika: učitelj/ica na ploči izdvaja problem ,,Obrazovanje nije važno’’, a učenici iznose zašto obrazovanje nije potrebno za uspjeh u životu kako bi se riješio problem. Ova se ideja može koristiti povodom obilježavanja Međunarodnog dana obrazovanja kako bi se učenike osvijestilo kako je zapravo obrazovanje važno.

Mreža ideja (engl. Brain netting) je oblik oluje ideje koji se temelji na upotrebi dokumenata ili programa koji se nalaze na oblaku za dijeljenje i suradnju. Ova tehnika može biti interaktivna jer se mogu dodavati poveznice, videozapisi, slike itd.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici mogu dobiti zadatak da u zajedničkom dokumentu ili mapi na oblaku postave različite materijale (poveznice, videozapise, slike itd.) o određenoj povijesnoj temi koju trebaju istražiti online, a na satu u nekoliko rečenica prezentirati pronađene i istražene materijale.

Ideja za Sat razrednika: učenici mogu dobiti zadatak da u zajedničkom dokumentu ili mapi na oblaku postave različite materijale (poveznice, videozapise, slike itd.) o određenoj temi (npr. zaštiti okoliša, sigurnosti na internetu itd.) koju trebaju istražiti online, a na satu u nekoliko rečenica prezentirati pronađene i istražene materijale.

Pisanje ideja (engl. Brainwriting) — temelji se na prikupljanju različitih perspektiva koje članovi tima zapisuju na papir. Zatim dijele svoje papire u krug, a osobe koje primaju papir nadovezuju se na ideje drugih dodajući nove perspektive ili ukazujući na bolne točke. Ciklus se nastavlja sve dok svatko ne dobije svoj originalni papir natrag — sada dopunjen timskim reakcijama i elaboracijama. Ova tehnika potiče inkluzivnost i olakšava članovima tima koji imaju teškoće u usmenom iznošenju ideja. Pristup koji se često primjenjuje u pisanju ideja je metoda 6–3–5. Sastoji se od šest sudionika koji generiraju tri ideje unutar pet minuta, ponavljajući ih u šest krugova ili ukupno 30 minuta. Na kraju bi to rezultiralo sa 108 ideja.

Ideja za nastavu Povijesti: ova se tehnika može koristiti prilikom ponavljanja gradiva na način da učenici u skupinama na papir zapisuju što su zapamtili o određenom gradivu u određenom vremenskom roku, a zatim se papiri dijele u krug. Učenici iz drugih skupina dodaju podatke koji nedostaju i tako u krug dok se papir ne vrati natrag. Na kraju se može povesti rasprava o zapisanim natuknicama.

Ideja za Sat razrednika: ova se tehnika može koristiti prilikom rasprave o muškim i ženskim poslovima, rodnim stereotipima, pa učenici u skupinama na papir zapisuju što misle o muškim i ženskim poslovima u određenom vremenskom roku, a zatim se papiri dijele u krug. Učenici iz drugih skupina dodaju svoja razmišljanja i tako u krug dok se papir ne vrati natrag. Na kraju se može povesti rasprava.

Ludi 8 (engl. Crazy 8) je brza tehnika oluje ideja koja se često koristi u radionicama dizajnerskog razmišljanja i inovacija. Sudionici imaju 8 minuta da samostalno generiraju 8 različitih rješenja ili skica povezanih sa zadanim problemom ili izazovom. Naglasak je na brzini i količini, a ne na savršenstvu ili izvedivosti, potičući sudionike da pomiču svoje kreativne granice i istražuju nekonvencionalne ideje. Nakon što vrijeme istekne, sudionici dijele svoje kreativne ideje s grupom, što dovodi do rasprava i mogućih kombinacija koncepata.

Ideja za nastavu Povijesti: učenici imaju 8 minuta da izdvoje 8 natuknica o određenom sadržaju iz udžbenika ili s nastavnog listića, a nakon što vrijeme istekne dijele svoje natuknice i zajednički se izdvaja 8 najvažnijih natuknica.

Ideja za Sat razrednika: učenici imaju 8 minuta da izdvoje 8 natuknica o određenom sadržaju (npr. o štednji, zaštiti potrošača, odgovornoj potrošnji itd.) s nastavnog listića ili s interneta, a nakon što vrijeme istekne dijele svoje natuknice i zajednički se izdvaja 8 najvažnijih natuknica.

U sljedećem članku slijede tehnike za stvaranje ideja koje se temelje na suradnji i na digitalnoj tehnologiji.

Literatura:

  1. Tran, A. (3. 4. 2024.) Idea Generation Process. https://ahaslides.com/blog/idea-generation-process/ (posjet 3. 7. 2024.)
  2. Zaluski, A. (26. 10. 2023.) 7 idea generation methods for out-of-the-box thinking. https://www.notion.so/blog/idea-generation (posjet 4. 7. 2024.)
  3. A guide to idea generation: tools and techniques for ideation. https://www.sopheon.com/blog/idea-generation (posjet 5. 7. 2024.)
  4. 18 Idea Generation Techniques That Don’t Include Brainstorming. (13. 10. 2023.) https://www.indeed.com/career-advice/career-development/idea-generation-techniques-besides-brainstorming (posjet 5. 7. 2024.)
  5. Kirchberger, L. (20. 5. 2024.) Powerful Ideation Techniques to Unleash Creativity and Innovation. https://www.itonics-innovation.com/blog/powerful-ideation-techniques (posjet 6. 7. 2024.)
  6. Conneely, N. (29. 9. 2023.) Mastering Idea Generation: A Comprehensive Guide to 30+ Techniques, Tools, and Tips. https://fliplet.com/blog/mastering-idea-generation/ (posjet 6. 7. 2024.)
  7. Idea generation. https://saasbpm.com/idea-generation/ (posjet 6. 7. 2024.)

--

--

Valentina Milohanić
Inovativno obrazovanje

Predajem nastavni predmet Povijest u osnovnoj školi. Po struci sam mag. philol. croat. et hist. Članci i materijali:https://wakelet.com/@ValentinaMilohanic