Edukacijski digitalni alati

Your plan, your planet

U moru Google alata, pozornost mi je privukao ovaj….

SaZriVk
Inovativno obrazovanje

--

Slika 1: Naslovnica digitalnog alata Your Plan, Your Planet

U ovom članku, pisat ću o digitalnom alatu pod nazivom Your Plan, Your Planet. Interaktivni alat koji je razvio Google u suradnji sa California Academy of Science i Ellen Macarthur Foundation kako bi pomogao ljudima razumjeti njihov utjecaj na okoliš i naučiti jednostavne, znanstveno utemeljene načine kako ga smanjiti. Opisat ću četiri interaktivna područja koje ova aplikacija obuhvaća — stvari, voda, hrana i energija, te kroz dinamične kvizove i edukativne savjete podučava pojedince odgovornosti i svijesti o očuvanju planeta.

Savjeti koji su dostupni u ovom alatu su: ušteda vode i energije, ugljikov otisak hrane te recikliranje odjeće. Alat prikazuje ugljični otisak te predlaže pametne načine za spremanje hrane kako bi što manje završila u smeću. Primjerice, instaliranje tuša s niskim protokom vode i popravljanje uobičajenih kućnih curenja može vam pomoći da budete pametniji u potrošnji vode.

Nadam se da ću vam kroz ovaj tekst, pomoći da budete svjesniji i odgovorniji prema našem planetu!

Ključne riječi: Google alat, stvari, voda, hrana, energija, planet, ekološki otisak

Alati iz kolekcije

Živimo u vremenu u kojem svakodnevno koristimo niz Google alata u svom radu. Naša realnost postala je nezamisliva bez većine spomenutih. No uz neizbježne Google Workspace , kolekcije alata za produktivnost, uključujući Gmail, Google Drive, Google Docs, Google Sheets i Google Slides, koji su pogodni za timsku suradnju i upravljanje dokumentima, Google Keep, alat za bilješke i organizaciju te liste zadataka, tu je i Google Calendar, za upravljanje vremenom, događajima i sastancima, te Google Drive, Cloud usluga za pohranu i dijeljenje datoteka koji omogućuje pristup datotekama s bilo kojeg uređaja s internetskom vezom.

Your Plan, Your Planet je manje poznat, interaktivni alat koji koristi podatke o vašim svakodnevnim navikama kako bi vam pokazao vaš utjecaj na okoliš. Sastoji se od četiri modula: voda, hrana, energija i stvari te nudi savjete kako smanjiti rasipanje istog i naučiti o kružnom gospodarstvu, kako bi korisnik produžio vijek trajanja svojih stvari.

Slika 2: Početni zaslon

Kako funkcionira Your Plan, Your Planet

Sučelje se sastoji od četiri dijela: voda, hrana, energija i stvari. Svaki modul, koncipiran je na sličan način te uključuje interaktivni kviz, savjete i zavjete promjene ponašanja korisnika. Početna stranica nudi savjete kako smanjiti rasipanje hrane, vode i energije te informacije o kružnom gospodarstvu kako biste produžili vijek trajanja svojih stvari.

Kružna ekonomija

Ideja da produljenjem životnog ciklusa proizvoda smanjujemo otpad, povećavamo mogućnost ponovne upotrebe i mudro koristimo zajedničke prirodne resurse, zove se kružna ekonomija.

Kružna ekonomija je ekonomski model koji se fokusira na održivo gospodarenje resursima. Za razliku od linearne ekonomije koja slijedi princip “uzmi, proizvedi, potroši i baci”, kružna ekonomija nastoji produžiti životni vijek proizvoda, smanjiti otpad i povećati uporabu obnovljivih izvora energije. Cilj je održavati resurse u upotrebi što je duže moguće, regenerirati prirodne sustave i minimizirati stvaranje otpada.

Slika 3: snimka zaslona o kružnoj ekonomiji

Stvari

Prvo interaktivno područje „Proizvodnja u pokretu“ su stvari. Od 2000. godine u porastu je proizvodnja odjeće niske kvalitete koja se brzo prilagođava modnim ciklusima. Dok se cijena odjeće smanjila, u nastavku otkrivamo cijenu koju planet plaća. Slijedi kviz o količini svjetske proizvodnje, koliko se materijala u odjeći reciklira i koliko je porasla proizvodnja odjeće. Nakon kviza, korisnici dolaze do savjeta i aritmetici odijevanja koje mogu preuzeti ili podijeliti na društvenim mrežama. Nakon educiranja kakav danak modna proizvodnja uzima na našem planetu, otkrivamo neka jednostavna rješenja za zadržavanje artikala unutar kružnog gospodarstva. Dolazimo do interaktivne slike ormara s odjećom koji identificira najbolju taktiku kružne ekonomije u našem ormaru kroz 6 ponuđenih rješenje: popravak odjeće, preprodaja nenošenog, najam svečane odjeće, ponovno korištenje, izrada vlastite odjeće, doniranje. Posljednji interaktivni krug, u ovom dijelu aplikacije, jeste „zavjet“. Naime, korisnici se „zavjetuju“ da će promijeniti svoje navike. Primjerice, svakog petka zavjetujte se da ćete nositi odjeću koju niste nosili neko vrijeme. Nakon što je nosite, odlučite hoćete li svoju odjeću zadržati, preprodati, ponovno upotrijebiti ili donirati.

Slika 4: Prikaz aktivnosti u modulu “Stvari”
Slika 5: savjeti o postupanju sa stvarima

Voda

Drugi interaktivni modul ovog programa jeste voda: „Neka se svaka kap računa“. Ovdje korisnici uče kako smanjiti rasipanje vode u kućanstvima. Program kreće kvizom o uporabi vode, duljini tuširanja, zatim učimo o štetnosti curenja vode te u nastavku preuzimamo savjete i obvezujemo se ugraditi glavu tuša koji manje troši vode, minutu se kraće tuširati ili rabiti perilice posuđa.

Slika 6: Prikaz aktivnosti u modulu “Voda”
Slika 7: Savjeti o štednji vode

Hrana

Treći dio, „Manje bacajte. Uštedite više“, podučava korisnike štednji hrane.

Otpad od hrane uništava sve. Vodu, energiju i Zemljine resurse. Učimo o proizvodnji hrane, a zatim otkrivamo strategije kružnog gospodarstva kako bi naša hrana ostala svježa i izvan smeća. Korisnici prvo rješavaju pitalicu a zatim preuzimaju savjete o čuvanju i smrzavanju hrane, ili ih dijele na društvenim mrežama.

Slika 8: Prikaz aktivnosti u modulu “Hrana”
Slika 9: Savjeti o čuvanju hrane

Energija

Posljednje interaktivno područje, posvećeno energiji, zove se „Uključite se bez maksimalne snage“

Velik dio energije koju koristimo dolazi izgaranjem prirodnih resursa, ispuštajući CO 2 u zrak. Ovdje otkrivamo jednostavne stvari koje možemo učiniti kako bismo potrošili manje energije. Kviz obuhvaća pitanja o broju i vrsti žarulja u kući, vremenu svijetljenja, količini opranog rublja u tjedan dana i sl. Slijede savjeti o isključivanju uređaja kada se ne koriste te smanjenju temperature vode u grijaču vode te zavjeti o promjeni navika potrošnje energije.

Slika 10: Prikaz aktivnosti u modulu “Energija”
Slika 11: Savjeti o štednji energije

Zaključak

Googleova aplikacija “Your Plan, Your Planet” je interaktivni alat koji pomaže korisnicima razumjeti i smanjiti njihov ekološki otisak. Aplikacija pruža jednostavne, znanstveno utemeljene savjete o tome kako smanjiti potrošnju vode, energije i otpada. Kroz interaktivne module, korisnici mogu naučiti kako bolje čuvati hranu, smanjiti potrošnju energije i vode te smanjiti količinu otpada. Aplikacija je korisna i za učenike i za nastavnike. Educira učenike te im pomaže razumjeti važnost održivosti i kako njihove svakodnevne odluke utječu na okoliš. Razvija kod učenika praktične vještine, koje se mogu primijeniti kod kuće i u školi. Omogućava interaktivno učenje jer koristi interaktivne elemente koji čine učenje zabavnim a zahtijevaju angažman učenika.

Uz sve navedeno, podrška je i nastavnicima, jer mogu koristiti aplikaciju kao dodatni alat u nastavi za podučavanje o održivosti i zaštiti okoliša.

Sve opisano, možete isprobati na poveznici:

--

--

SaZriVk
Inovativno obrazovanje

Nastavnica ekonomske skupine predmeta iz Hrvatske. 2023. MIE Expert, Autor stručnih članaka, predavač, mentor i zaljubljenik u projektnu nastavu.