Tajemný algoritmus rozluštěn. Jak funguje Instagram?

Tomas Dunovsky
instagency
Published in
4 min readJun 4, 2018

Nový algoritmus Instagramu konečně přistál na našich screenech a porpvé s ním přišlo i vysvětlení, na co se Instagram bude nově zaměřovat. Jinými slovy, jak se dostat se svým obsahem do feedu uživatelů.

Ze začátku roku Instagram aktualizoval svůj algoritmus, aby feedy seřadil více chronologicky a aby byly trochu víc “fresh”.

Nyní nám Instagram pověděl, jak algoritmus funguje. Udělal to proto, aby zastavil fámy kolem businessových profilů a shadowbanech. V tomto článku shrnujeme vše podstatné… :-)

Feed Instagramu je personalizovaný. Jak?

Podle toho co lajkujete.

Ve feedu se vám zobrazují nejen ti, které sledujete, ale i to, co lajkujete.

TechCrunch nedávno zjistil, že Instagram se spoléhá na machine learning (AI) při zjišťování vašeho nedávného chování na platformě a je schopen tak všem vytvořit jejich vlastní (unikátní) feed. Tedy i kdybyste sledovali na dvou různých účtech stejné účty, váš feed bude personalizovaný podle toho, jaké interakce s těmito účty máte.

Takže co to znamená?

Milujeme profil Cukrfree a má to důvod, proč se nám vždycky zobrazí hned nahoře ve feedu, jakmile Janina něco nasdílí. Ale je jasné, že ne všichni kdo Janinu sledují, udržují s tímto profilem nějaký engagement — komentují, lajkují nebo ukládají si recepty. A tak těmto uživatelům se Cukrfree bude zobrazovat níže ve feedu.

Hlavním cílem Instagramu je lépe zprostředkovat obsah, který sdílí rodina a vaši přátelé. A se současným algoritmem by uživatelé sítě měli vidět 90% jejich fotek a videí, namísto 50% (když byl feed ještě chronologický).

Klíčovou otázkou tedy je:

Jak zapadnout do “friends & family” kategorie?

Jak funguje algoritmus?

Algoritmus se snaží predikovat, které fotky a videa jsou pro vás nejdůležitější a využívá k tomu tři základní faktory: Interest, timeliness & relationship.

1/ Interest

Instagram predikuje jak moc vás sdílený příspěvek bude zajímat. Čím více si o příspěvku myslí, že by se vám mohl líbit, tím výše ve feedu vám ho zobrazí. Instagram toto vyhodnocuje na základě vašeho předchozího chování vůči podobnému obsahu.

Přemýšlejte nad tím jako na explore stránkou:

Jakmile byste lajkli video přípravy těstovin, vaše celá explore strána bude plná videí o těstovinách. A kdyby někdo, koho sledujete, nasdílel fotku těstovin, Instagram vám ji zobrazí nahoře ve feedu.

2/ Timeliness

Nový algoritmus prioritizuje nedávno sdílené příspěvky. Tedy byste už neměli ve svém feedu vidět posty starší jednoho týdne a více.

Vypadá to, že Instagram se začal zajímat více o to, kdy sdílíte své příspěvky, namísto jen o obsah nebo engagement u příspěvků. Jedná se zřejmě reakci na to, že po Novém roce jste ve svém feedu mohli vydět fotky nasdílené o Vánocích.

3/ Relationship

Jaký máte vztah s tímto uživatelem?

Pokud někomu hodně komentujete příspěvky nebo jste ním označováni, signalizujete to Instagramu, že spadáte do “friends & family” kategorie.

Vnímáte-li tedy, že nevidíte něčí příspěvky ve feedu, začněte mu je komentovat.

Náš tip:

Zkuste své sledující poprosit, aby vás označovali ve svých příspěvcích. Mělo by vám to zvýšit rating profilu a měli byste se zobrazovat častěji ve feedu. Nevíme, jestli to opravdu funguje, ale z toho co říká Instagram, tak by mělo.

Další faktory

Přestože výše zmíněné faktory jsou těmi hlavními, algoritmus Instagramu ovlivňují i další:

4/ Frekvence

Jak často používáte aplikaci?

Pokud jen často scrollujete aplikací, váš feed bude více chronologický.

Proč? Protože Instagram se snaží zobrazovat nejlepší příspěvky od doby vaší poslední návštěvy.

Pokud appku otevíráte méně často, bude váš feed zobrazovat příspěvky podle toho, které by se vám mohli s vyšší pravděpodobností více líbit. Nebude to tedy tolik chronologické.

5/ Sledování

Kolik sledujete lidí?

Pokud jich je hodně, Instagram má více na výběr co vám zobrazit a tak pravděpodobně neuvidíte všechny příspěvky všech uživatelů, které sledujete.

6/ Používání

Pokud trávíte na Instagramu hodně času, uvidíte ve svém feedu více různých příspěvků. Platforma totiž musí pořádně prohledat svůj katalog a nabídnout vám obsah, kvůli kterému ji používáte.

Pokud trávíte v appce sotva pár minut denně, uvidíte primárně hlavní příspěvky (na základě výše zmíněných faktorů).

Julian Gutman (Product Lead, Instagram) vysvětluje algoritmus. Převzato z TechCrunch

To by bylo od nás pro dnešek vše. Příště se rozebereme časté mýty a pověsti onoho algoritmu.

Díky, že nás čtete a přijďte zas. Kdybyste měli nějaký dotaz, tak nám napište.

--

--