Kinga Szekeres
Gondolataink dolgokról.
4 min readJan 16, 2015

--

Citty.com — Irány New York!

Ki szeret ingatlanhirdetéseket böngészni? Bizonyára mindenkinek van ezzel kapcsolatban tapasztalata. Van kép, túl kicsi…nincs kép, pedig jó a leírás… és még folytathatnánk a sort. Hogy jött ez most ide? Az utóbbi években szert tettünk némi tapasztalatra a New York-i ingatlanpiac területén, és arra gondoltuk megosztjuk az ezzel kapcsolatos élményeinket.

Az egyik ügyfelünk, egy New York-i ingatlanügynökség 2013 nyarán jelezte, hogy szeretne egy új site-ot létrehozni. A téma érdekes, nyilván sokunkat érintett már valamilyen módon, ki bérelt, ki vásárolt, ki eladott, fejlesztés területén is volt már előtapasztalatunk, úgyhogy örömmel vettük a felkérést és nekiálltunk.

Az elképzelések és a fejlesztés

A grafikai tervek ügyféloldalról érkeztek, minden mást mi terveztünk meg. A weboldal alapvetően a keresésre van kihegyezve, a lényeg, hogy bárki gond nélkül, kényelmesen rábukkanhasson a legjobb ingatlanokra New Yorkban. Az oldal csak az épületeket listázza, jelezve, hogy milyen tulajdonságú és árfekvésű lakások vannak. A potenciális ügyfelek e-mailben és telefonon érdeklődhetnek az ingatlanokkal kapcsolatban.

A térképes kereső segíti a vásárlókat, hogy igényeik szerint válogathassanak az ingatlanok közül, akár városrészek szerint. Itt főleg az egyszerűség elve vezérelt bennünket. Mindenki ismeri azt az érzést, amikor el kell kezdeni a keresést. Ennek általában az a vége, hogy az ember elkeveredik az átláthatatlan és megszámlálhatatlan hirdetések között. Ismerős? A fejlesztés során ezért a legnagyobb hangsúlyt a keresésre fektettük, mert az ügyfél is és mi is azt szerettük volna, hogy a látogatók könnyen és egyszerűen találjanak rá az ingatlanokra.

A felhasználók egyszerű funkciókkal szűkíthetnek a térképes keresésnél. Ehhez a Drupal saját keresője helyett az Apache Solr keresőmotort használtuk. A találatok megjelenítéséhez eleinte a Drupal Views modulját alkalmaztuk, amiről egy idő után kiderült, hogy jelentősen lassította az oldalbetöltést. Némi vívódás után úgy döntöttünk, hogy a Solr-ral való kommunikációt egyedi megoldással valósítjuk meg.

A Views-os megoldás egyik problémája az volt, hogy minden találatot legenerált, még azokat is, melyekre nem volt szükség. Ezzel szemben a saját verziónk a listaoldalakat kliens oldalon a böngésző építi össze az alapadatokból. Így gyorsabbá vált a keresés.

Az oldal másik különlegessége, hogy egyáltalán nincsenek felhasználók, még adminisztrátorok sem. Az adatokat az ügyfél által üzemeltetett adatbázis szerverről importáljuk REST API-on keresztül. Így érkezik minden adat (pl. a hírek, a leírások, az épületek). Mivel nincsenek bejelentkezett felhasználók, egy egyszerű Varnish beállítással jelentős sebességnövekedést tudtunk elérni a teljes site-on.

Eltelt néhány hét, amíg ráhangolódtunk az ingatlanok értékesítéséhez köthető üzleti problémakörre. Ez alatt az idő alatt kénytelenek voltunk jobban támaszkodni az ügyfélre az igények megfogalmazásában, ami a klasszikus szoftverfejlesztői attitűdöt erősítette a csapatban, miszerint az ügyfél diktálja az igényeket, mi fejlesztünk. Mint a droidok.

Aztán egyre jobban érzékeltük, hogy miről is van szó. Sprintről sprintre javult a teljesítményünk, és egyre bátrabban csiszoltuk az igényeket a megvalósított problématérhez.

A végeredményt Marci, a projektgazda foglalja össze:

A projekt során lépésről lépésre nyertünk betekintést a New York-i ingatlanpiac életébe. Ennek köszönhetően ma már nemcsak fejlesztői szempontok alapján, hanem az ingatlanszakma elvárásai szerint is tudjuk alakítani az oldalt. Az ügyfélnek egy jól átlátható, vonzó külsejű site-ra volt igénye, amely gyűjtőhelyként szolgál a vásárlóknak. Az eredményt mindenki döntse el maga.

Egy biztos: a közös munkának számos pozitív hozadéka volt. Az, hogy ma már tudjuk milyen igényeknek kell megfelelni az ingatlanpiacon, hatalmas előrelépést jelentett nekünk szakmai szempontból. Az amerikai igények szintén jó hatással voltak ránk, hiszen a vizuális igényességre, és a gyorsabb kommunikációs tempóra a szokottnál nagyobb igény mutatkozott. Számunkra fontos a jó kapcsolat, a bizalom kiépítése, ezért erre is nagy hangsúlyt fektettünk a közös munka során. Az involváltsági szint növekedésével az együttműködés gördülékenyebbé vált.

További írásaink az integralvision.hu oldalon érhetőek el.

--

--