Intexcoin ve Sürdürülebilir Yardım Projesi

Intexglobal, 2016 yılında kripto paramız Intexcoin ve diğer para birimlerini de kapsayan sürdürülebilir sosyal fayda projelerini hayata geçirmek üzere Türkiye’de kurulmuştur. Asya’daki ilk ofisimizi 2017 yılında Pakistan’ın başkenti Islamabad şehrinde açtık. Avrupa’daki ilk ofisimizi Malta’da açmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Hedefimiz; topluluğun gücüne, güvene ve sosyal fayda yaratmaya dayalı yeni bir eko sistem kurarak, Intexcoin’in değerlenmesini ve tüm dünyada kullanılan güvenilir bir para birimi olmasını sağlayarak, bu değerlenme ile kümülatif bir artışla ihtiyaç sahiplerine daha fazla ve sürekli bir yaşam desteği sunulmasını hedefler.

İnsanlık tarihi boyunca para ve değer ifade eden tüm meta, merkezi otorite tarafından üretilmiş ve kontrol altında tutulmuştur. İlk defa blockchain teknolojisi ile sıradan insanlar kendi paralarını üretmiştir. Bu inanılmaz bir fırsat ve yeni ufuklar için ilham kaynağıdır. Blockchain ile yeni bir dünya kuruluyor ve biz de bu yeni dünyanın oyun kurucularından biri olmak için çalışıyoruz. Blockchain’in sunduğu imkanlarla birlikte Intexcoin’i, ticaret ve yardımı blockchain altyapısında bir araya getirerek, sürdürülebilir ve gelişime açık bir yapıda projelerimizi hayata geçirmeye başladık.

Tüm projelerimizi blockchain üzerine inşa ediyoruz. Kripto paramız Intexcoin, ödeme aracımız olan Intexpay ve ticaret portalımız olan Intexplace ile tüm bu eko sistemin bağlı olduğu doğrudan bağış sistemimiz Intexcharity başlıca projelerimizdir. Bu doğrultuda yaptığımız projeleri sizlere sunmaktan büyük onur duyuyoruz.

DÜNYA’NIN BİZE İHTİYACI VAR

“Bu büyük projelerde yerini almak için şimdi bize katıl.”

Intexglobal, kuruluş ve gelişimini insanlığın faydasına işlere odaklamış bir şirkettir. Intexglobal şirketin devamı ve gelişimi için gereken sermaye ve maliyetlerden sonra kalan tüm gelirini, yaşanabilir bir dünyayı yeniden inşa etmeye harcamak üzere var olan projelerin sürdürülmesine ve yeni işbirliği ile projelere harcayacaktır. Hedefleri doğrultusunda hızlı müdahale ve acil çözülmesi gereken sorunlar için yeni bir eko sistem tasarlayarak ilk adımlarını atmaya ve ana omurgayı kurmaya başlamıştır.

Intexglobal’in gelir modeli ve sürdürülebilirliği;

Intexglobal, bir teknoloji şirketidir. Yaptığı projelerden gelirler elde etmektedir. Intexplace ile sağladığımız hizmetin kullanımından doğan kiralama gelirleri, reklam gelirleri ile komisyon bedellerinin bir kısmı, Intexpay ile elde edilecek komisyon bedellerinin bir kısmı şirketimizin gelirlerini oluşturmaktadır. ICO sonrası yatırım büyüklüğüne bağlı olarak stoğundaki Intexcoinlerin büyük bir kısmı da yeri geldikçe sermaye desteği sağlayacaktır. Şirket tüm bunların yanında var olan tecrübe ve teknik kapasitesi ile ürün ve hizmetler üretmeye, yeni işbirlikleri yapmaya ve tüm bu faaliyetlerinden de ayrıca kar elde etmeyi hedeflemektedir. Intexglobal şirketin tüm maliyet ve gelecekteki hedefleri için kazancının bir kısmını sermaye olarak elinde tutacaktır. Bu kazançlarının kalan kısmı ise sürekli ve karlılığına bağlı olarak artan bir oranda Intexcharity üzerinden ihtiyaç duyulan alanlara aktarılacaktır. Bu faaliyetlerin tamamı şeffaf ve izlenebilir bir yapıda kurgulanmıştır.

Intexcoin nedir?

“Bugünden geleceğimizin para birimini inşa ediyoruz.”

Intexcoin, Etherium ERC20 altyapısını kullanarak yaratılmış bir kripto paradır. Intexcoin, Intexglobal’in tüm projelerinin ana ve birleştirici unsurudur. Intexglobal, Intexcoin’in yaşam döngüsünün sürdürülebilir ve sürekli hale gelmesi için var olan projelerin yanı sıra yeni projeler ile de destekleyecektir.

Kullanıcısının hem ticaret yapabildiği hem de kar elde ederken başkalarına yardım yaparak manevi kazançlar da elde edeceği tek kripto paradır. Aynı zamanda yatırımcılarına kar sağlayacak bir yatırım aracıdır. Intexcoin kullanılan her yerde insanlık için fayda sağlayan yegane para birimidir. Tüm kullanıcılarının ekonomik özgürlük ve sürdürülebilir bir hayat için eko sistemi sürekli canlı tutabilecekleri bir kripto para birimidir. Tüm bu süreçler ile sürekli değerlenmesi ve gelişimi için de topluluğun desteğine ihtiyaç duyar.

Intexcoin geleceğin saygın ve değerli kripto para birimlerinde birisi olacaktır. Bu büyük potansiyele sende katıl. Birlikte daha güçlü ve başarıya daha da yakınız.

PROBLEM

İnsanlık bugüne gelene kadar çok büyük bir gelişme kaydetti. Ancak gelişimle birlikte artık çözümü neredeyse imkansız yakın büyük problemleri de beraberinde üretti ve üretmeye de devam ediyor. Sadece kendi soyunu değil tüm yaşamı tehlikeye sürüklemektedir insanlık. Birçok canlı türünün yok olmasına doğanın tahrip edilip yaşam döngüsünün bozulmasına yol açmıştır. Hemen herkesin ortak kanısı ve bilim insanlarının da ortak tanısı ile artık sona gelmek üzere olduğumuzu görüyor ve hatta bu durumu kaygı ile yaşıyoruz. İklim değişikliği, yok olan türler, savaşlar, enerji ve temiz su sorunu, beslenme ve tarım sorunu, teknolojik gelişmeye bağlı ( robotik, otonom ve yapay zeka) işsizlik ve sosyal sorunların nasıl çözüleceğine ilişkin henüz ortada herkesin kabul edebileceği bir çözüm önerisi yok. Bu açıdan bakıldığında durum oldukça vahim. Bahsettiğimiz bu sorun alanlarına ve birbirleri ile olan ilişki ve nedenselliklerine baktığımızda geldiğimiz nokta para ver yıkıcı etkileri oluyor.

Para aslında tüm kötülüklerin ana kaynağı gibi gösterilse de sorun paranın kendisi değil. Sorun ona bu yıkıcı özelliği veren dünyanın geldiği sürdürülemez kaynak israfı ve tüketim çılgınlığını körükleyen kar ve güce sahip olma hırsıdır. Bilindiği gibi itibari paralar (dolar, euro, lira) devletlerin kontrolünde üretilir. Kimin ne kadar üreteceği yine büyük ekonomi içinde planlanır. Son yüzyıldır para basımı artık karşılıksız ve sadece güven unsuruna dayanmaktadır.

Dünyanın ekonomik büyüklüğü yaklaşık 300 trilyon dolardır. Bu rakam 8 milyar insana ve kat kat fazlasına yeter de artar bile. Ancak durum maalesef böyle değil. Dünyanın ekonomik büyüklüğünün yarısı %1’ in elinde iken kalan yarısı %99’dadır. Bu çarpık dağılım dünyayı sürekli küresel bunalımlara sokarak savaş ve bölgesel sorunlara yol açmaktadır. Bu sürdürülemez bir durumdur. Detaylarına girmediğimizde birçok etkene bağlı olarak para, işleyişi itibari ile genel ekonomi ilişkilerinden kaynaklı bölgesel, ülkesel eşitsizliklere ve büyük bir sömürü aracına dönüşmüş durumdadır.

Hakim güçler para ile dünyayı yaşanamaz bir hale getirdiler. İnsanlar artık paranın esareti altında yaşayarak, özgürlük ve öz benliklerini yitirmiş durumdalar. Bu durum aynı zamanda suç ve toplumsal patlamaları da beraberinde getiriyor. Bu en temel ve hızla adil bir çözüme ulaşması gereken problemdir. Intexglobal bu sorun yumağının çözümüne bir katkı sunmak, hepimizin hakkı olan adil ve ihtiyaçları karşılanmış bir insanlık için çalışmaktadır. Hepimizin sorununun çözümü yine hepimizin katkıları ile olacaktır.

ÇÖZÜM

Intexcharity, “Doğrudan Bağış Platformu” geleneksel bağış yöntemlerine güvenin az olması, bağışçıların yaptıkları bağışın nereye gittiğini tam olarak görememeleri gibi sorunlardan arınmış bağış için yeni çözümler üreten bir platformdur. Intexcharity, Ethereum blockchain alt yapısına dayanır ve Intexcharity üzerindeki tüm bağış hareketleri izlemek isteyen herkes tarafından görüntülenebilir.

Doğrudan Bağış Platformu

Intexcoin e-ticaret platformu intexplace.io üzerinde yapmış olduğunuz alışveriş sonunda yada Intexpay ile otomat makineleri ve kabul noktalarında yapmış olduğunuz alışveriş sonunda oluşan işlem ücretleri doğrudan hiçbir kesinti olmadan Intexcharity bağış platformuna aktarılır ve gün sonunda platformda biriken bağışlar tüm Intexcoin bilekliklerine gönderilir.

Bileklik sahipleri, bilekliklerinde biriken Intexcoin’ler ile otomat makineleri ya da kabul noktalarında alışveriş yapabilirler. Yapılan bu alışverişten doğan işlem ücretleri de bağış platformuna aktarılır ve bu döngü sürekli devam eder.

Intexcharity Bileklikleri ile yardım bireylere ulaşıyor

Intecharity Doğrudan Bağış platformunda ihtiyaç sahiplerine dağıtılan NFC özellikli, benzersiz bir kimlik numarası ile donatılmış özel bilekliklerdir. Bu bileklikler bir ihtiyaç sahibine verildiğinde otomatik olarak aktif hale gelir. Aktif hale gelen bilekliğe Intexcharity Doğrudan Bağış platformundan toplanan bağışın bir kısmı gün sonunda aktarılır. Bilekliklerde toplanan Intexcoin sadece alışverişlerde kullanılabilir. Bilekliler ile Intexcoin transferi yapılamaz. Bilekliklerde maksimum belirlenecek bir değere kadar bağış toplanabilir olacak ve yine maksimum o tutar kadar harcama yapılabilir. Bilekliğe aktarılan bağış tutarı maksimum değerine ulaştığında o bilekliğe aktarılan bağışlar durdurulur. Bileklik ile harcama yapıldığında oluşan işlem ücretinin bir kısmı yeniden Intexcharity Bağış Platformuna aktarılır. Bu döngü bileklikler kullanılmaya devam ettikçe sürer ve böylece bileklik sahipleri de bağış platformuna katkı yapmış olurlar.

Intexcharity platformu üzerinden anlık olarak platform aracılığı ile bağış gönderilen bileklikler ve bileklikler ile yapılan alışverişler takip edilebilir. Şeffaf bir yapı içerisinde tüm işlemler platform üzerinden izlenebilir.

INTEXPLACE

Intexplace 2016 Mayıs ayında açıldı. Tıpkı alibaba, ebay, gittigidiyor ve n11 gibi c2c altyapısında ve sadece kripto para ile güvenli ticaretin yapıldığı ilk portaldır.

Intexplace’de 400’ ün üzerinde mağaza ve binlerce ürün yer almaktadır. Ayrıca intexcoin’in kullanıldığı ilk sanal ticaret portalıdır. Gelecekte Intexplace; Bitcoin ve Ethereum gibi bazı güvenilir kripto para birimlerinin yanına ülke para birimlerini de ekleyerek birçok farklı paranın kullanılabildiği bir e-ticaret portalı olacaktır.

Ürünü satacak olan kullanıcılar, öncelikle Intexplace üye olmaları zorunludur. Ticaret yapmak istedikleri süreyi ( 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay gibi ) seçerek sanal mağazalarını kiralayabilirler. Ödeme onayından sonra ticaret başlar. Üyelik onayından sonra diledikleri bir isimi ve logoyu kullanarak sanal mağazalarını açabilirler. Satacakları ürüne ait tüm açıklamaları, görselleri ve kargo, teslimata ilişkin tüm verileri en başta eksiksiz olarak girmelidirler. Şimdilik sadece Intexcon ile satış yapabilirler. Gelecekte hangi para birimi ile satış yapacaklarını ya da oransal olarak kripto paraları ne kadar kullanacaklarını özgürce seçebilecekler. Bu kazandırılacak yeni özellik ile alanında da ilk ve tek olma özelliğini sürdürecek.

Alıcı konumunda ki kullanıcılar ise, aalış veriş öncesi özgürce portalda gezebilirler. Alış veriş yapmak istediklerinde ise Intexplace’ e üye olmak zorundadırlar.

Daha sonra seçtikleri ürün ya da hizmetleri Intexplace üzerindeki arama motorunu kullanarak ya da mağazalara arasından gezerek, sepetlerine koymak ve Intexcoin ile ödeme işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Gelecekte eklemeyi planladığımız birçok kripto para ve devlet parası ile geniş kitleleri Intexplace’e çekeceğiz. Ürün ya da hizmetlerin ödemleri alıcı tarafından yapıldıktan sonra satıcı tarafından ürün ya da hizmetin kullanıcıya iletilmesi bunun takibinde alıcı konumunda ki kullanıcının siparişini alması ve sistemde onay vermesinin ardından satış işlemi eksiksiz olarak tamamlanmaktadır. Onay işleminden sonra ödeme havuzunda bekletilen ödemeleri komisyonu keserek satıcı hesabına otomatik olarak aktarılacaktır.

Intexplace üzerinde yapılan alışverişlerden doğan işlem ücretinin bir kısmı, satıcının seçmiş olduğu hayır kurumuna bir kısmı da Intexcharity üzerinden yardıma muhtaç insanlara doğrudan aktarılır. Ayrıca Intexpace üzerinde satıcı ve alıcılar isterlerse seçtikleri bir yardım kurumuna ya da Intexcharity doğrudan bağış havuzuna diledikleri kadar bağışı da yapabilecekler. Intexplace sadece bir ticaret portalı olarak değil büyük ve sürdürülebilir bir bağış sisteminin de önemli bir parçasıdır.

INTEXPAY

Alışverişiniz bağışa dönüşsün! Intexpay, alışveriş alışkanlıklarınız toplum için faydalı bir şekilde kullanmanızı sağlayan mobil ödeme yöntemidir.

Intexpay, Intexcoin’inde dahil olduğu bilinen ve piyasada güven sağlamış kripto paraların kullanıldığı temassız ve nakitsiz bir mobil ödeme çözümüdür. Intexpay kripto paraların gelişim sürecine paralel olarak tüm sektörlerin ödeme aracı olmayı hedefleyen bir ödeme aracıdır. Intexpay esnek, geliştirilebilir ve güvenli bir yapıda tasarlanmaktadır.

Intexpay kripto para üzerinden yardım faaliyetlerine fon sağlayacak bir yapıda geliştirilmiştir. Intexpay ile yapmış olduğunuz ödemenin komisyon tutarının bir kısmı intexcharity fonu üzerinden kayıtlı ve aktif olan tüm bileklik sahiplerine belirli bir algoritma kullanılarak aktarılır. Bu bileklikler ile intexcoin kabul eden otomat makinelerinde ya da diğer kabul noktalarında alışveriş yapılabilir. Böylece Intexpay ile yapmış olduğunuz her harcamada doğrudan ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmiş olursunuz.

Öne Çıkan Özellikler
 
Hızlı ve Güvenli — Akıllı Kontrat
Ödemeleriniz ve transferleriniz yeni nesi teknolojiler ile korunmaktadır. Zaman ve limit sınırı olmaksızın alışveriş ve transferlerinizde kullanabilirsiniz.

Şeffaflık — İncelenebilir yapı
Intexpay ile yapmış olduğunuz alışveriş sonucunda bağışa giden işlem ücretleri portal üzerinden takip edebilirsiniz.

Otomatik Bağış — İyilik için tüketim
Intexpay ile yaptığınız her alışveriş sonrasında oluşan işlem ücretlerinin bir kısmı bağış olarak yardıma muhtaç insanlara doğrudan gönderilir.

INTEXCHARITY

Bağışçılık ve hayırseverlik rolleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Toplumların kültürel yapısı, sosyoekonomik düzeyleri, sosyal refah durumu, devlet modelleri ve vergilendirme kuralları bu farklılaşmadaki en önemli etkenlerdir.

Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik

Avrupa’da 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’daki kişisel bağışçıların toplamı 24,4 milyar euro iken, ABD’de kişisel bağışların toplamı 229 milyar dolar, Türkiye’de ise 1,30 milyar TL’dir. Avrupalıların bağış yapmak için öncelikli nedenleri arasında sosyal refah, uluslararası yardım ve din etkenleri vardır. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte bu üç etken insanların hangi kuruma bağış yapacağını seçmesini sağlamaktadır.

Yetişkin nüfusun yaptığı bağışların ülkelerin GSYIH’sine oranına baktığımızda ABD %1,5 iken, Avrupa ülkelerinde bu oran %0,2 iken, Türkiye’de %0,06’da kalmaktadır. GSYIH’i diğer Avrupa ülkelerinden yüksek olan İsviçre, İsveç ve Hollanda’nın sonlarda olması oldukça dikkat çekicidir. Bu ülkelerdeki bağış yapan yetişkin nüfusu yüksek olmasına rağmen bağışın GSYIH oranı düşük kalmaktadır. Bunun en önemli nedeninin bu ülkelerdeki sosyal eşitsizliğin diğer ülkelerdekine oranla oldukça az görülmesidir. Sonuç olarak bir ülkede ya da bölgede sosyal eşitsizliğin daha fazla görülmesi ve savunmasız insanlarla ile daha fazla karşı karşıya kalınması toplumsal dayanışmanın yükselişini sağlayan en önemli etkenlerden birisidir denilebilir.

ABD’de 100.000 civarı vakıf bulunurken. Avrupa ülkelerinde toplam 130.000’e yakın kamu yararına çalışan vakıf bulunurken Türkiye’de ise toplam 3.320 adet vakıf bulunmaktadır.

Birleşmiş Milletler’in araştırmalarına göre dünya çapında 100 milyonu aşkın evsiz bulunmaktadır. Bu verilere göre dünyadaki hemen hemen her 60 kişiden birinin başını sokacak bir yeri yok demektir.

Dünya üzerinde, 2017 yılında toplam perakende satışı 23 trilyon dolardır. E-ticaret harcamaları toplam satışların %10’luk kısmını kapsamaktadır. Küresel mobil ticaret satışları geçen yıl % 40.3 artarak toplam perakende harcamalarının % 6,0'ını 1.357 trilyon dolara yükseltti. Önemli mobil harcamalara sahip pazarlar arasında Çin, Japonya, Güney Kore, İngiltere ve ABD bulunmaktadır. Tüketicilerin akıllı telefonlarında daha rahat alım yapmalarına ve bazı bölgelerde, dürtü satın alımını teşvik eden giyim gibi düşük maliyetli ürünlerin daha geniş bir seçime sahip olmaları ile birlikte büyümeye yardımcı olmuştur.

NEDEN BİR ICO YÜRÜTÜYORUZ?

2016 Ocak ayından bugüne kadar yaklaşık 3 yıldır sürdürdüğümüz tüm projelerimizi artık dünyaya açıyoruz. ICO, projelerimizi hayata geçirmek için ihtiyacımız olan maddi ve devamında topluluk desteğini sağlayacaktır. Ticaretin gelişimi, ödeme sistemimizin kullanımı ve toplamında yardım ile ilgili tüm faaliyet ve projelerin sürdürülmesinde maddi ve yeri geldikçe topluluğun katkılarını sağlamak için ICO’yu bir araç olarak kullanacağız.

ICO öncesi ve devamında dileyen herkes imkanları doğrultusunda yatırım yaparak Intexcoin sahibi olabilirler. Bu sayede Intexcoin kitleselleşerek tüm projelerinin temel altyapısını hayata geçirmiş olacaktır. ICO sonrası global kripto para marketlerinde ve Coinmarketcap’te yerimizi almayı hedefliyoruz.

Intexcoin ICO’su sadece bir kripto para arzı değildir. Biz insanlık ve yaşam için büyük ve sürdürülebilir bir çözümü hedeflemekteyiz. ICO bize kitleselleşme tanınma ve büyüme imkanını sunacak. Hali hazırda çalışan ve hayatta olan sistemimizi büyüteceğiz. Bu büyüme yatırımcılarına kar sağlarken oluşan faydadan yardım projemizi de hayata geçirmiş olacağız. Tüm bu sebeplerden dolayı ICO yapacağız.

Değerli katkılarınızı bekliyor, yeni bir hayatı birlikte kurabileceğimize çok inanıyoruz.Kaynaklar

Dünya Bağış Endeksi — CAF World Giving Index / Ekim 2017 — www.cafonline.org/docs/default-source/about-us-publications/cafworldgivingindex2017_2167a_web_210917.pdf?sfvrsn=ed1dac40_10

Avrupa’da Hayırseverliğe Genel Bakış — Observatoire de la Fondation de France/CERPhi / Nisan 2015 “An overview of philanthropy in Europe” — http://efc.issuelab.org/resource/an-overview-of-philanthropy-in-europe.html

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı — TÜSEV / Eylül 2016 “Türkiye’de Bireysel Bağışçılık ve Hayırseverlik” — https://www.tusev.org.tr/usrfiles/files/turkiyede_bireysel_bagiscilik_ve_hayirseverlik.pdf

“Avrupa’da Hayırseverliğe Bakış” araştırması 10 ülkede yapılmıştır. Bu 10 ülke Avrupa’nın %78’ini temsil etmektedir. (Eurostat) — Belçika — Fransa — Almanya — İtalya — Hollanda — Polonya — İspanya — İsveç — İsviçre — Birleşik Krallık

T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü / 2015

Fotoğraf(siyah-beyaz) : Kevin Frayer