Katırcıoğlu: Ekonomik kriz gelecek günlerde daha da derinleşecek

HDP İstanbul milletvekili Erol Katırcıoğu, “ekonomik krizin gelecek günlerde daha da derinleşeceğini” söyledi.

Türkiye’yi ekonomik krize götüren nedenlerden birinin Türkiye’deki yeni yönetim tarzından kaynaklandığını söyleyen HDP İstanbul milletvekili Erol Katırcıoğlu, “ekonomik krizin gelecek günlerde daha da derinleşeceğini” söyledi.

Ankara-Washington arasında ilişkilerin bir kaç sebeple giderek gerginleşmesi, karşılıklı restleşmeye gidilmesi ve ardından ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım başlatması TL’yi dolar karşısında adeta eritti.

Trump’ın tweeti ile 10 Ağustos’ya TL, dolar karşısında yüzde 15, yılbaşından bu yana yüzde 40’lar civarında değer kaybetti.

TRUMP’IN TWEETİ ETKİLİ OLDU

ABD’nin zaten Çin’e karşı ticaret savaşı başlatmış olduğunu dile getiren Katırcıoğlu, “Trump bu ticaret savaşına esasında belli sektörler bazında da olsa Türkiye’yi de dahil etmiş olduğunu söyleyen çelik ve alüminyum da vergilerin iki katına çıkacağına yönelik bir tweet attı. Tweet özellikle bakanın açıklama yaptığı sırada geldiği için de kurda olumsuz bir etki yarattı. Türk lirasının zayıflamasına katkıda bulunan bir gelişme olarak okudu insanlar. Sonuçta öyle oldu. Dolar yükselişe geçti, TL değer kaybetti” dedi.

Bütün bu gelişmeleri ve Türkiye’nin içinden geçtiği ekonomik süreci IPA’ya değerlendiren HDP İstanbul milletvekili Erol Katırcıoğlu, ekonomik krizin gelecek günlerde daha da derinleşeceği söyledi.

Haberin tamamı için tıklayınız