Blijf jezelf een starter voelen

In de creatieve wereld lijkt het een taboe om een starter te zijn. (Tenzij je jezelf een hippe start-up noemt. Maar het lijkt me te ontbreken aan de juiste persoonlijkheid om een hippe vogel te zijn.) Ik ben niet overdreven sociaal, rook niet, drink niet op een feestelijk glas na en ben al helemaal geen avondmens of nachtraaf. Ik heb het nochtans allemaal geprobeerd.

Dat doet er allemaal niet toe, zal menig mens stellen, maar als je start, wil je ergens bijhoren. Ook al denk je van niet. Je doet heel hard je best om iets te verwezenlijken en iedereen vertelt je het belang van een netwerk. En dat netwerk moet je verdienen. Dat lijkt door op de juiste plaats en het moment te zijn, maar het is eerder door een zin die past in een zelfhulpboek: wees trouw aan jezelf.

Ik ben anders, op veel manieren zelfs dat veel mensen dit voelen, maar er hun vinger niet op kunnen leggen. Het zorgt ervoor dat je niet wordt opgenomen in een groep en je heel hard begint te twijfelen aan jezelf. Vorig jaar stond ik zo hard in dubio, dat ik de camera bijna aan de haak hing. Het leek namelijk of ik telkens opnieuw moest beginnen en zo geen stap verder geraakte.

Maar je begint nooit opnieuw met dezelfde bagage. Net zoals Japan in twee tellen over het Westen sprong qua digitale innovatie, spring ik steeds verder op een kortere tijd. Het proces is adembenemend lang, het is een marathon die je fysiek en mentaal constant uitdaagt, om op te geven of toch nog even door te gaan.

Het is een chemie die elke creatieveling in zich draagt — of ben ik het maar? — maar niemand toont aan de buitenwereld. Waardoor veel creatief talent verloren gaat. Introverte mensen durven misschien minder snel starten of volhouden, extroverte mensen geven misschien sneller op omdat ze zich voldaan voelen of helemaal zijn afgeleid.

Ondertussen ben ik terug blij dat ik de camera niet aan de haak heb gehangen. Ik ben opnieuw gestart en heb opnieuw plezier in mijn werk. Ik weet beter wat ik wel en niet moet doen. Jezelf in vraag stellen blijft natuurlijk nodig en daarom voel ik me nog steeds een starter, want bij elke keuze begin je eigenlijk aan iets nieuws.

Blijf jezelf dus een starter voelen. En toon dat.

Julie Landrieu is fotograaf bij JuLa en yogalerares bij SagaYoga by Jula.