Joomla! Day Poland 2013

krótkie podsumowanie wybranych prelekcji

Jak zapewne wszyscy związani z Joomla! w Polsce wiedzą 5 oraz 6 października w Łodzi odbyły się Joomla! Day Poland (lub jakby to powiedział “Zwiastun” Joomla! Day Polska). Po pierwsze cieszę się, że w Łodzi bo do centrum konferencyjnego miałem 15 minut drogi, po drugie dlatego, że organizacja wypadła świetnie co jest zasługą wielu osób, których nie sposób tutaj wymienić.


Business Day

Po krótkim rozpoczęciu poprowadzonym przez organizatorów, pierwszą prelekcję w efektowny sposób przedstawił Ofer Cohen — członek zarządu OSM, który przybliżył kilka liczb związanych z Joomla! na świecie, opowiedział także o nowościach w Joomla! 3.2, przy tym całość ubrał w małe show związane z pozbywaniem się swoich koszulek. Wziął także kilka naszych (koszulek) więc mogę się tylko domyślać co się z nimi stanie na najbliższym Joomla! Day. Następne dane było wystąpić mi osobiście, co oczywiście tutaj przemilczę, powiem tylko, że miałem tzw. prime time bo znacząca liczba osób po występie Ofer’a pozostała na auli.

Prelekcja Macieja Kuźniara prezesa Oktawave mówiła o tym jak Oktawave widzi chmurę i tę prelekcję najlepiej jest porównać do tego co przedstawił Ryszard Dałkowski drugiego dnia. Wydawać by się mogło, że wspomniana chmura widziana przez Microsoft (Azure) i Oktawave na pierwszy rzut oka jest taka sama jednak w detalach widać znaczące różnice. Wniosek jest jeden — Joomla! z pewnością znajduje tam swoje miejsce i to chyba najważniejsze dla użytkowników. Prezentacja “Wsparcie dla klientów — czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia” Pawła Frankowskiego cieszyła się taką popularnością, że punktualne przybycie oznaczało brak miejsc. Z relacji osób, które miały przyjemność posłuchać Pawła wiem, że było warto.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się kolejna sesja prelekcji którą rozpoczął Tomasz Dziuda mówiący o module News Show Pro, tutaj również w ramach autoreklamy dużo nie napiszę ale wspomnę tylko, że Stefan Wajda i Sebastian Dajnowiec w swojej prezentacji nie znaleźli wad w tym rozszerzeniu.

Tomasz Dziuda “LESS — CSS w nowej formie” fot. Monika Krztuk

Aleksander Kuczek powiedział trochę o tym jak zgodnie z prawem rozliczyć przychody związane Joomla!, niektórych postraszył, niektórym pewnie otworzył oczy na fakt, że takie koszty trzeba ponosić, ogólnie bardzo pozytywnie. Mateusz Grabowski przybliżył temat sklepów w oparciu o VirtueMart. Pokazał, że rozszerzenie które delikatnie ujmując nie jest moim ulubionym (ale wciąż jest najlepiej sprawdzającym się sklepem dla Joomla!) można usprawnić tak aby było bardziej przyjazne użytkownikowi. Szkoda tylko, że metoda badawcza mało dokładna i tak naprawdę nie wiadomo na ile zmiany przyczyniają się do poprawy sprzedaży a na ile to dzieło przypadku, sezonowości itp. Okres porównawczy powinien być znacznie dłuższy a sama analiza mogłaby się opierać na więcej niż jednym wskaźniku. Po losowaniu nagród i kolacji zakończyliśmy dzień pierwszy, wrażeń i tak było wystarczająco.


Community Day

Drugiego dnia na szczęście można było pojawić się odrobinę później, po luźniejszym wykładzie poprowadzonym przez Pawła Frankowskiego, ponownie wystąpił Ofer Cohen i postanowił przybliżyć słuchaczom Architekturę Joomla! Powiedzmy sobie szczerze, że był to raczej wykład dla programistów (czasem dobrze sobie przypomnieć wszystko w dużym skrócie) ale pokazał też, że Joomla! to nie tylko zaplecze i to co widzimy na naszej stronie ale konkretny kawałek kodu wielu programistów. Następnie pomimo drobnych problemów z mikrofonem wystąpił Ryszard Dałkowski, o którym wspomniałem już w odniesieniu Oktawave — szacunek za ekspresowe uciszenie “szyderców” Microsoft paroma gratisami. Oczko w Joomla! 21 niezbędnych rozszerzeń” to bardzo fajnie przeprowadzona prelekcja pokazująca przekrojowo różne rozszerzenia dla Joomla! idealna dla zwykłych użytkowników jak i osób, które tworzą strony oparte o Joomla! komercyjnie. Zainteresowanie prezentacją na temat Responsive Web Design Dziudka było tak duże, że po raz drugi już nie znalazłem miejsca.

Michał Trzepizur “Automatyczne kopie zapasowe w Joomla!” fot. Monika Krztuk

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło więc w tym czasie znalazłem się u Michała Trzepizura, który przybliżał problem tworzenia kopii zapasowych. Wszystko super, wielu użytkowników na pewno zdało sobie sprawę jak źle zarządzają kopiami bezpieczeństwa (lub też w ogóle ich nie posiadają). Zapomniał jedynie wspomnieć, że Akeeba Backup domyślnie tworzy backup zawierający wszystkie poprzednie kopie (o ile oczywiście nie wyłączymy tego katalogu w opcjach komponentu) o czym zapewne dotkliwie przekonają się użytkownicy próbując tworzyć kopię nawet kilka razy na tydzień. Wielkość jednej kopii będzie rosła w sposób praktycznie wykładniczy i szybko skończy się to informacją od hostingu, że ilość miejsca została wykorzystana. Nie wspominając już o fakcie, że większość budżetowych hostingów nie zapewni dostępu do CRON’a.

Drugi dzień swoją prezentacją na temat LESS zakończył Tomasz Dziuda, po której nastąpiło kolejne losowanie nagród (chyba nikt nie wrócił z pustymi rękami) i pamiątkowe zdjęcia.

Czas na podsumowanie

Joomla! Day to obowiązkowy punkt dla każdego związanego z Joomla! Mi szczególnie miło było poznać osoby z którymi do tej pory miałem tylko kontakt wirtualny, odpowiedzieć na pytania (a tych było wiele i nie tylko po prezentacjach ale także w kuluarach). To co mnie osobiście zaskakuje to przekrój użytkowników (i nie chodzi tylko o ich wiek) i mnogość sposobów wykorzystania Joomla! Cieszę się, że mogliśmy rozdać wiele gratisów i miło było zobaczyć na drugi dzień ludzi z logiem GavickPro na plecach. To co udało mi się wynieść z konferencji (poza torbą gratisów) to także przekonanie, że nie ma niezdrowej konkurencji pomiędzy Joomla! a innymi systemami CMS. Nikt tutaj nie starał się na siłę pokazać, że Joomla! to rozwiązanie idealne i najlepsze — bo tak nie jest, co nie zmienia faktu, że mi nadal najbliższe.


Do zobaczenia za rok!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.