Dvakrát do Zubrnic

Skanzen kousek od Ústí je jedno z nejzajímavějších míst v okolí.

Jirka Dvorak
Kam z Ústí
Published in
6 min readJan 11, 2020

--

Cílem našeho prvního zimního výletu byla místním velmi známá vesnice Zubrnice směrem od Malého Března na Úštěk.

Jelikož jsem se kolem potulovat už víckrát, rozhodl jsem se spojit dva výlety v jeden a nabídnout tak různé varianty.

První stezka vede z Homole u Panny:

Tento rok jsme šli kratší trasu po našich chřipkách přes Vánoce, druhou trasu jsme zvládli už v roce 2018.

Homole u Panny–Zubrnice

Autobus 451 Hraničář–Homole.

Homole u Panny 2020.

První trasa směrem od Homole u Panny je téměř seniorsky vycházková. Stoupání pár metrů a pokud nemáte problém s koleny, jdete pak pohodlně stále dolů. Výpravy se zúčastnila jen rodina (já, Tečka a Dáša) s pomocí Tomáše, který nezvykle vynechal nedělní oběd u rodičů. Trasu jsem volil velmi krátkou z důvodu tak zpožděného vstávání, takže ji můžeme doporučit i po návštěvě restauračního zařízení předchozího dne.

Plánem bylo cestou navštívit chalupu nebo stavení na Bláhově, na které jezdili rodiče než jsem se narodil (nebo když jsem byl škvrně?). Stále stojí.

Jediný náznak pěkného počasí přišel asi pět minut před západem slunce. K zimním výletům to holt patří.

Zpátky do minulosti.
Nádhera na Bláhově — ta okna awwww.

Cestou se naskytnou dva plošší výhledy — směr na Říp, Kalich, Pannu a Dlouhý vrch a na Bukovou horu. Zbytek cesty je taková obvyklá procházka lesem, takže není moc co popisovat. Jen, že v létě to bude lepší podívaná. Logicky.

Viditelnost Říp.
Tam v lesích pod vysílačem jsou Vitín a Stará Homole, zaniklé vesnice.
Kvalitní naučná stezka.

Mukařov–Zubrnice

Autobus 452 Hraničář–Lovečkovice,Mukařov,rozc.0.4.

Sedlo.

Druhá možnost cesty do Zubrnic začíná u obce Mukařov. Doporučuji se tam podívat (kousek zacházka) na místní hřbitov a rozpadlou věž kostela.

Návštěva z května 2018.

Historicky hodnotný kostel zmiňovaný v literatuře po druhé polovině 14. století přišel před několika roky téměř o všechny své pozůstatky. Jde o důsledek systematického potírání minulosti za komunistického režimu, vše se nechalo napospas. Když si budete velmi pomalu procházet náhrobky, určitě to na vás nechá silný dojem o minulých obyvatelích, kteří po roce 1945 odešli (jak asi) a na hroby svých předků se nemuseli už nikdy vrátit.

Současnou dobu (pro nás o mnoho radostnější) si pak lze připomenout návratem na trasu se začátkem u Víťovy rozhledny. Byla otevřená v roce 2004 a slouží zároveň jako vysílač signálu. Bohužel vstup je na zavolání do Náčkovic (smích zakryjte). Což jsme při každé návštěvě vzdali :)

Kochání je tu sice dobré, hodně fouká a tak jsme rychle nabrali směr Buková hora.

Vysílač na Bukové hoře je monumentálním orientačním bodem celého Středohoří. Je největší českou betonovou stavbou a jednou z nejvyšších celkově. Byl postaven po demolici podobného vysílače, který bylo potřeba v šedesátých letech krátce po dostavbě zbořit.

Demolice minulého vysílače

Za vysílačem se nachází epická Humboldtova vyhlídka, ideální místo na rozjímání nad mraky plynoucími nad Krušnými horami nebo blízkým Děčínem.

K místu se váže několik návštěv historických postav jako například Josefa II. hledajícího místo, ze kterého pozorovat pohyb pruských vojsk. Nebo přírodovědce Alexandra von Humbolda, jež snad prohlásil, že jde o nejkrásnější vyhlídku na světě.

Na současných šutrech stával altán a pár metrů pod ním osada Stará Homole, ze které zbylo už spíše jen pár kamenů, po který se lze vydat touhle popisovanou cestou do Zubrnic. Trasu lze změnit po modré přes Vitín do Března nebo červené přes Starou Homoli. My pokračovali po zelené, abychom viděli další pozůstatky místních, kteří z různých důvodů museli svá obydlí opustit.

Jakmile se v našem industriálním skvostu severu (a Děčín to fakt není :) ) zabydlíte, měli byste určitě na chvíli vyrazit do Zubrnic. Tahle malá vesnice je unikátní. Je tu skanzen lidové architektury, který v okolí jen tak nenajdete. Muzeum v přírodě se snaží být v podstatě neviditelné — vesnice vypadá autenticky a zprvu si nemusíte vůbec nějaké “muzeálnosti” všimnout.

Mimo to do Zubrnic vede unikátní železniční spojení historickým vlakem. Místní nadšenci roky opravují bývalou trať vedoucí do Úštěka (kam se znovu asi už nevrátí) a prozatím pár let provozují několikaměsíční provoz Ústí nad Labem Střekov–Zubrnice. Dalším neuvěřitelným množstvím práce se pokusí v budoucnu provoz začít až do Lovečkovic (tzn. blízko na Sedlo).

Výlet sepisuji před masopustem a berte to tedy jako pozvánku na únor :)

V Zubrnicích je bohužel už jen jedna hospoda U Pernekrů a není úplně jasný, jak vaří a otevírací doba se jim taky dost mění (při letošní návštěvě v lednu až od 17:00 mimo pondělí). Snad někdo sebere odvahu obnovit někdy druhou na návsi, i když naposledy stála za starou belu.

Až se pokocháte místní architekturou, návštěvou místních mlýnů a muzeí, přepněte se do módu “těšíme se na Setuzu” a nasedněte na autobus nebo v letních měsících historický vlak směrem Střekov.

Další výlet by snad měl být delší a dokonce lépe ozdrojovaný, ale uvidím, jak budu stíhat.

Mějte se!

Back to the future 2018.

--

--