Dopis Johnovi. Ale kterému?

Karel Steigerwald
Karel Steigerwald 1999–2014
2 min readMar 14, 2017

Publikováno 17.5.2013

V Haiku jsme zhlédli nový investigativní televizní pořad Bez cenzury. Padlo rozhodnutí napsat Johnovi. Ale kterému? Tomu exministrovi vnitra, expředsedovi VV a poslanci, nebo tomu nemilosrdnému a nepodplatitelnému novináři, který pořad moderuje? Po kratším sporu jsme si uvědomili, že jde vlastně o jednu osobu, která v sobě skloubila v plodné harmonii roli politika, stranického předáka a bývalého ministra vnitra s rolí nelítostného odhalovače politických ničemností. Radek John na straně jedné měl a má vliv na politiku své strany i Sněmovny, patří prostě do hejna aktivních politiků, a na straně druhé je předním investigativcem, hlídacím psem demokracie, nelítostným okem veřejnosti, jehož úkolem je dívat se politikům pod sukně i do kalhot, co zlého se tam peče, a případně zuřivě zaštěkat. V tomto smyslu je Radek John geniální sjednotitel ohně a vody.

Co mělo být v dopise? Především výše uvedené ocenění. John je průkopník, mnozí politici půjdou za ním a stanou se také novináři. Zájem by mohl projevit i prezident, vidí těm darebákům a amatérům do talíře, mohl by jako novinář jít příkladem. Chválit se umí, povyšovat nad jiné také. A nevyužil ještě celou zásobu bonmotů, která pramení z velké vzdělanosti a mimořádné osobnosti. Nastat mohou zlaté časy pravdy — předseda vlády by měl v TV Hluk pořad Zásah skalpelem, ministr financí ho napodobí v TV Kvák pořadem Koniáš bez roucha a ministr vnitra desetiminutovkou Klepeta zaklapla. Budou to všechno cenné materiály, protože kdo ví lépe, co zlého politik chystá, než politik sám? Za objev splynutí politického ohně a vody bychom Johna navrhli na cenu, kterou by si mohl udělit sám, protože nejlépe ví, co dobrého to splynutí přináší.

Chtěli jsme také přispět některými investigativními náměty, k nimž má John blízko, ale zatím je nechává ladem. Asi neví, jak na to. My to víme. Směle, tvrdě, bez cenzury.

Mohl by odhalit, jak to bylo s projevem mecenáše Bárty, který chtěl kdysi s bratrovou firmou ABL proniknout do vládní moci a tak řídit stát ve prospěch ABL. Je to zajímavý námět, svým způsobem zavání protiústavním spiknutím. A to by si investigativec neměl nechat ujít.

Spolčení proti státu neleží na chodníku, je to vzácné koření. Doposud zanikalo v štěbetu nevinné slečny Kočí, královny odposlechů, a Škárky, smolného nevinného korupčníka. Pro Johna by bylo hračkou rozplést ty staré anekdoty. Sedával poblíž těch dějů jako ministr vnitra i předseda strany. Na takových židlích se ledacos prokecne, co se do pořadu Bez cenzury hodí.

Ale John by mohl jít ještě dál. Nasadit svůj novinářský čenich na stopu jménem Ora Print nebo třeba na stopu Lesy ČR. Tam by se mohl zaskvět v celé své dokonalosti. Vše by odhalil, záhad je tam dost. Na konci by přišla třešnička na žurnalistickém dortu. Novinář John by mohl chytit politika Johna. To se zatím žádnému novináři nepodařilo, lapit sám sebe. Jak by toto galačíslo investigativní novinařiny vypadalo v praxi? Nasadil by John klepeta Johnovi? Udělal by neúplatný novinář John rozhovor s lapeným politikem Johnem?

Věc má ale mouchy. Pokud by John Johna neodhalil, protože je John nevinný, ztratil by jeho pořad důvěryhodnost. A to nechceme. Proto jsme dopis Johnovi nenapsali.

--

--