2. Namlan

Frank Jyris
Karmaretk Birmas
Published in
3 min readOct 29, 2017

Eelmise nädala reedel õhtul jõudsin pärast kahe tunni pikkust autosõitu käänulistel külavaheteedel lõpuks reisi sihtpunkti, Namlani nimelisse külasse. Namlan asub Šani osariigi põhjapiirkonnas Namlani nimelise maa-aluse jõe lättel. Selle väikese küla umbes kolme tuhande pereline populatsioon on mitmerahvuseline: koosnedes nii šanidest, bamaritest, moslemitest, hiinlastest, kui ka Nepaalist pärit hindudest ja mägirahvas palaungidest. Külas on lisaks mitmele budistlikule templile ka hinduismi pühamu, mošee, kirik ja Hiina Tianhou 天后 tempel.

Eesti suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev organisatsiooni, Mondo, partneriks Namlanis on Centre for Rural Education & Development (CRED). CRED keskendub koolivõrgu arendamisele ning alghariduse pakkumisele kõrvalistes külakogukondades Põhja-Šani aladel ning seda viisil, mis loob isetoimivad algkoolid piirkonda. Organisatsioon ehitab koole, koolitab välja õpetajad koolidesse ning kohalik kogukond toetab õpetajat palgafondi ning elukoha kaudu. Ühtekokku on koolid loodud 16 külasse ning neisse on koolitatud õpetajateks ligi 20 naisõpetajat. Rajatud algkoolid pakuvad haridust ligi 1400 õpilasele. Samas laieneb kooli mõju ka antud laste peredele külades, kes tihti on kirjaoskamatud ning väga piiratud teadmistega ka üldise elu- ja looduskeskkonna teemadel. CREDi juhib endine munk Sai Naw Kham. CREDi ja Sai Naw Khami tööga saab lähemalt tutvuda vaadates ERRi dokumentaalfilmi “Tarkuse tuulajad“. (http://arhiiv.err.ee/vaata/meie-maailm-myanmar-tarkuse-tuulajad)

Namlani jõudes viis CRED’i juht, Sai Naw Kham, mind kõigepealt vaatama õpilaskodu, kus hetkel elab 64 õpilast vanuses 5–15 aastat majanduslikult kindlustamata peredest. Õpilased on pärit kõrvalistest piirkondades, kuhu riiklik haridussüsteem ei ulatu. Sai Naw Khami pakiliseks mureks on leida oma ettevõtmisele toetajaid, sest maist peaks õpilaste arv kahekordistuma. Mondo toetas Tarkusefondi abiga 2017ndal aastal õpilaskodu uue veesüsteemi rajamisel ja juba teist aastat järjest toetab viit šani last haridustee jätkamisel. Kokku on eestlased 2017ndal aastal toetanud CRED’i õpilaskodu ja maakoole 2500 euro ulatuses, mis lisaks eelpool nimetatule on veel kulunud päikesepaneeli, koolimööbli ja –tarvikute hankimisele. MTÜ Mondo Tarkusefondi kohta saab lähemalt lugeda siit: https://www.armastanaidata.ee/annetan/haridus-ja-vrdsed-vimalused/mtu-mondo-tarkusefond/blog/mondo-tarkusefondi-uudised-kevad-2017#blog.

Minu lähetust inglise keele õpetajana rahastatakse Välisministeeriumi arengu-ja humanitaarabi vahenditest. Pühapäeval avanes mul kohe võimalus tutvustada CRED’i töötajatele ja õpilastele Eestit. Kultuurivahetuse käigus õpetasin kohalikud kaerajaani tantsima ja ise õppisin šani tantsu selgeks, nii et noortel oli nalja nabani ja esmakohtumise häbelikkusest saadi kiiresti jagu. Esmaspäevast alustasime tundidega, kus mul hommikuti on õpetada šani noored nii Namlanist kui ka kaugemalt, kellest Sai Naw Kham loodab järelkasvu CRED’ile. Pärastlõunal õpetan CRED’i meeskonnale inglise keelt ja uusi õpetusmeetodeid. Inglise keele õpetamisel on rõhk eelkõige kuulamisel ja rääkimisel, sest kohalikus haridussüsteemis sellele rõhku ei pöörata. Lisaks olen eesmärgiks võtnud õpetada noortele individuaalõppe meetodeid, et inglise keele areng saaks jätkuda ka peale minu lahkumist.

Nädalalõpus leiab aset šani kultuurifestival, kuhu tulevad inimesed ümbruskaudsetest küladest kokku, et suhelda ja kaubelda. Järgmine kord juba lähemalt šani kultuurist ja pidustustest. Mon, Mon!

--

--