Elust kogukonnakoolis, IDP laagris ja orbudekodus.

Tiiu Müür
Karmaretk Birmas
Published in
4 min readJul 5, 2016

Naushawng kogukonnakoolis juhtus läinud nädalal mitmeid põnevaid asju.

NSEN teadusosakond koliti kooli kampusele, mis tähendab uute põnevate inimeste lisandumist. Poole aasta pärast on plaanis kool kolida päris oma krundile (praegu makstakse väga kõrget renti), mis hetkel seisab tühjana ehituse ootel. Seetõttu käivad planeerimistööd ja ehituse osas tegevuste kooskõlastamised.

Kolleeg Hpala Lum Naw’ga IDP laagrisse minemas.

Koolijuht kolleeg Hkun Myo Ja naases Birma suurimast linnast Yangonist, kus ta tegi IELTS testi. Ta leidis, et tal on testi sooritamise osas veel arenguruumi. Kuna ta õpetab akadeemilise lugemise kursust, soovis ta ise testi läbi teha, et protseduuri paremini mõista.

Akadeemilise kirjutamise kursuse osas tegin ettepaneku, et õpilaste kirjutatavate kirjatükkide puhul tuleks teksti pikkuse hindamise asemel keskenduda selle kvaliteedile, ehk siis saavutada vigadest prii konkreetse mõttearendusega tekst. Praegune praktika on loetu rohkesõnaline ümberjutustamine ning vigadele tähelepanu ei pöörata.

Saabus uus vabatahtlik inglise keele õpetaja Hiinast, nimeks Bei Bei Gu. Pärit on ta Shanghaist, viimased poolteist aastat sooritab ühes Washington D.C. eraülikoolis magistriõpinguid. NSENis töötab ta ka teadusosakonnas keskkonna teemadel, mis on tema põhierialaks.

IDP laagris rääkisin meie noorte püüdlustest hariduse vallas…

Akadeemilise kirjutamise tunnis lahkasime õpilastega võrdlemise ja vastandamise teemat. Võtsime ette hariduse seisu Eestis ja Myanmaris. Lihtsamate teemade nagu koolivorm kõrval tuli ilmsiks õpilaste üldine rahulolematus nii riigikoolis saadava hariduse kui ka kõrghariduse osas. Nimelt on õige mitmel NCSi õpilasel juba ka bakalaureusekraad kohalikust ülikoolist. Sellest hoolimata peavad nad oluliseks aasta NCS-s õppida, kuna siin pakutav haridus on kohalikus mõttes vägagi edumeelne, õpilasekeskne, mõtlema ja arutlema panev. Seda kõike aga kohalik riigikooli haridus nende hinnangul ei ole. Nii kogukonnakoolis pakutav inglise keele kui ka ühiskonnaõpetuse ainete valik peaks kaasa aitama välismaa kõrgkooli kandideerimisel. Lisaväärtuse annavad kooli vabatahtlikud rahvusvahelised õpetajad (hetkel on esindatud USA, UK, Eesti ja Hiina).

…IDP laagri lapsed kuulamas.

Tuli välja, et nii riigikoolis kui ka ülikoolis peavad õpilased täpselt ära õppima õpetaja esitatud teksti ja mõtted. Kõrvalekalded kasuks ei tule. Näiteks, kui matemaatikas jõuad õige tulemuseni mõnd õpetaja pakutud variandist erinevat teed mööda, siis seda ei aktsepteerita. On tavaline, et klassis on kuni 60 õpilast. Riigikool on tasuta, samas peale koolipäeva lõppu annavad samad õpetajad tasulisi konsultatsioonitunde, milles tuleb osaleda. Ülikooliharidus on tasuline.

Neljapäeval avanes võimalus külastada Tatkone Baptist IDP laagrit. IDP e. internally displaced people e. sisepõgenike laagreid on piirkonnas mitmeid.

Elutingimused IDP laagris.

Laagri lapsed käivad ka linna riigikoolides ja mõned ülikoolis. Kuna NSENi üks suund on kodanikuhariduse programm, siis selle kaudu pakutakse vähemusrahvaste piirkonnas noortele inimõiguste, demokraatia ja kodanikuühiskonna alaseid koolitusi. NSENi koolitajad sõidavad kohapeale ja nn mobiilses klassitoas haritaksegi laagri noori. Ka mul avanes võimalus rääkida Eestist, meie e-riigist ja meie noorte püüdlustest hariduse vallas. Noor kolleeg Hpala Lum Naw tõlkis minu juttu, kuna IDP laste inglise keele tase on kehv.

Orbudekodu emale riisikotte üle andmas.

Pühapäeval külastasime vabatahtlik Bei Bei’ga Grace Happy Land’i orbudekodu ja viisime sinna kaks kotti riisi. Meid võeti väga soojalt vastu. Myitkyina, mille elanike arvuks erinevatel andmetel on 200–300 tuhat inimest, kohati pakutakse ka 500 000, igas piirkonnas pidi olema orbudekodu. Lapsed on siia sattunud sõja ja konflikti tõttu piirkonnas, on ka suurperedest pärit lapsi, kus kõigi suude toitmisega toime ei tulda, või on vanemad surnud haiguste või sõja tõttu. On ka HIV-sse nakatunud lapsi. Riik orbudekodu ei toeta, sõltutakse MTÜdelt tulevast abist.

Orbudekodu Grace Happy Land

Kodu 90 lapse emaks on endine ülikooli professor, kes koos oma abikaasaga orbudekodu peavad. Neil endil on 8 täiskasvanud tütart. Tingimused orbudekodus on äärmiselt kasinad — kõike napib. Kodu asub jõe ääres, neil on oma kanakari, mõni lehm ja muud loomad. Kõik majapidamistööd tehakse toimkondades ära. Neli õpetajat jagavad kooli– ja piiblitarkust. Meilegi esitati tänuks hoogsaid laule. Võimalusel külastame orbudekodu veel.

Myitkyina tähendab „suure jõe lähedal“. Tegelikult asub linn suure Ayeyarwady jõe ääres.

Praegusel aastaajal on veetase kõrge ja vool kiire.
Vihm on rikkalikult kastnud ka riisipõllud.

Järgmise korrani,

Tiiu

05.07.2016

--

--