Maina KBC sisepõgenike laagri külastus.

Tiiu Müür
Karmaretk Birmas
Published in
3 min readJul 23, 2016

Naushawng Education Network’i üks oluline väljund on 1–2 nädalaste kodanikuhariduse programmide pakkumine sisepõgenike (IDP) laagrite noortele. Projekti koordinaatoriks on Hpala Lum Naw, kes koos kaastöötajatega sõidavad kohapeale ja koolitavad huvilisi. Mul on õnnestunud kahel korral erinevates põgenikelaagrites käia ning ühtlasi ka rääkida Eestist ja meie noorte tegemistest hariduse vallas.

Põllule minek.

Järgnevalt annan ülevaate Maina KBC (Kachin Baptist Church) IDP laagri külastusest ja sealsete noorte koolitusest.

Koolitus Behte LaBaptist kirikus Wai Maw’s

Myitkyina lähikonnas Wai Maw linnas toimus eelmisel nädalal NSENi koolitus ühiskonna- ja rahuhariduse teemadel (Civic & Peace Education), kus nädala jooksul NSENi töötajad rääkisid sissejuhatavalt poliitikast, demokraatiasüsteemidest, inimõigustest ja rahuharidusest.

Ümbruskonna IDP laagritest kohale tulnud noored õppusest osa saamas. Mul oli võimalus rääkida Eesti arengutest ja noorte püüdlustest hariduse vallas. Kuna kohalike noorte inglise keele oskus on väga napp, siis Hpala Lum Naw tõlkis minu jutu.

Maina IDP laagri kontoris, kus seinal on plaan laagri struktuuri kohta. Hpala Lum Naw jagab selgitusi laagri toimimise kohta. Laager rajati 2011. aastal 300 elanikule.

Laagri plaan. Praeguseks on siia paigutatud 2250 sisepõgenikku käimasoleva konflikti ja sõjategevuse tõttu piirkonnas.

Aastatel 2011–2012 tuli palju toetust rahvusvahelistelt organisatsioonidelt, religioossetelt ühingutelt, samuti tsiviilühiskonna annetustest. Alates 2014/15 on abipakkujaid vähemaks jäänud. Toiduabi saadakse WFD (World Food Program) ja MTÜde kaudu. Toetajate hulgas märgiti ära Oxfam, EL, KBC, CSO (Civil Society Organisations), ECCD (Early Childhood Care Department). Annetusi teevad ka ärimehed.

Peatänav

Üks kõrvaltänavatest. Pildil naised ja lapsed, mehed püüavad juhutöödega elatist teenida.

Lahke perenaine kutsub tuppa….
… ja näitab oma kodu. Mõnel ruutmeetril elavad ja magavad 6 pereliiget.
Kööginurk. Igapäevast riisikogust on vähendatud.
Pood peatänaval.
Laagris üldist elektrivarustust pole, päikesepaneelid aitavad välja.
Laagri väikesed elanikud.
Lapsed tulevad külakoolist koju.
Külakooli noor õpetaja kutsub tundi vaatama. Mõnes koolis pidi olema ka diskrimineerimist selle näol, et IDP lapsed õpivad eraldi.
Noore kolleegiga vestlemas.

--

--