Tervitused Hsipaw’st!

Herdis Pärn
Karmaretk Birmas
Published in
5 min readMay 29, 2015
Vaade Lily Hotelli restoranist Hsipaws

Mina olen Herdis, olen Mondo kolmas vabatahtlik Birmas, Šani osariigis, Hsipaw linnas. Minu tee siia oli täis väikseid takistusi ning kohale jõudsin plaanitust veidi hiljem, aga siin ma nüüd lõpuks olen. Tegelikult saabusin juba eelmisel kolmapäeval, vahepeal olen jõudnud ennast mõnusat sisse seada, veidi linnaga tutvuda ja tööga alustada.

Minu ülesanne siin Hsipaws on aidata kohalikku organisatsiooni Rural Development Foundation of Shan State (RDFSS) nagu ka eelnevalt Kair Käsper ja Kristina Mänd seda tegid. Peamisteks kohustuseks on aidata RDFSSile läbi mõelda ja paberile panna nende projektiideed, luua kontakt ja suhelda potentsiaalsete rahastajate ja koostööpartneritega.

Täpsemalt sellest, millega RDFSS tegeleb, saad lugeda Kristina ja Kairi eelnevatest postitustest. Lühidalt kokku võttes on RDFSS valitsusväline organisatsioon, mis tegeleb Põhja-Šani osariigi maapiirkondades šani keelse algkoolihariduse tagamisega, ehitab uusi koolimaju, koolitab välja õpetajaid, tagab koolides lastele vajaliku meditsiinilise abi ning kaardistab juba olemasolevaid koole maapiirkondades.

Vasakult: mina, Nandar, Naw Kham, Luant Mon

Eelmisel neljapäeval sain esimest korda kokku ka Naw Khami (organisatsiooni juht) ja tema tiimiga. Vahepeal, peale Kristina lahkumist on Naw Kham tegelenud värbamisega ning tiimi on lisandunud Nandar (20) ja Luant Mon (34). Nadar on Nepaali juurtega särtsakas tüdruk, kes räägib soravat inglise keelt, on kiire taibuga ja enesekindel. Tema on vastutav uute projektide eest ning hakkab kirjutama uudiskirju ning täiendama ka facebook’i lehte. Ta on küll noor ja kogemust tal palju pole, aga tundub väga asjalik ja kiire õppija. Isiklikult arvan, et kui teda vedi juhendada ja aidata tal asju läbi mõelda, siis saab ta kenasti hakkama. Luant Mon on Bagos ( linn Yangoni lähedal) üles kasvanud šan. Temagi inglise keel on võrreldes üldise inglise keele tasemega Birmas täiesti korralik. Luant Mon on vastutav uue internaadi/ühiselamu (boarding houses) ehituse ja disaini eest. Luant Mon on veidi ujeda olemisega, kuid meeldiv tüüp. Naw Kham (50) ise jättis esimesel kohtumisel väga meeldiva mulje. On näha, et tema uued töötajad austavad teda väga ning näevad temas suurt eeskuju, mida ta kindlasti ka on.

Vaade Sunset Hillilt Hsipaw’le

Esimesel kohtumisel jagasime ootusi, mis meil üksteisele on, rääkisime üle RDFSSi tegevuse ning Naw Kham ja tema tiim tutvustas mulle nende uusi tegevussuundi ja projektideesid. Käisime põgusalt üle ajagraafiku ning vaatasime, millised sündmused ja tähtajad meid ees ootavad. Peale pikka esimest koosolekut läksime loomulikult sööma, sest üks korralik kohtumine Birmas ei saa olla ilma ühise söömaajata. Peale lõunat viisid Naw Kham, Luant Mon ja Nadar mu teisel pool Dokhtawady jõge asuva mäeotsas asuva Thein Daung’i Pagooda (tuntud ka kui Sunset Hill) juurde, kust on näha kogu Hsipaw linn. Kuigi ilm oli kuum ja päike kõrvetas, jättis vaade sealt kustumatu mulje. Enne veel kui minu uued tiimikaaslased Namlani ja Lashio poole põrutasid, mis mõlemad on paari tunni kaugusel Hsipawst, jõudsime veelkord süüa. Sel korral minu Tai lemmikut Som Tami salatit (tehtud toorest papaiast), mida shani keeles nimetatakse Lam Som. Selgus, et tõesti-tõesti šani ja tai keel on sarnased (kuuluvad mõlemad ju tai keelkonda) ning tänu Tais elatud ajale oskan nüüd ka šani keeles numbreid, pluss tuvastasin päris palju muid keelelisi sarnasusi.

Hsipaw ise on väga mõnus linnake. Turiste satub siia üllatavalt palju Birma kohta. Küllap on selle põhjuseks Lonely Planet, kus Hsipaw ühe põhilise sihtkohana ära märgitud on. See on ideaalne koht kust alustada 1–2 päevast matka kohalikke mägiküladesse ja loodusesse, ööbides šani ja palaungi külaelanike juures. Hsipaw on mõnus, vaikne väikelinn. Pealegi pidavat siin olema väga mõnus jahe kliima. Kui mina siia jõudsin oli üks kuumemaid päevi ja temperatuur ei erinenud suuresti Yangonis kogetust. Kuigi olen pea poolteist aastat Tais elanud ja üldiselt talun kuuma hästi, siis need esimesed päevad siin olid küll päris karmid. Esimesel päeval Yangonis sain kohe päikesepiste ja temperatuur oli kindlasti kõrgem kui paar päeva varem Bangkokis viibides.

Birmas on kolm aastaaega: kuum, vihmaperiood ja lahe periood. Hetkel on kuum periood lõppemas ning mai lõpus-juuni alguse algab vihmaperiood. Hsipaw’sse ongi vist vihmaperiood kohale jõudnud, kui esimestel päevadel oli siin väga kuum ning see tegi olemise loiuks, siis viimased kolm päeva on konstantselt vihma sadanud. Endale avastuseks sajab siis tihti päev otsa nagu Eesti. Eelnevalt olin arvanud, et Kagu-Aasias tähendab vihmaperiood seda, et sajab väga tugevat vihma, nagu keegi pangedega kallaks vett taevast alla, ning et selline vihm kestab umbes tund aega, peale mida on selleks päevaks vihmaga kõik. Sellised sajud olid tavalised näiteks Bangkokis ja usun, et ka Yangonis võib olla sarnane kliima, aga siin Hsipaws on tõeti juba 3 päeva sadanud. See on tegelikult mõnus, sest temperatuur on palju inimsõbralikum, tuul jahutab vahelduseks ning tööd on palju mõnusam teha.

Ilmselt ilmast tingitult on ka internet olnud viimased päevad maas ning ka elekter on kõikunud. Kuigi elekter on suurema osa ajast siiski olemas, sest külalismajadel ja hotellidel on oma generaatorid.

Esimesi muljeid Birma kohta on palju ning kõigist neist täna kirjutada ei jõua. Eks võtan need teemade kaupa järk-järgult üles järgnevate nädalate jooksul. Igal juhul inimesed on meeldivad ja abivalmid. Väga palju loetakse siin lehti, olen korduvalt näinud lapsi alates vanusest u. 5 ajalehte uurimas. Ma küll ei tea nende ajalehtede sisu, aga selline huvi uudiste vastu on siiski tervitatav. Huvitav on ka see, et kuigi tihti hoiatatakse Birmas poliitikat kohalikega mitte arutama, on just birmalased ise need kes poliitika teema üles võtavad.

Kui Sind huvitab, mida Mondo ja mina Birmas teeme, siis soovitan järgneva kahe kuu jooksul sellel blogil pilk peal hoida. Kui Sul tekkis huvi Mondo tegemistes ise kaasa lüüa, siis vaata ka Mondo facebook’i lehte ja Mondo kodulehte. Mondo saadab aastas mitmeid vabatahtlikke arengukoostööprojekti „vabatahtlikud Aafrikasse ja Aasiasse- Eesti ekspertide panus arengukoostöös” raames Keeniasse, Ghanasse, Ugandasse ja Birmasse. Rural Development Foundation of Shan State tegemisi saab jälgida siit.

P.S! See postitus on kirjutatud juba nädal aega tagasi, aga kuna internet on Birmas luksus, siis sai see alles täna üles. peatselt on oodata selle nädala uudiseid ;)!

--

--