Kredi kartıyla Bitcoin satın alınabilir mi?

Bitcoin ve kripto paralar bir süredir olmasa da uzun dönemdir popüler bir konu.Bu yazımızda bitcoin gibi sanal para türlerinin bir emtia,para birimi vb.olup olmadığını değerlendirmeden kart kullanarak alınıp alınamayacağını inceleyeceğiz.

Konuya Türkiye dışındaki kartla bitcoin alımını destekleyen kripto para platformları üzerinden bakacağız.

Evet,kredi kartı kullanarak bitcoin ya da kripto para satın alabilirsiniz.Peki bunu normal bir internet alışveriş gibi yapabilecek miyiz?

Kripto paraların kredi kartıyla satın alınması konusunda 2018 sene başında bazı değişiklikler oldu.

ABD bankaları JPMorgan Chase, Bank of America, Citi and Capital One ve Australia’s Commonwealth Bank gibi bazı bankalar tarafından ürettikleri kredi kartlarıyla kripto para alımlarına sene başında izin verilmemeye başlandı.

Yani bitcoin alırken hangi ülke kartına sahip olduğunuz da önemli bir duruma geldi.

Visa ve MasterCard tarafından getirilen yeni kurallar ile de kripto para alışverişleri normal bir internet alışverişi kapsamından çıkarılıp nakit çekim işlem statüsüne alındı. Peki bu ne anlamaya geliyor?

Eğer kredi kartınızla kripto para alırsanız bu işlem üzerinde bankanın nakit çekim komisyonları gibi bazı komisyonları eklediğini görebilirsiniz.Yani kredi kartıyla bitcoin almak daha maliyetli bir hale geldi.

Sonuç

Kripto para alımını destekleyen platformlar, kredi kartı müşterilerine ekstrelerinde komisyon süprizleriyle karşılaşmamaları için debit kartlarıyla işlem yapmaları ya da banka hesaplarından işlemleri tamamlamalarını öneriyor.Kredi kartıyla kripto para alırken bu işlemlerin bir nakit avans işlemi gibi işleneceğini unutmayın.