FOLDER 2

Marlena Witek
KATALOGI
Published in
2 min readAug 23, 2017

ARCHITEKTURA

Obiekty architektoniczne przechodzą kilka etapów powstawania. Z reguły detalem zajmują się firmy wnętrzarskie. Grafik projektujący wnętrza danego obiektu, lub jego elementy zewnętrzne, ma dostarczone materiały wyjściowe w postaci projektów lub wizualizacji.

Nie tworzy się folderów dla stanu surowego budynku. :)

Jeśli foldery mają być drukowane, to dostarczane materiały robocze muszą mieć rozdzielczość drukarską tzn. 300 dpi. Z reguły pliki dostarcza się w tej jakości w plikach PDF. Na przykład rysunki rzutów, elewacji, widoki i przekroje. Na ich podstawie pracuje grafik firmy wnętrzarskiej robiąc projekty i wizualizacje 3D.

Natomiast skład projektu do postaci folderu można zlecić innemu fachowcowi — grafikowi zewnętrznemu, który ma wiedzę z zakresu DTP, czyli przygotowania do druku.

Skala dostarczanych materiałów wyjściowych ma znaczenie, jak również parametry wielkościowe.

Projekty architektoniczne podaje się w skali 1:50. Detale mają mniejszą skalę.

To jest ważne, bo wersja drukowana musi mieć odpowiednio dobrany format arkusza A4, A3, 20x20, A3 składane itp. Projekty będą dzielone na kilka stron. Lub bezskalowo potraktowane dopasowane do arkusza.
Te wymagania i cele należy określać ze zleceniodawcą przed przystapieniem do składu.

Optymalnym i ekonomicznym formatem jest A4. Można ten format dodać do pozostałej dokumentacji, można wykonać dodruk dokumentów na własnej drukarce, bez konieczności angażowania drukarni.

Folder zawierający jeden detal do rozpracowania powinien mieć:

  • prostą wizualizację
  • jedno zdjęcie na jednej kartce, by wyeliminować zbędne projekty, a detal omówić z wykonawcą
  • małe miejsce na notatkę
  • opisy na pierwszych stronach wprowadzających
  • czytelną nazwę elementu opisywanego

Foldery zawierające więcej detali omawia się z celami inwestora. Z reguły otrzymuje się wiele materiałów, jakie należy posegregować i ustalić ich hierarchię.

Zasada jest jedna — im więcej ustali się z inwetorem słownie, tym mniej będzie zmian w programie komputerowym. Czas i ilość zmian to cena.

--

--