Peki, Kariyer Koçum bursiyerlerini nasıl seçiyoruz?

Merhaba yurt dışında staj yapmayı kafaya koymuş sevgili öğrenciler!

Sizden birçok konu üzerine soru alıyoruz, bazıları da burs programlarımıza öğrencileri nasıl seçtiğimizle ilgili. Bu soruların bazıları endişeli: “GPA’im düşük diye mi seçilmedim acaba?”, “Çok fazla tecrübem yok diye mi seçilmedim yoksa? Ama zaten nasıl olsun henüz 2. sınıftayım:(”, bazılarıysa sitemli oluyor: “Gerçekten merak ediyorum neye göre seçim yapıyorsunuz. Beni nasıl seçmediğinizi anlayamıyorum!!!”.
 
Biz de sizler için bütün bu ve benzeri sorulara cevap olacak, gerçekten neye göre seçim yaptığımızı anlatan bu yazıyı hazırladık! Mottomuzu kısaca özetlemek gerekirse: Kariyer Koçum’a en başarılı değil, en motive öğrencileri alıyoruz. Başvuru formundaki paragraf sorularını motive öğrencileri seçmek için özenle hazırlıyoruz ve toplam puanınızın çoğunu bu sorulara yanıtınız belirliyor!

Detaylara inmek gerekirse, başvuruları 3 temel kriter üzerinden değerlendiriyoruz: CV, Hedefin Açıklığı, ve Hedefin Gerçekçiliği. Her bir kriter 5 puan üzerinden 3 farklı jüri üyesi tarafından değerlendiriliyor. Her jüri üyesinin kendi fikirleri doğrultusunda (önceden belirlediğimiz kriterlere göre) yaptıkları değerlendirme sonucu verdikleri puanları topluyoruz. Toplamda en çok puanı alan 6–8 öğrenciyi programa dahil ediyoruz. Peki, her bir temel kriterde, tam olarak nelere dikkat ediyoruz?

  • CV: Bu kriterde gerçekten de GPA’e önem veriyoruz. Maalesef GPA’i düşük bir öğrencinin yurt dışında staja kabul alması çok kolay olmuyor, dolayısıyla biz de GPA’i göz önünde bulunduruyoruz. Bunu söylemekle beraber, GPA’inizin 3.6 veya 3.9 olması bir fark oluşturmuyor aslında jürimizin puanlamasında. Her ne kadar bazı başvurularınızda 3, 3.5, veya 3.8 gibi barajlara takılma ihtimaliniz olsa da, bizim böyle bir barajımız yok. GPA dışında, CV’nizde hedefinize yönelik çalışmalarınızın olup olmadığını göz önünde bulunduruyoruz. Kulüp faaliyetlerinde aktif olmak veya gönüllülük faaliyetlerinde bulunmak da bir artı oluyor sizin için :)
  • Hedefin Açıklığı: Bu kriterde “2018 Haziran ayında kendini nerede görmek istiyorsun, detaylı bir şekilde açıklayabilir misin?” sorusunu puanlıyoruz. Bu soruya verdiğiniz cevap, CV’nizle tam olarak aynı ağırlığı taşıyor puanlamanızda! Bu soruyu sormaktaki hedefimiz; bizim desteğimiz olmadan kariyerinde ne alana yönelmek istediğini etraflıca düşünmüş, bu hedefe uygun olup olmadığını ölçüp biçmiş ve hedeflediği alanla ilgili bolca araştırma yapmış öğrencileri belirlemek. Hangi spesifik şirket/pozisyon/araştırma konularında çalışmak istiyor öğrenci biliyor mu, bu pozisyonlar için gereken yeterliliklere sahip olup olmadığının farkında mı, bunlara çok önem veriyoruz. Tabi ki tek hedefe kilitlenip bu hedeften 100% emin olmak mümkün değil, özellikle de keşfetmeye en açık olduğumuz üniversite yıllarında. Ama “Ben yurt dışındaki global firmalarda bilgisayar mühendisi olarak staj yapmak istiyorum, hem de çok istiyorum!” kabul edilebilir bir cevap değil maalesef :) Hangi firmalardaki hangi staj pozisyonlarına uygun olduğunuz, ne tip pozisyonlara daha sıcak hissettiğiniz hakkında fikir sahibi olmak çok zor değil. Hatta sadece birkaç saat Google search yapmanız bile çok çok yardımcı olacaktır.
  • Hedefin Gerçekçiliği: Bu kriterde “Bu spesifik hedefe yönelik yaptığın çalışmaları veya edindiğin tecrübeleri bizimle paylaşır mısın?” ve “Seni bu hedefe götüren yolu bize kısaca anlatabilir misin?” sorularını puanlıyoruz. Bu sorularda hedefimiz ne kadar motive olduğunuzu anlamak. Hedefinizle alakalı geçmiş tecrübeleriniz (staj, proje vs.) olması büyük bir artı, o zaman anlıyoruz ki çizdiğiniz yolda emin adımlarla ilerleyeceksiniz, engeller çıkarsa da aşıp geçeceksiniz. Bu konuda tecrübeniz olmayabilir, özellikle de 2. sınıftaysanız; bunun gayet farkındayız. Bu durumun sizin için bir dezavantaj oluşturmasını istemiyoruz, ama o zaman da hikayenizi daha dikkatli okuyoruz. “Seni bu hedefe götüren yolu bize kısaca anlatabilir misin?” sorusuyla başınızdan geçen hangi olayların -hedefinizle alakalı veya alakasız- sizi bu yola yönelttiğini dinlemek istiyoruz. Burada nasıl bir cevap beklediğimizi de Steve Job’ın ünlü konuşmasını paylaşarak belli ettiğimizi umuyoruz :) (https://goo.gl/Ug74nM) Diğer taraftan, bu paragraf sorularında hayat hikayenizi anlatan dolaylı cevaplar sizin için dezavantaj oluşturuyor; cevaplarınızı mümkün olduğunca kısa ve net tutmalısınız. Jüri hikayenizin içinde asıl soruya cevap aramak zorunda kalmamalı, tam aksine siz direkt yanıtlarla jürinin işini mümkün oldukça kolaylaştırmalısınız. Gerçekten de hiç bir zaman jüriyi kızdırıp yormak istemezsiniz :D

Başvuru formunu sadece bursiyerlerimizi seçebilmek için hazırlamıyoruz, aynı zamanda hedefinize giden yolda nerede durduğunuzu anlamanız üzerine kafa yormanızda aracı olmak istiyoruz. Programa seçilseniz de seçilmesiniz de, bu formu doldurmuş olmanızın bile neler yapmanız gerektiği hakkında size ilham vermesini gerçekten de gönülden arzuluyoruz :) 
 
Her türlü yorum ve önerilerinizi aşağıya bırakabilirsiniz. İsterseniz, bize mail yoluyla da ulaşabilirsiniz: careercoach@cpaths.org.

Not: Gelecek başvurularınızda özellikle paragraf sorularını önemseyerek cevaplamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Başvuru formunu hazırlayanlar belli sorulara cevap aradıkları için bu soruları yazıyorlar (aradıkları yeterliliklerin sizde olup olmadığını anlamak için), aslında seçilebilecek bir aday olmanıza rağmen bu soruları açık ve net bir şekilde cevaplamadığınız sürece kabul alma şansınız maalesef ki boş yere düşüyor.