Mükemmel Ebeveynlik Yerine Yeterince İyi Ebeveynlik

Pakolino aktivite kutusu uzmanlarından Melis Özmen “Mükemmelliyetçilik her alanda olduğu gibi çocuk yetiştirme alanında da, faydadan çok zarar getiriyor.” diyor. Anne babalara tavsiyesi mükemmel ebeveynlik diye bir şeyin olmadığını kabul etmek olduğunu belirten Özmen, sizler için bir yazı kaleme aldı:

Genellikle mükemmel olma çabasıyla birlikte her istediği yapılan, her istediği anında alınan, aşırı kontrolcü, çocuğun yapabileceği şeyleri dahi ebeveynlerinin yapıyor olduğu aile yapıları ortaya çıkmakta. Bu durum bazen kişilerin mükemmelliyetçi yapısından bazen aşırı koruyuculuğundan kaynaklanabiliyor. Bazen de tüm gün çalışıyor oldukları için çocuklarını göremeyip kendini suçlu hisseden ve bu yüzden çocuğunun her istediğini yapan aileler de görülebiliyor. Halbuki, çocukla geçirilen vaktin uzunluğundansa, geçirilen zamanın kalitesi çok daha önemli.

Pozitif ebevenylik üzerine çalışmaları olan yazar Amy McCready bu durumu “hep bana salgını” olarak adlandırıyor. Ve bunun nedenini aşırı ebeveynlik olarak açıklıyor. Çocuğu aşırı şımartmak, aşırı korumak, aşırı üzerine düşmek, aşırı övmek ve çocukların tüm isteklerini anında yerine getirmek. Bu tarz yetişen çocuklar genelde yaşına uygun oyun kurmakta, arkadaş ilişkilerinde, yaşına uygun olan aktiviteleri yapabilmekte zorlanıyorlar.

Peki bu durumun belirtileri nelerdir? McCready, “Hep Bana, Hep Bana” Salgını isimli kitabında, bu problemi yaşayan çocukların yaşadığı 9 belirtiden bahsediyor.

  1. Çocuk iyi davranış için sürekli ödül bekler. Çoğunlukla bu ödüller aslında rüşvet niteliğinde olur.
  2. Çocuklar genelde yardım etmeyi sevse de bu tarz yetişen çocuklar için başkasına yardım etmek zordur.
  3. Kendisiyle başkalarıyla olduğundan daha fazla ilgilidir.
  4. İşler kötü gittiğinde başkalarına suç atar.
  5. Hayal kırıklığı ile baş edemez. Hatta bazen hayır kelimesine bile tahammül edemez.
  6. Herhangi bir zorluğun üstesinden gelmek için özel ilgi ister.
  7. Hatalarından kurtarılmayı bekler. Çünkü her şeyi onun için bir başkasının yapmasına çok alışıktır.
  8. Kurallar onun için geçerli değilmiş gibi hisseder ve davranır. Kurallara uyum sağlamakta çok zorlanır.
  9. Sürekli daha fazlasını ister. Var olanla da uzun süreli tatmin olmaz.

McCready aynı zamanda bu durumu şu şekilde açıklıyor. “Çocuklarımızı zorluklardan koruma girişimlerimiz yüzünden kararlar alma, hatalardan öğrenme ve hayatın iniş çıkışları içinde başarılı olmak için gerekli olan dayanıklılık ve esneklik duygularını geliştirme fırsatlarını ellerinden almış oluruz. Aslında tüm bunları sevgi adına yaparız. Ama bu durum çocuklarımızın her daim, istedikleri şeyi istedikleri anda elde etme beklentisi içinde olmalarına neden oluyor.

Çözüm ise, çocuk doktoru ve psikanalist Donal Winnicott’ın dediği gibi mükemmel ebeveynlik yerine, “yeterince iyi anne/baba” olmaktan geçiyor. Çocuklar için en değerli hediye birlikte geçirdiğiniz zaman, mükemmel olmak yerine beraber yapabileceğiniz aktivitelere odaklanın. Bu amaçla her ay pedagog onaylı 3 farklı aktiviteyi ücretsiz kargo ile kapınıza ileten Pakolino aktivite kutularını tavsiye ederim.

Uzm. Psk. Melis Özmen


Show your support

Clapping shows how much you appreciated Kidofun Editörü’s story.