Meetup #17 Scala and database access & Architectures distilled

26 listopada 2018 @ Bohomass Lab

Paweł Pyzik
Kielce Java
4 min readNov 13, 2018

--

Talk #1 “Scala and database access (Slick)” by Paweł Dolega

Abstract

Celem prezentacji jest szybkie wprowadzenie do Slicka 3.x — najpopularniejszej alternatywy dla klasycznych ORMów (jak np. Hibernate w w Javie). W zasadzie Slick to tak na prawdę nie jest ORM…. ale o tym porozmawiamy już na samej prezentacji.
Prezentacja będzie praktyczna tzn. że po przejściu przez materiał (razem z licznymi przykładami użycia w kodzie) powinieneś / powinnaś być w stanie użyć Slicka we własnym projekcie bez większych problemów. Skupimy się na tym jak Slick działa, jaka jest jego filozofia i zobaczymy jak buduje się zapytania czy inne operacje, jak owinąć je w tranzakcie itd itp. Generalnie — jak sensownie używać Slicka. Nie będziemy natomiast omawiać bebechów samej biblioteki.

Tak w zasadzie wszystko to będzie też trochę wymówką, żeby zagłębić się trochę w meandry paradygmatu funkcyjnego programowania. Wcześniejsza znajomość Slicka nie jest wymagana. Więcej, nawet wcześniejsze doświadczenia ze Scala nie są wymagane (!). Jakieś doświadczenie z typowymi ORMami czy innymi bibliotekami dostępu do danych może być przydatne. W skrócie — jeśli jesteś Java developerem i chciałeś / chciałaś dowiedzieć się o co chodzi z tym całym Slickiem (nawet jeśli nie masz zamiaru go później używać w swoich projektach) — prezentacja powinna ciągle być interesująca i (mam nadzieję) poszerzy Twoje horyzonty.

Bio

Człowiek od wszystkiego (i specjalista w niczym). Inżynier oprogramowania z wykształcenia i zamiłowania. W mojej karierze byłem developerem, team leadem, managerem. Pracowałem w międzynarodowych korporacjach, małych lokalnych software house-ach (dwa z nich założyłem) i średniej wielkości firmie wytwarzającej oprogramowanie. Dostarczałem projekty dla ogromnych globalnych korporacji, małych startupów i wszystkiego pomiędzy (małe/średnie firmy, korporacje, startupy, organizacja rządowe). Obecnie pełnię rolę VP of Engineering (Cloud & Reactive stack) w VirtusLab.

Talk #2 “Architectures distilled” by Tomasz Borek

Abstract

W 2003 roku Instytut Inżynierii Oprogramowania z Cambridge próbował umieścić na swojej stronie internetowej definicję architektury oprogramowania. Wkrótce mieli 90 różnych definicji z branży i z książek Od tego czasu, ta liczba jedynie rosła. Dlaczego architektura tak wymyka się definicjom? Dlaczego wszyscy krewni i znajomi Królika mają swą własną definicję? Spróbuję wydestylować architekturę, od korporacyjnych modeli dni (niekoniecznie) minionych, to ostatnich kaprysów mody: reaktywności czy mikrousług. Pokażę kilkanaście podejść, przedystkutowując skąd się wzięły i co próbują osiągnąć. W międzyczasie zaproponuję odpowiedzi do starszego niż sądzimy pytania czym jest architektura i na co nam ona potrzebna.

Bio

Koder* z Polski, mający nadzieję nauczyć się czegoś nowego każdego dnia.

Wdzięczny każdemu, kto pomógł w mej drodze. Dumny z: http://sckrk.comoraz http://geecon.org.
Pomaga przy: SCKRK, Polskim JUGu i krakowskiej Loży Lambda.

Przyznaję się do mych wad i ułomności.

Lubię: ludzi, programy, muzykę, gry wyobraźni, uczciwość, naukę.
Nie lubię: robić rzeczy niepotrzebnie, robić “bo mogę”.

* Po rodzicach. Oni kodowali, to i ja koduję…

Ja jako mówca? Spójrz tu: https://lafkblogs.wordpress.com/projects/

Zdjęcia

Sponsorzy

Sponsorem wydarzenia i sponsorem założycielskim JUGa jest Virtus Lab.

Licencje na IDE sponsoruje Jet Brains: twórca najlepszego IDE do Javy na świecie :)

Książki z katalogu Manning dla uczestników Meetupu.

--

--