Chmura nie tylko publiczna

W ramach podcastu “Porozmawiajmy o IT” miałem okazję porozmawiać z Piotrem Paluszkiewiczem o innych niż publiczna rodzajach chmury publicznej.

Posłuchaj naszej rozmowy w wersji audio 🎧 👇

Cześć! Mój dzisiejszy gość to Cloud Project Manager w firmie Atman. Osoba łącząca technologię z wymaganiami rynku. Posiada mocny background technologiczny i nastawienie na ciągły rozwój. Moim gościem jest dzisiaj Piotr Paluszkiewicz.

Cześć Piotr! Miło mi Cię gościć w podcaście.

Cześć, witaj! Bardzo mi miło. Dzień dobry, witam wszystkich.

Ostatnio za sprawą planowanych inwestycji gigantów technologicznych bardzo dużo mówi się o chmurze publicznej. Tymczasem z Piotrem, będziemy dzisiaj rozmawiać o chmurze nie tylko publicznej. Na początku standardowe pytanie wprowadzające, które kieruje do każdego gościa. Czy słuchasz podcastów? Jeśli tak, to jakich najczęściej?

Tak, oczywiście, słucham podcastów. Bardzo lubię podcasty. Traktuję je jako formę przekazywania wiedzy, dzielenia się doświadczeniami. Jak najbardziej tak. Zdecydowanie ze względu na specyfikę swojej pracy interesuję się nowymi technologiami, natomiast równie chętnie słucham podcastów związanych z kinem, czy książką, jak również rodzinne tematy. Idąc zgodnie z myślą ideas for spelling jednego z dostawców podcastów, lubię słuchać interesujących ludzi i interesujących tematów.

Czy masz jakieś swoje ulubione audycje, czy to zależy od nastroju, czego akurat słuchasz?

Tak, mam swoje ulubione, jak najbardziej. Bardzo lubię słuchać wspomnianego wcześniej TED, gdzie można znaleźć bardzo dużo rzeczy interesujących, zwłaszcza w zakresie nowych technologii, ale również rzeczy związanych z książką czy filmem, chociażby audycje w ramach TokFM Poczytalni, czy też na przykład ścieżka dźwiękowa. Jest też tego typu podcast, gdzie można sporo fajnych rzeczy usłyszeć na temat kina.

Ok, dzięki za te rekomendacje. Tak jak powiedziałem na początku, chmura to nie tylko globalna chmura publiczna, z która najczęściej jest kojarzona. Mamy jeszcze inne rodzaj nazywane też „chmurą lokalną”. Chciałbym Cię zapytać, jakie jeszcze typy chmury wyróżniamy i czym one się charakteryzują?

Tak, zdecydowanie tak. Obok globalnej chmury publicznej należy również podkreślić znaczenia rozwiązania chmury lokalnej, która w dużym zakresie adresuje wymagania klientów na danym obszarze geograficznym. Zarówno w kwestiach funkcjonalnych, ale również regulacyjnych, prawnych. Tutaj warto wspomnieć o Atman Cloud, który cechuje bardzo duża możliwość customizacji, która jest bezpośrednio podyktowana wymaganiami klientów i również uwarunkowaniami prawnymi, regulacyjnym, które obowiązują w naszym kraju.

Także obok chmury publicznej, globalnej, jak i lokalnej należy również wymienić chmurę prywatną. Chmura prywatna, to środowisko, które zbudowane jest jako rozwiązanie dedykowane, które posiada wszystkie zalety, jakie posiada ochrona publiczna. Ale również charakteryzuje się swoimi unikalnymi cechami, takimi jak na przykład właśnie konieczność odniesienia się do uregulowań regulacyjnych i chęcią pozostawienia pewnych zasobów sieciowych, danych przez dany podmiot we własnej infrastrukturze i nie wynosić ich na zewnątrz, do chmury publicznej.

Oprócz tych produktów, które już wymieniłem, tego typu usług, warto również wymienić dwa kolejne rodzaje chmur. Mianowicie chmurę hybrydową oraz mulitcloudy. Jeżeli chodzi o model hybrydowy, jest to model, w którym możemy połączyć zarówno chmurę publiczną z chmurą prywatną, dzięki czemu zyskujemy pełne spektrum możliwości, jakie oferują nam poszczególne rozwiązania za takim zachowaniem podziału odpowiedzialności w poszczególnych obszarach, jak i spełniając wymagania, jakie nałożymy na dane środowisko.

Hybryda jest popularnym rozwiązaniem zwłaszcza wśród organizacji, które z jednej strony bardzo chcą, żeby wyjść na zewnątrz zasobami, udostępnić je w chmurze publicznej, ale z drugiej strony mają też wewnętrzne potrzeby, chęć do tego, żeby część danej infrastruktury pozostawić u siebie i wówczas ta strona prywatna jakby odpowiada, spełnia te wymagania.

Natomiast, jeżeli chodzi o ostatni typ, który wymieniłem, czyli multicloudy, są produktem, który łączy w sobie tak naprawdę kilka chmur publicznych. Dzięki temu dana organizacja otrzymuje dostęp do bardzo szerokiego spektrum produktów, narzędzi, funkcjonalności, które są oferowane w poszczególnych rozwiązaniach. Można to oczywiście traktować jako formę dywersyfikacji również optymalizacji kosztowej, a także jako chęć uniknięcia pułapki w postaci vendor lock-inu.

Ok, czyli mamy kilka typów chmury, które oczywiście różnią się w jakiś sposób pod względem technologicznym. Różnią się też pod względem tego, co umożliwiają, jakie możliwości dają użytkownikom tej chmury. Właśnie chciałem Cię zapytać bardziej od strony użytkowej, jakie są zalety chmury prywatnej lub też hybrydowej, o której wspomniałeś w stosunku do takiej chmury, którą najbardziej kojarzymy, czyli do chmury publicznej.

Chmura prywatna przede wszystkim jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zachowania pełnej kontroli nad danymi, nad infrastrukturą również, ale jednocześnie jest to chęć wykorzystania funkcjonalności, które są oferowane w chmurze publicznej, czyli na przykład skalowalności, czy elastyczności, jaką cechuje się te produkty. Podmioty, które decydują się na tego typu rozwiązania, to o czym wspomniałem wcześniej, również podejmują tego typu decyzje ze względu na uwarunkowania regulacyjne, na aspekty prawne, które muszą spełniać, są nakładane, muszą w pełni zarządzić przetwarzaniem danymi i wtedy chmura prywatna jest jak najbardziej odpowiedzią, na tego typu zapotrzebowania.

W połączeniu z chmurą publiczną, czyli dążeniu do budowy środowisk hybrydowych można część danych zachować we własnej infrastrukturze i kontrolować w całości, natomiast część danych może być wyniesiona na zewnątrz, dzięki czemu organizacja, firma otrzymuje pełne spektrum możliwości, jakie oferują dane produkty. W chmurze publicznej współdzielimy zasoby z innymi, a w chmurze prywatnej zyskujemy wyłączność, jednocześnie mając możliwość dostępu z poziomu sieci.

Chmura prywatna to rozwiązanie dedykowane, więc znacznie lepiej dostosowane do wymagań danej organizacji niż chmura publiczna. Wybór z rozwiązaniami to decyzja o tym, w jakimś stopniu chcemy, jako organizacja uczestniczyć w utrzymaniu, zarządzaniu zasobami oraz w jakim zakresie chcemy współdzielić środowisko.

Rozumiem. Jak popatrzymy sobie na taki ogólnie rozumiany internet, to mamy obecnie szereg usług, jeśli chodzi o korzystanie z zasobów w ogólnie rozumianym internecie, od IaaS, PaaS po chmury publiczne, hybrydowe, prywatne, o których tutaj trochę powiedziałeś. Wybór na pierwszy rzut oka nie jest oczywisty, nie jest łatwy. Czym wobec tego powinniśmy się kierować przy wyborze właśnie i jakie czynniki brać pod uwagę?

W mojej ocenie taka analiza powinna rozpocząć się od odpowiedzi na pytanie, jakie zasoby chcemy, aby były dostępne z poziomu sieci. Bo tak naprawdę do tego sprowadza się korzystanie z rozwiązań chmurowych. A więc im większy zakres tym w większym stopniu zaczynamy rozważać udział w rozwiązaniach chmurowych. Idąc dalej, należy zastanawiać się, z jakiej części zasobów się utrzymujemy samodzielnie dzisiaj w organizacji, chcielibyśmy zrezygnować na rzecz przeniesienia ich do chmury, a tym samym uprościć organizacyjnie środowisko teleinformatyczne, które dzisiaj mamy w organizacji w naszej firmie.

Organizacje, które dopiero szukają swojego miejsca w rozwiązaniach chmurowych, szukają produktów, zalecałbym proste rozwiązania, jak na przykład budowa małych środowisk, na przykład w chmurze publicznej, w modelu IaaS z możliwością docelowej rozbudowy, tak żeby móc przetestować te rozwiązania i szukać optymalnego wyjścia, które pozwoli zacząć w pełni korzystać z rozwiązań chmurowych. Dzięki takiemu podejściu czasem można określić które zasoby chcemy wynieść z organizacji i poznać wszystkie zalety związane z takim z rozwiązaniem.

Z doświadczenia, które mam, wynika, że w firmach, które już rozpoczęły tę przygodę z chmurą, w dowolnym zakresie, czy to jest chmura publiczna, czy prywatna, hybrydowa czy inne rozwiązania, to tak naprawdę już z tych rozwiązań nie wychodzi, bo szereg zalet jest tak duży, że te firmy pozostają i nawet powiem więcej, ciągle rozbudowują to środowisko.

Na rynku mamy obecnie kilku takich, powiedziałbym wiodących dostawców, jeśli chodzi o chmurę publiczną. Korzystając z kilku, nazwijmy ich providerów, mamy do czynienia z tak zwanym multicloudem, który jest szczególnym typem chmury, o którym to podejściu, też już trochę powiedziałeś. Mógłbyś szerzej powiedzieć, czym jest takie podejście, jakie zalety wynikają z korzystania z multicloudu, być może są też jakieś wady, o których mógłbyś wspomnieć?

Przede wszystkim każdy z dostawców chmury publicznej udostępnia narzędzia podstawowe, takie jak cloud computing, czy narzędzia z obszaru story Java, ale jednocześnie buduje własne rozwiązania i te rozwiązania są unikalne w skali innych dostawców. Stosując podejście multicoludowe, czyli budując środowisko wykorzystujące wielu dostawców clouda, chmury, możemy tak naprawdę wykorzystać całe spektrum narzędzi, które wszyscy ci dostawcy dostarczają.

Oprócz tego, że mamy dostęp do pełnej funkcjonalności takiego rozwiązania, jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, o której należy wspomnieć w takim rozwiązaniu, to jest taka, że tak naprawdę dzięki temu działaniu wprowadzamy do naszej organizacji dodatkową dokumentację kosztową. Polega to na tym, że poszczególni dostawcy jak wiemy, za poszczególne funkcjonalności, bardzo często te same, mają różne polityki cenowe. W związku z tym mamy dowolność przy wyborze danego produktu u danego dostawcy chmurowego, a dzięki temu możemy bardzo skutecznie prowadzić naszą politykę kosztową. Jeżeli chodzi o wady, wad jako takich funkcjonalnych bym nie wymieniał, bo w zasadzie ich nie ma, nie istnieją.

Natomiast jeżeli mielibyśmy mówić o wadach to raczej w kontekście trudności potencjalnej, dlatego że korzystając z rozwiązań multicloudowych, wiązane jest również z koniecznością posiadania wiedzy wewnątrz organizacji, wiedzy, która będzie interesowała wszystkich tych dostawców, z których chcieliśmy korzystać, zwłaszcza w kontekście łączenia tych środowisk, polityk bezpieczeństwa, kwestii sieciowych. W kwestii takich wad raczej bym wymienił tylko i wyłącznie wymagania dodatkowe, które są nakładane na organizacje.

Wobec tego, dlaczego firmy decydują się na, powiedzmy, migrację swoich zasobów IT do tak zwanego private cloudu? Co dzięki temu zyskują i czym ten rodzaj chmury pod względem technologicznym jest?

Private cloud przede wszystkim to szereg zalet środowisk publicznych, które są ogólnie oferowane, takie jak skalowalność, aktualizacja kosztowa, ale również automatyzacja. Jednak z zachowaniem pełnej kontroli nad tym środowiskiem i nad danymi, które są w tym środowisku przechowywane.

Organizacja, decydując się na taki model wykorzystania chmury, bierze pod uwagę to, że ma możliwość korzystania z zasobów z dowolnego miejsca, zasoby są dostępne z sieci, ale bez konieczności przekazywania danych na zewnątrz, jak również ma możliwość współdzielenia tych zasobów na wzór tego, co jest wykonywane w chmurze publicznej. Można to traktować jako model przejściowy, ale również jako docelowy. Przejściowy jako przejście finalnie do modelu publicznego, natomiast jak najbardziej możemy traktować taki typ chmury jako model również docelowy.

Firmy chcą mieć możliwość współdzielenia środowiska wewnątrz organizacji, ale również chcą działać, współpracować, na przykład z partnerami, ale nie koniecznie wynosić na zewnątrz. Tutaj znowu private clouding jak najbardziej adresuje te zapotrzebowania. Ten typ chmury bardzo dobrze sprawdza się w organizacjach, które mają pewne rygory, które uniemożliwiają wystawienie danych na zewnątrz i wówczas dane są jak najbardziej cały czas wewnątrz organizacji, są przez te organizacje zarządzane.

Warto też wspomnieć o tym, że tego typu środowisko chmurowe, może być świadczone w różnych modelach. My wspomnieliśmy o dwóch, chociażby, czyli pierwszy taki, w którym sama infrastruktura jest wewnątrz organizacji, jest jakby obowiązek zarządzania tą infrastrukturą, ale również na rynku działa model taki, w którym organizacja decyduje się na private clouding, ale z wykorzystaniem usług kolokacyjnych, dzięki czemu zdejmowany jest z takiej organizacji obowiązek zapewnienia wszystkich wymagań, które są nakładane, chociażby na centra danych. Tutaj wspomnę o produktach kolokacyjnych w Atmanie, gdzie nasze centra danych niestety nie spełniają wszystkich wymagań związanych z normami TL3.

👉 Czytaj dalej na: https://porozmawiajmyoit.pl/poit-087-chmura-nie-tylko-publiczna/

kkempin’s dev blog

Dev and life blog.

Medium is an open platform where 170 million readers come to find insightful and dynamic thinking. Here, expert and undiscovered voices alike dive into the heart of any topic and bring new ideas to the surface. Learn more

Follow the writers, publications, and topics that matter to you, and you’ll see them on your homepage and in your inbox. Explore

If you have a story to tell, knowledge to share, or a perspective to offer — welcome home. It’s easy and free to post your thinking on any topic. Write on Medium

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store