Ciągła nauka i rozwój w IT

Krzysztof Kempiński
Nov 5, 2019 · 15 min read

W ramach podcastu “Porozmawiajmy o IT” miałem okazję porozmawiać z Adamem Gospodarczykiem o ciągłej nauce i rozwoju w IT.

Posłuchaj naszej rozmowy w wersji audio 🎧 👇

Krzysztof: Cześć. Mój dzisiejszy gość to wieloletni programista, CTO, Co-founder startupu. Prowadzi znany kanał na Youtube o nazwie Overment, w którym uczy Web Developmentu z nastawieniem na JavaScript. Prywatnie i zawodowo entuzjasta ciągłego rozwoju, poszerzania horyzontów i od niedawna również podcaster. Moim i Waszym gościem jest Adam Gospodarczyk. Cześć Adam. Bardzo fajnie gościć Cię w podcaście.

Adam: Cześć Krzysztof. Przede wszystkim dzięki za zaproszenie. Tak to jest mój podcastowy debiut, więc mam nadzieję, że słuchacze będą wyrozumiali.

Krzysztof: Miałem okazję Cię słyszeć tu i tam, więc myślę, że nie będzie tak źle. Jesteś tutaj nie przypadkiem, ponieważ będziemy rozmawiać o ciągłym rozwoju, o nauce w IT, czyli tym czym tak naprawdę zajmujesz się na co dzień. Więc skorzystam z Twojej wiedzy i twojego doświadczenia.

Adam: Ok

Krzysztof: Wiesz, nie może się żaden mój podcast rozpocząć od standardowego pytania o to czy słuchasz podcastów i jeśli tak, to jakich najczęściej.

Adam: Już zdążyłem się przygotować na to pytanie. Powiem Ci szczerze, że w ogóle świat podcastów jest dla mnie czymś nowym. Tak naprawdę słucham ich od kilku miesięcy. Mam tak naprawdę trzy, których słucham dość regularnie. Pierwszy i drugi nie jest związany z programowanie. Pierwszy z nich to Bruce Lee Podcast.Opowiada o życiu Bruce Lee i jego filozofii. Swoją drogą bardzo polecam. Drugi to Naval Podcast. To jest jeden z lepszych takich podcastów biznesowych. Jest tam kilka przemyśleń dotyczących właśnie tego jak prowadzić biznes. W ostatnim czasie moja kariera bardziej skręca w tą część biznesową niż programistyczną. Ostatecznie żeby pozostać na bieżąco właśnie z tym co się dzieje, szczególnie w JavaScriptcie słucham syntec FM, który zapewne wiele osób, ponieważ jest to jeden z najbardziej popularnych programistycznych podcastów, szczególnie dla Web Developerów.

Krzysztof: Bardzo fajna lista podcastów. Ok. A z tego co ja widzę w social media, logach, podcastach, różnych wystąpieniach mówisz o potrzebie ciągłego rozwoju dla programistów czy też generalnie dla branży IT. Podkreślasz właśnie konieczność tego rozwoju. Czy według Ciebie to jest wymóg naszej branży czy może takie zadanie dla chętnych?

Adam: Wiesz co, jak myślę o tym rozwoju to nawet nie wiem czy był to zamykam wyłącznie do branży IT. Tak naprawdę jeżeli jakiekolwiek zajęcie, które robisz traktujesz na tyle poważnie i masz pasję do tego co robisz lub zależy Ci na tym, żeby nadążyć nad tym co się dzieje dookoła, to wydaję mi się, że rozwój powinien być Twoim priorytetem. Więc to jest tak, że rozwój jest czymś co jest absolutnie wymagane moim zdaniem w każdej branży, a już szczególnie w programowaniu, ponieważ tutaj wszystko zmienia się bardzo szybko. Więc tak naprawdę żyjemy w czasach w których to czym zajmujemy się teraz, nie będzie tym czym będzie zajmować się za dziesięć lat. Ja zaczynałem swoją przygodę z programowaniem jakieś z piętnaście lat temu. Wtedy funkcjonowały technologie, które dzisiaj są albo mocno hejtowane jako nieużywane albo w ogóle nie istnieją. Więc gdyby nie fakt, że uczyłem się jakichś nowych rzeczy, to pewnie teraz bym nie miał pracy albo bym robił jakieś stare projekty i je utrzymywał. To też jest jakaś opcja. Także, czy rozwój to wymóg? Ja bym powiedział, że jest bardzo krytyczny. Natomiast znam też kilka osób, które rozwój traktują trochę luźno i jakoś tam funkcjonują. Moim zdaniem to nie jest dobra opcja.

Rozwój to wymóg krytyczny. Rozwój powinien być Twoim priorytetem

Krzysztof: Właśnie też znam takie osoby. Wiem, że nie wszyscy są świadomi konieczności tego rozwoju. Być może nie widzą zagrożeń i niebezpieczeństw, które z tego wynikają. Przy jakichś zmianach pracy, zmianach projektów prawie zawsze obserwuję osoby, które pracują już z archaicznymi technologiami tylko dlatego, że firma jeszcze utrzymuje tę technologię. Natomiast przypuszczam, że miałyby bardzo duży problem, żeby znaleźć pracę na rynku poza tą firmą. Więc tu jest spore niebezpieczeństwo. Jestem natomiast ciekaw jakie ty zagrożenia i niebezpieczeństwa widzisz przed osobami, które nie chcą się rozwijać albo nie widzą potrzeby poszerzania swoich umiejętności.

Adam: Właściwie troszkę już o tym powiedziałem. Też to fajnie ująłeś w kontekście tej przyszłości, czyli jeżeli żyjesz tu i to ta potrzeba rozwoju czy w ogóle twój rozwój, nie jest czymś co możesz postrzegać jako coś niezbędnego. Natomiast wraz z upływem czasu okazuje się, że to czego uczymy się dzisiaj może przydać się nam za jakiś czas. Jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa? Przede wszystkim to, że dogoni nas konkurencja, a właściwie przegoni nas konkurencja. Tak jak mówisz przyjdzie nam do głowy zmiana pracy, delokalizacja i tak dalej. To jest drugie zagrożenie. Będzie się nam po prostu trudniej odnaleźć na rynku pracy. Właściwie to są takie główne, oczywiste zagrożenia z których należy sobie zdawać po prostu sprawę. Ja raczej promuję tą postawę rozwoju, takiego nieustannego rozwoju, nieustannej nauki, ponieważ wierzę, że… Tu nawet nie trzeba czekać na jakiekolwiek zmiany, na pojawianie się nowych technologii i tak dalej. To jak się rozwijasz świadczy o tym jakim jesteś specjalistą i przy okazji daje też mnóstwo funu. W momencie gdy jesteś na bieżąco, gdy korzystasz z nowych rozwiązań, które często upraszczają wiele różnych problemów, pomagają Ci rozwijać aplikację w prostszy sposób, to jest coś co powinno być w ogóle fundamentem twojego działania, szczególnie jeżeli jesteś programistą. Tutaj najważniejsze jest to, że programowanie po prostu rozwija się tak szybko, że warto o to zadbać. Nawet bym powiedział inaczej, nawet jeżeli rozwój jest dla ciebie priorytetem, to i tak często trudno jest pozostać na bieżąco. Ja tego na co dzień doświadczam, pomimo tego, że prowadzę ten kanał i uczę programowania to autentycznie często w komentarzach pojawiają się : ” Hej, ale dlaczego korzystasz z tej biblioteki czy z innej, jak pojawiło się dziesięć nowych, które są lżejsze, szybsze, lepiej użyteczne”.

Krzysztof: Na pewno też jeszcze Cię o to dopytam. Ten punkt można by było pewnie podsumować jako ryzyko wypadnięcia powiedzmy z obiegu i zmniejszenia swojej atrakcyjności na rynku pracy zwyczajnie, jeżeli nie będziemy za rozwojem nadążać. Jak się mówi o takich dinozaurach, które gdzieś tam w filmach zalegają w piwnicach i zajmują się technologiami czy projektami, na które nikt już za bardzo nie chce patrzeć. Ok. Właśnie, ale też jak gdyby dużo wnosisz czy dużo działasz w obszarze nauczania innych. Nastawienie na ciągłą naukę i taki mind set rozwojowy jak już powiedzieliśmy jest niezbędny w IT. Często osoby, które chcą się przebranżowić, chcą się czegoś nauczyć, chcą wejść świadomie do tej branży, jakby pomijają mam wrażenie ten aspekt, że nie jako wszyte jest tutaj jest to w DNA właśnie naszej branży ta konieczność rozwoju. Nie rozumieją te osoby, że skończenie jakiegoś kursu, bootcampu, to nie zamyka edukacji. To nie jest tak jak było kiedyś, że kończyliśmy jakąś szkołę i wychodziliśmy z fachem w ręku, który najczęściej na wiele lat, o ile nie do końca życia, jakoś za dużo się nie zmieniał. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Z drugiej strony nie mówi się nam właśnie też na studiach o takich podstawowych rzeczach jak to jak się uczyć. To jest też niezbędna umiejętność do tego, żeby rozwijać się w przyszłości, tak jak powiedziałeś niezależnie na jaką branżę się zdecydujemy. Jestem ciekawy jak to wyglądało w Twoim przypadku. Kiedy zdałeś sobie sprawę z istotności ciągłego pogłębiania wiedzy i umiejętności?

Adam: Powiem tak, długie pytanie. Mam nadzieję, że ogarnę wszystko. Przede wszystkim samo programowanie nie postrzegam jako umiejętność, którą da się nauczyć. To jest umiejętność, której można się uczyć, ale to ma początek, ale nie ma końca. O tym przede wszystkim warto pamiętać. Oczywiście tutaj mówimy pewnie o sytuacji, w której zaczynamy od zera i dochodzimy do momentu gdy zdobywamy pracę. Więc to jak najbardziej ok. Natomiast ja sam nigdy nie byłem na studiach. Bardzo szybko zrozumiałem, wiedziałem, że po prostu programowanie i ten świat taki około biznesowy jest czymś czym chcę się zajmować. Wiem, że wiele osób nie ma tak jak ja, nie ma tego komfortu, że już wie od samego początku czym będzie się zajmować. W każdym razie jeśli chodzi przede wszystkim o te bootcampy i kursy one często obiecują to, że jesteśmy od samych początków nauki i w 3,4,6 miesięcy stajemy się programistami. Nie, po tym czasie możemy załapać jakieś tam podstawy, ale nie jesteśmy programistami. Programowanie to trochę więcej niż nauczenie się jakiejś składni języka i zrozumienie kilku zagadnień o których normalni ludzie spoza branży nie wiedzą. Więc ja akurat jestem wielkim przeciwnikiem bootcampów, zresztą tutaj nie ma co być przeciwnikiem, ponieważ one same udowodniły, że po prostu ich skuteczność jest delikatnie mówiąc różna. Więc za każdym razem gdy ktoś pyta mnie Adam jaki bootcamp wybrać, jaki kurs tutaj skończyć, albo żeby tak żeby zdobyć pracę, to z reguły odmawiam. Lepiej jest skupić się właśnie na otoczeniu się światem programowania, czyli właśnie śledzenie podcastów, podążaniem za ludźmi z branży, oglądanie właśnie kanałów na youtube takie jak lubię, na przykład ja czy Hello Roman. To naprawdę dużo pomaga. Teraz dochodzimy do momentu, gdy tak naprawdę ta nauka programowania nie jest czymś co traktujemy w perspektywie, że ok za 3 miesiące będą programistą, tylko będą programistą w chwili gdy będę wiedział tyle, żeby na ten rynek pracy wejść i pracę dostać. Ja mam teraz w głowie kilka porad czy sugestii, które daje osobom, które właśnie do mnie przychodzą właśnie z takimi wątpliwościami czy pytaniami. Także dla mnie programowanie to przede wszystkim sztuka rozwiązywania problemów. Tak to określam. Przede wszystkim musimy kształcić w sobie tą ciekawość, umiejętność zadawania pytań do tego żeby te problemy rozwiązywać i jakby nie patrzeć musimy być wytrwali i co najważniejsze czerpać z tego radość. Także jeżeli masz problem programistyczny, zaczynasz uczyć się programowania i dochodzisz do sytuacji, gdy przed tobą jest problem, który naprawdę ciężko rozwiązać to po prostu zadawaj pytania i w pewnym momencie ten problem rozwiążesz czy to z pomocą innych czy samodzielnie wpadniesz na rozwiązanie. Jeśli zauważysz, że to rozwiązanie daje ci mnóstwo radości i frajdy, bo ten wcześniejszy proces niekoniecznie musi być, to jesteś na dobrej drodze, żeby zostać programistą. Więc raz jeszcze podsumowując bootcamp, wszelkiego rodzaju kursy, cokolwiek obiecują to nie chce wystawiać tutaj jakiejś, opinii, natomiast ja osobiście odradzam. Za to polecam otaczać się samym programowaniem i przede wszystkim tutaj właśnie być ciekawym, zadawać pytania, być wytrwałym i czerpać z tego mnóstwo radości i wtedy wszystko będzie ok.

Odradzam bootcampy, kursy, które obiecują różne rzeczy. Polecam otaczanie się programowaniem

Krzysztof: Super. Chciałem pociągnąć jeszcze ten wątek związany z otaczaniem się programowaniem. Mianowicie zapytać cię z jakich narzędzi, sposobu, źródeł możemy obecnie korzystać? Jaki wachlarz tutaj mamy? Wspomniałem na początku już o podcastach, że ty sam korzystasz z podcastów żeby też tam swoją wiedzę poszerzać. Natomiast tych możliwości jest znacznie więcej na rynku. Chciałbym Cię zapytać co według Ciebie jest godne obecnie polecenia? Z jakich możliwości możemy korzystać, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności?

Adam: Powiem Ci, że mam jedno takie źródło, a właściwie aktywność, którą polecam niemalże każdemu. To jest po prostu dzielenie się swoją wiedzą z innymi i wymiana doświadczeń. Ja zauważyłem, że odkąd prowadzę kanał na youtube, odkąd zacząłem dzielić się tą swoją wiedzą to w ogóle poziom nauki, poziom tego jak się uczę niesamowicie wzrósł. Bo inaczej uczysz się w momencie gdy chcesz coś zapamiętać, czy chcesz sam opanować jakiś temat, a inaczej uczysz się w momencie gdy chcesz przedstawić to innym. Tutaj ten poziom zrozumienia musi być na głębokim poziomie. No dobra, ale jeżeli zaczynam naukę programowania to jak się dzielić się tą wiedzą? Czy mam nie wiem zakładać bloga, kanał na Youtube czy zakładać podcast? Niekoniecznie, tak naprawdę dzielenie się swoją wiedzą można sprowadzić do tego, żeby być aktywnym na kanałach social media, założyć konto na Twitterze, zapisać się do grupy dla początkujących programistów na Facebooku i po prostu tam odpowiadać na pytania, angażować się w dyskusję. Początkowo przynajmniej czytać te dyskusje, które się tam pojawiają. Często pojawiają się tam ciekawe rozwiązania, które po prostu pomagają w tej nauce. W momencie gdy angażujemy się już w tą społeczność tam, tak naprawdę pomimo tego, że w grupach jest kilka tysięcy ludzi, te nazwiska często się powtarzają i nagle się okazuje, że mamy tutaj Tomasz “Comandeer” Jakut W każdym razie prowadzi świetnego bloga i sam też za każdym razem, gdy siedzieli swoją wiedzą na grupie czy Facebooku to aż miło czytać. W momencie gdy już stajemy na nogi i mamy opanowane podstawy programowania to ja mocno zachęcam do tego, żeby zacząć pisać własnego bloga. Nawet jeżeli to ma być forma wpisów gościnnych albo jakichś artykułów publikowanych na Linkedin czy właściwie Medium. Czyli dzielenie się swoją wiedzą to moim zdaniem obecnie najlepszy sposób zdobywania wiedzy. Następnie oczywiście mamy kursy online i nie mówię tutaj o kursie zostań bohaterem w 30 dni. Tylko po prostu kursy, serwisy, takie jak egghead.io, serwisy takie jak plurarsight.com, teamtreehouse.com i laracasts.com. Laracasts.com szczególnie polecam osobom, które są zainteresowane frameworkiem Vue, a Egghead.io tam gdzie jest mnóstwo materiałów na temat Reacta i w ogóle też w takiej krótkiej, zwięzłej formie. Więc Egghead.io jak najbardziej polecam i podcasty. Podcasty tutaj są przede wszystkim po to, żeby być blisko programowania w momencie gdy nie siedzisz w momencie i jesteś gdzieś w tramwaju lub prowadzisz samochód i posłuchanie takiego Wes Bosa, czy chociażby twojego podcastu z pewnością sprawi, że nauczymy się czegoś nowego.

Krzysztof: Fajnie. Bardzo szeroki wachlarz używasz tych źródeł. Też nie dziwi mnie to co powiedziałeś o dzieleniu się wiedzą jako formie powiedzmy nauki. Sam też mam z tym trochę do czynienia i wiem, że trzeba dogłębnie zrozumieć temat. Nie raz wniknąć w szczegóły, albo spróbować prostymi słowami wytłumaczyć to co wydaje nam się, że potrafimy. Wówczas dopiero wychodzi, że nie do końca mamy takie pełne zrozumienie. To jest temat na osobny podcast. Może na tym zakończmy. Natomiast ja chciałem Cię zapytać jak Ty uczysz się nowych technologii? Obracasz się w dziedzinie Web Developmentu, czyli takiej działki, takiej dziedziny, która pędzi ostatnio strasznie do przodu. Więc domyślam się, że musisz trochę czasu spędzać poznając jakieś nowe frameworki, nowe biblioteki, nowe założenia i tak dalej. Więc jak Ty uczysz się nowych technologii?

Adam: Powiem Ci tak, że wraz z upływem lat i doświadczenia pozostawanie na bieżąco, a właściwie wgryzanie się właśnie takie nowe technologie jest po prostu prostsze niż w momencie gdy musisz nauczyć się wszystkie od podstaw. Więc pozornie jest mi trochę łatwiej. Trochę trudniej jest z tej perspektywy, że tak jak wspomniałem, ja już od samego programowania powoli zaczynam się niestety oddalać. To oczywiście nie jest tak, że nie programuje, natomiast w tej chwili moje główne zajęcie tutaj w pracy na etacie chyli się ku biznesowi. Natomiast co robię? Poza prowadzeniem wspomnianego kanału na youtube, dzieleniu się swoją wiedzą to tak naprawdę to jest główny mój motyw do tego, aby uczyć się poznać nowe rozwiązania, nowe technologie, nowe frameworki. Realizuję również projekty po godzinach, czyli po prostu jakieś zlecenia, które wpadają od czasu do czasu. To też jest świetny sposób do tego, aby skorzystać i sięgnąć po jakieś rozwiązanie po które na przykład nie mam możliwości sięgnąć w pracy. Wiadomo, że jeżeli rozwijam jakiś projekt od kilku lat, to nie zmieniam statku technologicznego co 3–4 miesiące, tylko po prostu obracamy się w jednym. Więc tak, dzielenie się swoją wiedzą, projekty po godzinach. Jest kilka rzeczy o które dbam, mianowicie jestem zapisany na newslettery na Medium, na newsletter Weekly, z serii Weekly JavaScript, Weekly Note, i tak dalej. Pułapka tych newsletterów jest taka, że oni zasypują nas treściami. To nie jest tak, że trzeba czytać je wszystkie. Natomiast czasem wystarczy przelecieć nagłówki i po prostu zobaczyć, że ok tutaj pojawiło się coś nowego i to mnie zainteresowało, i skanujemy dany artykuł. To jest jak najbardziej ok. Jest jeszcze jeden temat, o którym wspomniałem, czyli temat dotyczący tego jak rozwija się JavaScript. Bo ja wiesz JavaScript jest implementacją standardu ECMAScript i są repozytoria, są strony, które zawierają informacje o tym co nowego pojawi się w JavaScript. Tak naprawdę my jako programiści czy w ogóle jako część społeczności możemy zaproponować różne rozwiązania. O tym swoją drogą nagrywał w ramach mojego drugiego projektu, w którym dzielimy się swoją wiedzą przeprogramowani.pl, o którym wspomnę. Przemek, czyli osoba z którą ten serwis rozwijamy właśnie na temat tego jak zmienia się JavaScript, jakie funkcje do niego zostaną dołączone i w jakiej formie. Przykładowo wejdziemy może trochę głęboko, ale pojawiają się pola prywatne w klasach w JavaScript. One nie są jeszcze zaimplementowane, ale są na jakimś ostatnim stage i wkrótce pewnie się pojawią. Więc tak naprawdę wychodzisz trochę w przyszłość w kontekście tego co może pojawić się w JavaScript i w ten sposób nie czekasz aż właśnie dana funkcja się pojawi i żeby o kurczę zostać na bieżąco. Tylko można powiedzieć, że trochę wybiegasz w przyszłość i zastanawiasz się nad tym co będzie popularne i tak dalej. To jest też trochę pułapka. Czasem uczymy się jakiegoś frameworka. Ja tak miałem bodajże z Polimerem. To jest takie rozwiązanie, które gdzieś tam się jeszcze przewija. Natomiast prawda jest taka, że poświęciłem mnóstwo czasu na to, żeby wgryźć się w tą technologię. Nawet zrobiłem kilka projektów i potem się okazało się, że niestety nie jest to jakoś szczególnie, rozwijane może jest, ale czy użyteczne to tutaj bym się sprzeczał akurat w moim przypadku tak nie jest.

Poświęciłem sporo czasu, aby wgryźć się w technologię

Krzysztof: Wspomniałeś, że najczęściej w pracy ten stack technologiczny zmienia się jednak zbyt dynamicznie. Ja chciałem dlatego wątek nauki w domu po godzinach versus nauki w pracy. Wiem, że to jest bardzo szeroki temat i najłatwiej pewnie odpowiedzieć to zależy. Bo pewnie zależy od konkretnych przypadków, ale jestem ciekaw twoich doświadczeń i opinii. Co myślisz o nauce w pracy? Czy może pracodawca powinien nam to jakoś umożliwiać? Czy jest to też nasz obowiązek, który powinien być realizowany w czasie po pracy?

Adam: Wiesz co, tak naprawdę to nie jest nasz obowiązek. To jest nasza odpowiedzialność. Wolę takie ujęcie tego tematu. Będzie trochę kontrowersyjnie, ponieważ ja często uważam, że jeżeli ktoś mówi, że uczy się tylko w pracy albo tylko na studiach to zakładam, że się nie uczy. Może źle to zabrzmiało. To po prostu za mało. Bo jeżeli mamy osobę, która… Przykładowo mamy dwie osoby. Jedna realizuje tylko to co jest w programie na studiach, a druga realizuje oprócz tego co jest w programie na studiach, jakieś swoje projekty po godzinach, czyta książki, słucha podcastów i tak dalej. Nie ma siły, po prostu ta druga osoba będzie dalej, szybciej, więcej i tak dalej. Więc jak się uczyć czy w domu czy w pracy? Ja uważam, że należy uczyć się cały czas. W pracy po prostu uczymy się czegoś innego, w nieco innej formie. Na przykład tutaj wspomnieliśmy o tym stacku technologicznym. Brak zmian, takiej dynamicznej zmiany stacku technologicznego w pracy wiąże się na przykład z tym, że nie wiem… Ja na przykład w pracy uczę się tego jak rozwijać produkt, który rozwijamy tam powiedzmy od 5 lat i ten dług technologiczny rośnie. Uczę się tym zarządzać. Uczę się właśnie dokładać cegiełki do istniejącego produktu, co nie zawsze jest łatwe. Więc tam mam okazję uczyć się nieco innych rzeczy niż w momencie gdy siadam w domu i realizuje jakiś projekt podanie od podstaw i wtedy mam możliwość skorzystania z jakiejś nowej technologii, z nowego frameworka. Więc ten rodzaj rozwoju po prostu od siebie się różni, ale tak jak mówię przede wszystkim powinniśmy wziąć za tą odpowiedzialność i nie liczyć na to, że ktoś nas tego nauczy. To jest bardzo ważne i wiele osób o tym niestety zapomina

Krzysztof: To wobec tego skąd ludzie z IT mogą wiedzieć czego się uczyć wybiegając właśnie w przyszłość. Dużo powiedziałeś o takiej podstawie proaktywnej, żeby trochę wybiegać nawet właśnie w przyszłość i dowiadywać się jak technologia, z którą mamy do czynienia będzie się rozwijała. Mówiłeś też o newsletterze jako takim potencjalnym źródle wiedzy, jakie są trendy, jakie są technologie. Nie wiem czy korzystasz jeszcze z czegoś żeby dowiedzieć w którym kierunku, w jakich obszarach warto inwestować swój czas żeby w przyszłości zainwestować w te technologie, które będą używane?

Adam: Szczerze mówiąc nie. Tak naprawdę to, co będzie używane w przyszłości nikt tego nie wie. To jest po prostu tak, że nawet na przestrzeni lat, ja pamiętam jak były pierwsze wzmianki o React. Początkowo nikt nie wiedział. Wiedzieliśmy tylko oczywiście takich kilka faktów. Ok. Technologia framework od Facebooka, czyli stoi za nimi jakiś gigant. Rozwiązuje ciekawe problemy w ciekawy sposób. Ma potencjał do tego, żeby stać się popularna, ale czy 5, 7 lat temu ktoś wiedział, że React jak będzie taki jaki jest teraz. Mogli tylko przypuszczać. Więc tak naprawdę nie wiemy co będzie gdzieś tam w IT za 5,10 lat i tutaj do tego akurat nie zachęcam. Bardziej zachęcam do tego żeby śledzić to co się dzieje tu i teraz i wyłapywać różnego rodzaju takie… Właśnie przede wszystkim otaczać się. Raz jeszcze powiem otaczać się tym światem IT. Otaczać się ludźmi, którzy wyznaczają jakieś tam trendy. Otaczać się ludźmi, którzy są na bieżąco z tą technologią i nie wiem prowadzą kanały na youtube, ciekawe profile na Twitterze, blogi i tak dalej. W momencie gdy już jesteśmy otoczeni tymi wszystkimi ludźmi i informacjami to powiem Ci, że to przychodzi naturalnie. To nie jest tylko coś co ja mam. To jest po prostu coś co wiesz. Nie wiem przeglądasz odpowiedź na Facebooku pod jakimś wątkiem i nagle ktoś mówi : „hej, a do tego rozwiązania masz w ogóle bibliotekę Ramda, o której ostatnio się dowiedziałem. Do tej pory korzystałem z Underscore, a ktoś mi mówi ramdajs. Ok. Wpisuję nazwę i sprawdzam co to w ogóle jest i jak działa i tak dalej. Okazuje się, że rozwiązuje kilka ciekawych problemów, które do tej pory sprawiały mi problem. To jest w ogóle interesujące. Więc raz jeszcze skąd wiedzieć jak wykształcić taki radar? Przede wszystkim radar musi mieć właśnie jakieś pole, które będzie skanował i wspomniane newslettery, profile osób na Twitterze. Myślę, że podeśle Ci i je zamieścisz w opisie tego podcastu, takie profile. Nie będę tutaj wymieniał nazwisk, bo często jest to bez sensu, żeby łamać sobie język. W każdym razie chodzi o to, że w momencie gdy te wszystkie osoby, te wszystkie informacje wokół nas są to intuicyjnie po prostu łączymy kropki i to jest chyba najważniejsze co trzeba robić w tym temacie pozostawania na bieżąco.

Zachęcam, aby otaczać się ludźmi, którzy wyznaczają trendy i są na bieżąco z technologiami.

Czytaj dalej na: https://porozmawiajmyoit.pl/poit-047-ciagla-nauka-i-rozwoj/

Krzysztof Kempiński

Written by

IT expert. Ruby on Rails/iOS/Elixir programmer. Blogger. Podcaster.

kkempin’s dev blog

Dev and life blog. Thoughts about programming, design patterns, Ruby and life.

More From Medium

More on Podcast from kkempin’s dev blog

More on Podcast from kkempin’s dev blog

Druk 3D

More on Podcast from kkempin’s dev blog

More on Programista from kkempin’s dev blog

More on Programista from kkempin’s dev blog

Specjalista IT zostaje managerem

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade