IP Box — większa korzyść czy ryzyko?

W ramach podcastu “Porozmawiajmy o IT” miałem okazję porozmawiać z Aleksandrą Borowską z Pravna Group o IP Box.

Posłuchaj naszej rozmowy w wersji audio 🎧 👇

Dzisiaj w podcaście mam przyjemność gościć ekspertkę do spraw IP Box, która od kilku lat pracuje z ulgą IP Box w PRAVNA GROUP, która to firma jest z kolei liderem na rynku, biorąc pod uwagę skuteczność pozytywnych interpretacji na poziomie 99,8%. IP Box nie ma dla niej tajemnic. Każdego dnia pomaga obniżać podatek dochodowy do 5% i dzięki niej w programistycznych portfelach pozostaje naprawdę sporo oszczędności. Moim i Waszym gościem jest Aleksandra Borowska.

Cześć, Ola! Bardzo miło mi gościć Cię w podcaście.

Cześć, bardzo mi miło.

Dzisiaj z Olą, tak jak to wybrzmiało we wprowadzeniu, będziemy rozmawiać o uldze IP Box, powiemy, czym ona jest, kto może z niej skorzystać, na jakich zasadach i przede wszystkim, ile można na tym zyskać.

Ale zanim do tego przejdziemy, to takie standardowe u mnie pytanie na rozgrzewkę, dotyczące oczywiście podcastów. Czy Ty, Ola, słuchasz podcastów? Jeśli tak, to może masz jakieś, o które warto tutaj się zaczepić i o nich powiedzieć?

Tak, jak najbardziej słucham podcastów, ogólnie lubię słuchać, jestem też wielką fanką audiobooków — to mogę powiedzieć już na wstępie. Książek również, ale audiobooki to jest coś, co codziennie rano u mnie się pojawia, więc taka forma słuchana to jest coś, co jak najbardziej się u mnie pojawia.

To może zacznijmy od zdefiniowania, czym w ogóle jest IP Box.

Oczywiście, podejrzewam, że dużo osób tutaj czeka na tę odpowiedź, chociaż temat, wydaje mi się, jest już ogólnie znany i dość popularny. Przede wszystkim jest to ulga podatkowa. Dzięki niej możemy sobie obniżyć podatek do 5%. W polskim prawie mamy zapisane, że żeby w ogóle z tej ulgi skorzystać, musi być wytwarzana tzw. własność intelektualna i muszą być sprzedawane prawa autorskie do tego, co zostanie wytworzone. Mówi się też o tzw. innowacjach, ale tu spokojnie, bo niektórzy myślą, że muszą to być jakieś innowacje na miarę lotów w kosmos, ale absolutnie aż tak daleko nie idziemy.

Czy tutaj można postawić znak równości między IP Boxem a preferencyjną stawką podatkową? Czy to jest to samo?

Nie, to nie jest to samo i bardzo fajnie, że pytasz, bo uważam, że faktycznie warto to zaznaczyć. Jeśli chodzi o tę preferencyjną stawkę podatkową, to mamy tutaj tak naprawdę w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej trzy opcje.

Pierwsza z nich: podatek dochodowy. I tutaj, rozwijając, mamy dwie możliwości — podatek liniowy 19% lub skala podatkowa czy też tzw. zasady ogólne (używa się tych nazw naprzemiennie) 12%, później po przekroczeniu progu 120 000 zł — 32% lub jest to ryczałt 12%. Więc ulga podatkowa IP Box nie jest tą preferencyjną stawą podatkową.

Super, dzięki za to wyjaśnienie. Z tego, co pamiętam, to jest to całkiem nowy wynalazek w polskim prawie. Od kiedy ona obowiązuje?

Ulga IP Box weszła w życie 1 stycznia 2019 r., więc tak, myślę, że nadal można powiedzieć, że jest to w miarę nowy wynalazek, jak to nazwałeś, aczkolwiek już na tyle długo istnieje na rynku, że widzimy, jak to wszystko funkcjonuje, jak to wszystko wdrażać. I co jest fajne — można ją też rozliczać wstecznie, bo polski ustawodawca daje możliwość rozliczania się do 5 lat wstecz, tak że jeszcze od 2019 r. można się rozliczyć z ulgą.

Myślę, że żeby dopełnić tego obrazu, trzeba powiedzieć jeszcze, kto może skorzystać z tej ulgi, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać.

Przede wszystkim ulga jest przeznaczona dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, może to być też spółka. Rzadko to się zdarza, żeby osoby działające na B2B działały w formie spółki, ale wiem, że niektórzy taką formę preferują. Więc albo JDG, albo spółka. Rozliczanie się podatkiem dochodowym — liniowym lub skalą podatkową, nie można być na ryczałcie. I przede wszystkim trzeba coś wytwarzać.

I tutaj, wracając jeszcze do tej innowacji: musimy coś rozwijać, musimy tworzyć nowe programy, ale tak, jak mówię — nie trzeba się gdzieś tam bardzo mocno skupiać, żeby to było nie wiadomo jak innowacyjne, coś, czego jeszcze nigdy na rynku nie było. Generalnie większość oprogramowania, które aktualnie jest wytwarzane, kwalifikuje się do bycia innowacją.

Przede wszystkim ulga jest przeznaczona dla osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, może to być też spółka. Rzadko to się zdarza, żeby osoby działające na B2B działały w formie spółki, ale wiem, że niektórzy taką formę preferują. Więc albo JDG, albo spółka. Rozliczanie się podatkiem dochodowym — liniowym lub skalą podatkową, nie można być na ryczałcie. I przede wszystkim trzeba coś wytwarzać.

Tak jak wspomniałaś, B2B to taka forma współpracy w IT, która zyskuje na popularności, coraz więcej osób, zwłaszcza z tym wyższym seniority, faktycznie wybiera taką formę współpracy ze swoimi kontrahentami. I pojawia się pytanie, czy my potrzebujemy mieć jakąś specjalną formę umowy, jakiegoś kontraktu, na podstawie którego będziemy w stanie skorzystać z tej ulgi, czy nie ma to znaczenia?

Co do zasady, jeśli chodzi o umowę, to ważna jest taka kwestia, że musi być w niej zapis odnośnie do przekazywania praw autorskich do tego, co tworzycie, i ważne, żeby to było ujęte za wynagrodzeniem lub też w ramach wynagrodzenia, które utrzymujecie. Gorzej jest, jeśli jest napisane, że np. tylko 50% wynagrodzenia kwalifikuje się do praw autorskich, bo wtedy niestety tylko te 50% Waszego dochodu będziemy mogli rozliczyć. Więc warto to sobie sprawdzić, może zaaneksować z kontrahentem tę umowę.

Czyli domyślam się, że nie tylko umowa jest tutaj niezbędna, ale również musimy posiadać faktury za ten rok podatkowy, który chcemy podciągnąć pod tę ulgę, żeby się według niej rozliczyć, prawda?

Tak, zdecydowanie musimy mieć faktury i ważny jest też tytuł na tych fakturach. Najlepiej tak naprawdę, jak ten tytuł jest bardzo prosty, coś w stylu: usługi informatyczne. To jest absolutnie wystarczające. Oczywiście, jeżeli będzie to bardziej sprecyzowane, będzie wpisany konkretny projekt, na którym pracujecie, też będzie dobrze, ale nie trzeba się tutaj skupiać nad tym, żeby to było nie wiadomo jak rozbudowane. Usługi informatyczne jak najbardziej wystarczają.

Właśnie, usługi informatyczne. Często mówiąc o IP Boxie, myśli się o programistach jako tej grupie zawodowej, która wytwarza software jako innowacyjne rozwiązania, aczkolwiek tak, jak powiedziałaś, to nie musi być faktycznie lot w kosmos, to może być software, który realizuje pewną usługę biznesową.

I tutaj chciałem Cię zapytać, tak szerzej, kto może skorzystać z IP Boxa. Czy to są tylko programiści, czy może inne specjalizacje IT również się kwalifikują?

Myślę, że warto zacząć od tego, że ulga jest już od 2019 r. i my widzimy, że KIS, czyli Krajowa Informacja Skarbowa, która tę ulgę przyznaje, wydaje tzw. interpretację indywidualną, coraz szerzej do tego tematu podchodzi.

I na ten moment mogę śmiało powiedzieć, że wszelcy typowi programiści związani z IT, backend, frontend, full stack — wszystkie te rzeczy będą się kwalifikować. Ale też osoby tworzące kod do maszyn, takie stanowiska jak devOps, tester automatyzujący, architekci oprogramowania, programiści baz danych, Scrum Masterzy, a nawet, jeśli tworzycie gry i je sprzedajecie, i macie tam mikropłatności, to też to będzie się kwalifikowało.

Co do gier nie kwalifikuje się tylko taka kwestia, jeżeli zarabiacie na reklamach z tych gier — wtedy będzie ciężko. Ale też tutaj można w to celować. I tak naprawdę można powiedzieć: i inni. Bo my widzimy, że faktycznie w tym momencie KIS podchodzi do tego coraz szerzej, więc nawet jeżeli nie wymieniłam tutaj danego stanowiska na tej liście, to nadal nie znaczy, że taka osoba się nie zakwalifikuje. Zawsze możemy to sprawdzić. My ze swojej strony robimy takie bezpłatne kwalifikacje, wstępnie, bezpłatnie mówimy tak lub nie, później zawsze jeszcze doradca podatkowy weryfikuje to drugi raz, żeby to potwierdzić, zanim złożymy jakiekolwiek dokumenty o wydanie ulgi.

I na ten moment mogę śmiało powiedzieć, że wszelcy typowi programiści związani z IT, backend, frontend, full stack — wszystkie te rzeczy będą się kwalifikować. Ale też osoby tworzące kod do maszyn, takie stanowiska jak DevOps, tester automatyzujący, architekci oprogramowania, programiści baz danych, Scrum Masterzy, a nawet, jeśli tworzycie gry i je sprzedajecie, i macie tam mikropłatności, to też to będzie się kwalifikowało.

To jest dobra informacja. I faktycznie, z tego, co kojarzę, kiedyś było to dużo bardziej zawężone i przeznaczone dla klasycznych programistów wytwarzających kod. Teraz wspominasz o devOpsach, testerach, nawet Scrum Masterach, twórcach gier — to jest znacznie szersza grupa. I fajnie też, że w swojej firmie macie możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy podlegamy pod tę ulgę.

A co z osobami, które pracują w zespołach? Bo coraz częściej tak się dzieje, że w ten sposób wytwarzamy oprogramowanie. Czy programiści pracujący w zespołach też mogą z tej ulgi skorzystać?

Powiedziałabym nawet, że chyba większość osób pracuje w zespołach. Podejrzewam, że mało kto robi wszystko sam, to byłoby naprawdę dziwne. Wymienianie się tymi poszczególnymi kompetencjami finalnie chyba robi najlepszą robotę. Ale faktycznie, można było słyszeć, szczególnie pół roku temu pojawiały się artykuły, że WSA, czyli sąd administracyjny wydał taki wyrok, że jeżeli pracuje się w zespole, to nie można z ulgi IP Box skorzystać. I jak zobaczyliśmy ten artykuł, to nasz doradca podatkowy tak popatrzył, popatrzył i powiedział: To jest nasza sprawa. I ten artykuł, który został napisany, to został napisany przede wszystkim bardzo pobieżnie, czyli zostały wzięte tylko nagłówki tego wyroku, a w ogóle nie odniesiono się do tego, że to jest tak naprawdę wyrok do tej jednej, jedynej interpretacji, a nie dla całego ogółu osób, które pracują w zespołach.

Myślę, że tutaj też warto dodać, że akurat sprawa naszego klienta była na tyle wyjątkowa, że gdzieś tam na jego prośbę również troszkę ta interpretacja była zmieniana i finalnie sąd wydał taki wyrok. Tak że w przypadku tej jednej osoby się nie udało przejść przez ten proces, ale trzeba zawsze patrzeć na to, że takie wyroki są tylko dla jednego, konkretnego przypadku. I to, z czego się też czasem śmieję, to jak działają media; pomyślmy sobie np. o samolotach. Jak jeden samolot się rozbije, to od razu jest o tym napisane w internecie, a tych tysiącach, które codziennie dolatują, nie piszemy, ale później lubimy sobie to uogólniać. Więc zawsze patrzmy na to, że jeżeli jest jakiś wyrok, to on jest do jednej, konkretnej sprawy.

Dobrze, czyli myślę, że wiemy mniej więcej, czym jest IP Box, jakie warunki trzeba spełnić, żeby z tej ulgi skorzystać, kto to może zrobić. To teraz, myślę, warto przejść do oszczędności, które jesteśmy w stanie w ten sposób zachować w programistycznych portfelach. Czyli ile tak naprawdę programiści mogą zyskać na tej uldze? I może warto to zestawić z innymi formami opodatkowania?

Zacznę może od tego, że taką najlepszą opcją, jeśli chcemy korzystać z IP Boxa, zawsze jest podatek liniowy — praktycznie w każdym przypadku kalkulacji, których robimy codziennie mnóstwo. Czyli wygląda to tak, że w ciągu roku płaci się zadeklarowane 19% podatku liniowego, a po zakończonym roku przy rozliczeniu otrzymuje się zwrot. Bo te 19% jest niwelowane do 5%, więc 14% jest do odzyskania.

I jeżeli faktycznie zastanawiamy się nad IP Boxem, to w ogóle od tego trzeba zacząć, że najlepiej sprawdzić sobie tę liniówkę, a jeżeli ona nie działa gdzieś tam tak, jak trzeba, to dopiero trzeba byłoby przejść dalej. I załóżmy, że mamy działalność, dochodu jest 25 tys. zł netto miesięcznie i takie koszty na poziomie 300 zł. Dlaczego 300 zł? Bo ja wiem, że bardzo często tak naprawdę nie ma tych kosztów, i ja się śmieję, że to jest takie 300 zł na księgowość. Ale faktycznie ta faktura za księgowość się i tak zawsze gdzieś tam pojawia.

I dla przykładu tutaj, przy 12-proc. ryczałcie finalnie wysokość kwoty podatków w ujęciu rocznym wychodzi niecałe 47 tys. zł, a rzeczywiste obciążenie podatkowe tak naprawdę, co ciekawe, po zsumowaniu tych wszystkich składek, które są dookoła, wychodzi nie 12%, ale 15,65%. Więc to wcale nie jest tak, że faktycznie jest to od razu te 12%. Na skali podatkowej np. ta kwota podatku będzie aż 92% przy obciążeniu równym z tych procentów ponad 30% — na razie mówię oczywiście bez IP Boxa.

A przy podatku liniowym ten podatek będzie ok. 68 tys. zł z tym obciążeniem wynoszącym 22,85%, I teraz, jak już ściągniemy sobie te liczby do IP Boxa, ryczałt zostaje taki sam — bo warto tu jeszcze podkreślić, że jeżeli jesteście na ryczałcie, to z IP Boxa skorzystać nie możecie, ponieważ musi być to podatek dochodowy. I teraz, na skali podatkowej przy tych samych liczbach i skorzystaniu z IP Boxa, to faktycznie obciążenie podatkowe w procentach spada do 13,77%.

Tak że gdzieś tam już tutaj jesteśmy na plusie i przy skali podatkowej może jeszcze nie jest to aż taki ogromny plus, bo powiedzmy, że w takim ujęciu rocznym jest to ok. 5600 zł dodatkowo, ale już przy podatku liniowym (dlatego od razu o nim mówiłam) to obciążenie podatkowe spada nam do niecałych 10% (9,58%), a ja powiem nawet więcej: jeżeli te koszty są troszkę większe, to spada nawet do 8% i to bardzo często się pojawia, te 8–9% „oddania do urzędu skarbowego”. I faktycznie wtedy już jesteśmy na plus ponad 18 tys. zł. Tak że 13 wypłata gdzieś tam wpada.

To skoro jesteśmy jeszcze w tym temacie porównań, to spróbujmy spojrzeć na to wszystko w takiej optyce Nowego Ładu, który mocno tutaj namieszał w świecie IT, spowodował, że wiele osób przestawiło się na ryczałt. Gdybyśmy mogli porównać, jak wypada ten ryczałt vs podatek liniowy z IP Boxem — które rozwiązanie pozwoli programistom zaoszczędzić więcej?

Jeśli chodzi o ryczałt, to jak wchodziło to na początku roku, to większość osób była przekonana, że to teraz będzie już najlepsza opcja. I finalnie, jak wszedł tzw. Nowy Ład 2.0 w lipcu, to nawet rząd zgodził się, sam to wykazał, dając taką możliwość przejścia osobom z ryczałtu na skalę podatkową, że ten ryczałt nie do końca wyszedł tak, jak powinien, i to wcale nie jest zawsze najkorzystniejsze. Tym bardziej że ryczałt jest o tyle niefajny, że jeżeli naprawdę pojawią nam się jakieś koszty, nawet kupimy sobie głupi telefon na fakturę, to nie możemy tego w ogóle nigdzie zakwalifikować.

I teraz, tak jak już tutaj mówiłam o tych liczbach — ja wiem, że to ciężko sobie wyobrazić, więc generalnie, jakby ktoś chciał się dowiedzieć już tak konkretnie, na jego liczbach, jak to wygląda, mamy też taką stronę kalkulatorit.pl i tam można wpisać swoje przychody i koszty lub w ramach bezpłatnej konsultacji kwalifikujemy i możemy zawsze jeszcze coś podpowiedzieć, możemy to z Wami przegadać i wskazać.

Tak że są plusy i minusy jednej i drugiej opcji. Bez wątpienia finalnie ten podatek liniowy z IP Boxem w 99,9% wychodzi korzystniej.

👉 Czytaj dalej na: https://porozmawiajmyoit.pl/poit-182-ip-box-wieksza-korzysc-czy-ryzyko/

--

--

Dev and life blog. Thoughts about programming, design patterns, Ruby and life.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store