Jak rozwijać karierę w chmurze GCP?

Krzysztof Kempiński
kkempin’s dev blog
7 min readMay 8, 2024

W ramach podcastu “Porozmawiajmy o IT” miałem okazję porozmawiać z Andrzejem Szelemetko o rozwoju kariery w chmurze GCP.

Posłuchaj naszej rozmowy w wersji audio 🎧 👇

Mój dzisiejszy gość to Tech Lead, architekt i programista pracujący od ponad 10 lat na styku technologii i biznesu. Ekspert rozwiązań chmurowych, przetwarzania danych, mikro usług i technologii full stackowych. Posiadacz certyfikatu Google Cloud Hybrid Multi Cloud Fellow, najbardziej elitarnej certyfikacji Google Cloud zdobytej zaledwie przez kilkadziesiąt osób na całym świecie. Jako architekt i Tech Lead ma na swoim koncie wiele udanych projektów IT, m.in. budowę wirtualnego banku od zera oraz rozwijanie systemów kilku dużych banków, głównie dla krajów azjatyckich. Aktywny w świecie biznesu i IT, GFT Polska pełni obecnie rolę szefa partnerstwa GFT Polska i Google Cloud Polska. Moim i Waszym gościem jest Andrzej Szelemetko.

Cześć, Andrzej, bardzo miło mi gościć Cię w podcaście.

Cześć, Krzysiek, miło mi tutaj być.

Dzisiaj z Andrzejem będziemy sobie rozmawiać o chmurze GCP, ale z takim głównym nastawieniem na rozwój kariery właśnie w tym obszarze, jak ją rozwinąć, jak rozpocząć, skąd zdobywać wiedzę i co jest cenione na rynku pracy. Myślę, że tutaj z bogatego doświadczenia Andrzeja będziemy korzystać.

Ja mam w zwyczaju pytać na początku moich gości o to, czy słuchają podcastów i ewentualnie prosić o jakieś polecenia ciekawych audycji, więc jestem ciekawy, jak to u Ciebie, Andrzej, z podcastami wygląda.

Tak, ja bardzo lubię słuchać podcastów. Jest to doskonałe źródło wiedzy, często w pigułce. Bardzo lubię Twój podcast, ale też drugi, który bardzo często słucham, to jest podcast Mariusza Gila: Better Software Design. On tam zaprasza różne osoby ze świata technologii, skupiając się na różnych aspektach rozwoju oprogramowania, architektury i bardzo lubię go słuchać, to jest też dużo mięsa.

Tak, tak, nie da się ukryć. Cieszę się, że też jesteś fanem czerpania wiedzy właśnie z tego źródła. Na początku chciałbym rozpocząć od takiego big picture, z braku lepszego słowa, żeby zrozumieć, jak rynek usług cloudowych w Polsce na początku 2024 roku wygląda i gdzie tutaj ma swoje miejsce właśnie chmura od Google’a.

Rynek usług cloudowych w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie patrząc na Google Cloud. W tym roku będziemy obchodzić już drugie bądź trzecie urodziny regionu Google Cloud w Polsce. To znaczy, że Google w Polsce ma swoje data center, w którym przetwarza swoje workloady oraz udostępnia moc obliczeniową, przestrzeń dyskową dla klientów, którzy mogą z tego korzystać na terenie Polski.

Od kiedy ta inwestycja tutaj się zaczęła i centrum danych zostało uruchomione, to też w strukturach Google oznacza pewną zmianę. Wtedy Polska, mając to własne centrum danych, staje się w całej strukturze Google bardziej miejscem, które odpowiada za budowanie biznesu. Co też widzieliśmy, po tym jak to centrum danych powstało, sprzedaż Google’a na ten rynek, działania marketingowe znacząco się rozwinęły, wzmocniły i Google bardzo aktywnie działa, żeby pozyskiwać klientów z polskiego rynku, żeby oni korzystali z chmury Google’a.

I ja mam przyjemność być w wielu tych rozmowach, pomagać Google’owi sprzedawać swoje usługi, sprzedawać projekty, po to, żeby banki i inne instytucje mogły korzystać z dobrodziejstw chmury. Wspomniałem szczególnie o bankach, dlatego że w GFT większość naszej pracy to jest wokół bankowości, natomiast nie tylko to, też działamy z firmami z obszaru przemysłu, czy telco, albo health. Tak że jest to bardzo dobry rynek w tej chwili, bardzo dynamicznie rozwijający się, z bardzo ambitnym graczem, jakim jest Google Cloud, który ma bardzo ambitne cele na ten rok.

Tak że zdecydowanie jest to obszar, w którym warto być, warto się nim interesować i jest to jeszcze dobry moment, żeby do niego wejść, jeżeli ktoś się nad tym zastanawia.

Właśnie, warto rozpocząć czy też rozwijać swoją karierę w obszarze chmur obliczeniowej, Google’a w szczególności. W związku z tym jestem ciekawy, jak Ty widzisz, jak identyfikujesz taką osobę, która zajmuje się właśnie chmurą, jakie kompetencje musi posiadać, kim według Ciebie taka osoba jest?

Fajne pytanie i to odpowiedź będzie trochę skomplikowana, bo jest dużo podejść. I zależnie od tego, w jakiej organizacji będziemy mówić o takiej roli, to będziemy mieć to różnie podzielone.

Najpierw zacznijmy od jakiejś małej organizacji, startupu albo niewielkiej firmy, która chce korzystać z chmury na swoje potrzeby. Tam często ten człowiek, który się zajmuje chmurą, to jest jedna osoba. Jeden inżynier, który musi być jack of all trades, znać wszystkie usługi, które są potrzebne, on jest je w stanie skonfigurować, uruchomić, i to jest wymagająca rola. Trzeba dobrze rozumieć bardzo dużo aspektów chmury, chociaż często z drugiej strony te małe firmy nie korzystają z wielu zaawansowanych rozwiązań, więc to może być prostsze wyzwanie.

Natomiast ja głównie pracuję z dużymi korporacjami, firmami o skali enterprise. Tutaj już bardziej widzimy specjalizację. Ona jest potrzebna, bo tutaj wymagania co do wykorzystania usług są dużo bardziej zaawansowane. Musimy być compliant z regulacjami, z wymaganiami bezpieczeństwa, i tu takie główne specjalizacje, które widzę, po pierwsze to jest taki cloud engineer, czyli osoba, która dostaje wymagania i jest w stanie te usługi chmurowe konfigurować, najczęściej za pomocą Terraforma albo pokrywnego narzędzia. To jest jego główna specjalizacja.

Druga taka rola to jest właśnie Cloud Architect, osoba, która rozumie różne aspekty wykorzystania usług, rozumie wymagania biznesu, rozumie wymagania działów IT i jest w stanie w taki sposób zaprojektować rozwiązania chmurowe, żeby one były zgodne z tymi wymaganiami, optymalne kosztowo, żeby wykorzystać najlepsze usługi do powierzonych zadań.

Mamy też osoby specjalizujące się w bezpieczeństwie. Google Cloud ma wiele usług dedykowanych dla bezpieczeństwa i naprawdę potrzeba osoby skupionej na tym, żeby dokładnie je wszystkie zgłębić.

Są osoby specjalizujące się w przetwarzaniu danych w chmurze, czyli data inżynierowie i też Google Cloud oferuje tyle usług z ich standardowym BigQuery na czele, że ta specjalizacja jest jak najbardziej potrzebna.

Będąc w 2024, też nie można nie wspomnieć o AI, tak że specjaliści od AI na chmurze też jak najbardziej są potrzebni. I to, co ja też widzę, to szczególnie w dużych organizacjach, jak implementujemy chmurę, to tam są działy rozbudowane od sieci i mają swoje wymagania co do architektury, topologii sieci. I też widzę, że są osoby, które się w chmurze specjalizują w tym aspekcie, czyli rozumieją, jak konfigurować usługi sieciowe, jak je łączyć z istniejącymi centrami danych. Tak że to też jest, widzę, tworzącą się taką specjalizacją.

Domyślam się, że jeśli przynajmniej te cztery, może do pięciu różnych specjalizacji mamy, to oczywiście każdy z nich wymaga troszkę innych umiejętności i rozszerzania wiedzy i kompetencji w nieco innych kierunkach.

Jestem ciekaw, czy według Ciebie, jeśli mówimy o rozwoju kariery, specyficznie tutaj w GCP, czy jesteś w stanie powiedzieć o kilku takich najistotniejszych, najważniejszych skillach czy umiejętnościach, jakie warto rozwijać. Nie chodzi mi tutaj już o nabywanie, jak gdyby wchodzenie do tej branży, ale już być może faktycznie troszkę się tutaj poruszając, o co warto w dalszej kolejności zadbać, w którym kierunku patrzeć.

Myślę, że podstawą dla każdej osoby, która pracuje z chmurą, to jest Terraform. Terraform, czyli Infrastructure as Code, sposób, żeby tą infrastrukturę chmurową nie wyklikiwać ze środowiska chmurowego, tylko żeby ją opisać za pomocą kodu i uruchomić. To jest bardzo potrzebne dla każdej specjalizacji, bo każdy, kto pracuje z chmurą, potrzebuje tworzyć te artefakty, potrzebuje tworzyć kod. Nawet architekt, jeżeli chce udowodnić jakąś swoją tezę, przeprowadzić proof of concept, to najlepiej jest to zrobić za pomocą Terraforma. Tak że myślę, że to jest taki podstawowy skień, to każdy, kto się zajmuje chmurą, powinien mieć.

Teraz idąc dalej, dobrze jest rozumieć szeroko koncepty chmurowe. Tu trochę nawiążę do certyfikacji, bo ja każdemu, kto zaczyna przygodę z chmurą, polecam, żeby zacząć od zrobienia certyfikatu akurat architekta, Google Cloud Certified Architect, dlatego że ona jest bardzo szeroka, pokrywa duży wachlarz usług, jak można je wykorzystać, a nie jest bardzo głęboka, czyli nie musimy być specjalistą danych, żeby przejść przez ten certyfikat.

Kiedy ja widzę, że ktoś taki certyfikat posiada, wiem, że jak będę używał pewnego żargonu chmurowego, nazw usług, to, że ta osoba już się z nimi spotkała i wie, o czym rozmawiamy. To jest bardzo ważne. Dla mnie to jest taki baseline. Wiem, że mogę porozumieć się z drugą stroną tym samym językiem i myślę, że to są absolutne podstawy.

Jeżeli ktoś jest np. nietechniczny, a chciałby się zająć chmurą, zrozumieć, o co chodzi, to też są dla takich osób certyfikaty i akurat Google ma swój certyfikat, on się nazywa Digital Leader. To jest certyfikat, który się skupia na aspektach biznesowych chmury, zaletach. I jak ktoś jest nietechniczny, jest na przykład PM-em, pracuje z chmurą, chciałby lepiej zrozumieć, z czym pracuje, to wtedy może sobie podejść do takiego certyfikatu.

I specjalnie się odwołuje do certyfikatów, bo jak ja je postrzegam, to jest taka ustrukturyzowana wiedza. To jest sposób, w jaki Google sam postrzega swoje usługi, jak je kategoryzuje, jakie ma oczekiwania od wybranych ról. I to jest bardzo dobry punkt startowy, żeby zdefiniować siebie i zdefiniować, co ja w chmurze chcę robić. Ale też jest bardzo dużo dobrych materiałów. Te certyfikaty istnieją na rynku od lat, więc są sprawdzone materiały, książki, szkolenia online, gdzie można w ustrukturyzowany sposób przygotować się do zdania tych certyfikatów. I te szkolenia nie są nastawione tylko na to, żeby zdać certyfikat, ale żeby faktycznie zdobyć wiedzę. Więc jak ktoś szuka takiej ustrukturyzowanej ścieżki, to ja polecam zrobić certyfikat.

Teraz idąc dalej, dobrze jest rozumieć szeroko koncepty chmurowe. Tu trochę nawiążę do certyfikacji, bo ja każdemu, kto zaczyna przygodę z chmurą, polecam, żeby zacząć od zrobienia certyfikatu akurat architekta, Google Cloud Certified Architect, dlatego że ona jest bardzo szeroka, pokrywa duży wachlarz usług, jak można je wykorzystać, a nie jest bardzo głęboka, czyli nie musimy być specjalistą danych, żeby przejść przez ten certyfikat.

👉 Czytaj dalej: https://porozmawiajmyoit.pl/poit-244-jak-rozwijac-kariere-w-chmurze-gcp/

--

--

Krzysztof Kempiński
kkempin’s dev blog

IT expert. Ruby on Rails/iOS/Elixir programmer. Blogger. Podcaster.