Jak się buduje data center?

W ramach podcastu “Porozmawiajmy o IT” miałem okazję porozmawiać z Arkadiuszem Boczkowskim o tym jak się buduje data center.

Posłuchaj naszej rozmowy w wersji audio 🎧 👇

Cześć! Mój dzisiejszy gość z branżą ICT związany jest od 15 lat, głównie w obszarze telekomunikacji i data center z naciskiem na infrastrukturę techniczną oraz sieciową. W Atmanie zajmuje się inwestycjami i rozwojem infrastruktury centrów danych. Poza działaniami w sferze technicznej wspiera sprzedaż w ofertowaniu usług i pomaga klientom w optymalizacji środowisk data center w kierunku potrzeb biznesowych. Moim i Waszym gościem jest Arkadiusz Boczkowski.

Cześć, Arku! Bardzo miło mi gościć Cię w podcaście.

Dzień dobry! Też bardzo miło mi Ciebie widzieć i słyszeć.

Niedawno rozmawiałem z Twoim kolegą z pracy, z Jarkiem Łuczkiewiczem, o boomie na rynku data center w Polsce. Jako naturalną kontynuację tego tematu, będę chciał dziś Ciebie — osobę, która mocno przyczynia się do budowy ośrodków data center Atmana — zapytać o to, jak takie centra się buduje. Ale na początku stały punkt programu, który mam zawsze w każdym odcinku, czyli pytanie do gościa. Czy słuchasz podcastów? Jeśli tak, to może masz jakieś swoje ulubione audycje.

Pytanie trudne, podcastów słucham rzadko. Większość informacji, która jest mi potrzebna, czerpię ze stron www. Jednak za Twoją namową na pewno będę korzystał częściej z podcastów.

Cieszę się bardzo i namawiam. Jestem ciekawy później Twoich wrażeń i tego, czy się przekonasz. Jestem zdania, że każdy ma jakąś swoją ulubioną, najlepszą, najskuteczniejszą metodę przyswajania wiedzy, czerpania informacji. Na jednych działa podcast, na niektórych filmy wideo, a jeszcze na innych czytanie. Każdy ma swoją ulubioną metodę. Dobrze.

Na początku chciałbym Cię zapytać, gdzie buduje się dziś ośrodki data center, co decyduje o wyborze lokalizacji, na co należy i trzeba zwrócić przy tym uwagę.

Gdzie buduje się ośrodki data center — to dość szerokie zagadnienie. Patrząc na raporty, jak to wygląda w Polsce, większość ośrodków data center budowanych jest w okolicach stolicy. Część ośrodków mamy poza stolicą. To pytanie powinno być inaczej zadane, moim zdaniem, na przykład: czy ośrodki data center budujemy w miastach czy poza miastami. Patrząc na to, jak wygląda w tej chwili rynek i uwarunkowania, które stawiają nam lokalizacje miejskie, większość tych ośrodków rozpatruje budowę swoich przestrzeni na obrzeżach miast.

Jednak firmy, które robią to na swoje potrzeby przy mniejszych mocach, organizują, biorą pod uwagę możliwości rozbudowy data center bezpośrednio w przestrzeni miejskiej, co jest dużym uwarunkowaniem zarówno logistycznym, jak i uwarunkowaniem bytowym dla tych osób, które pracują, mają dostęp do zasobów. Ale większość dużych ośrodków budujemy lub chcemy budować na obrzeżach miejskich. Tutaj ważnym elementem, takim który decyduje o tym, gdzie budujemy, są aspekty techniczne: mocowy, drogowy i środowiskowy. Te warunki plus przyzwyczajenia wpływają na to, gdzie będziemy taki obiekt budować.

Ale większość dużych ośrodków budujemy lub chcemy budować na obrzeżach miejskich. Tutaj ważnym elementem, takim który decyduje o tym, gdzie budujemy, są aspekty techniczne: mocowy, drogowy i środowiskowy. Te warunki plus przyzwyczajenia wpływają na to, gdzie będziemy taki obiekt budować.

A czy również aspekt finansowy ma znaczenie? Przykładowo: przypuszczam, że działki w terenie okołomiejskim są znacznie tańsze niż w ścisłym centrum, prawda?

Oczywiście, jest to istotny element. Data center budowane na obrzeżach mogą pozwolić sobie na zakup większej przestrzeni, co daje dla takiego data center możliwości rozwoju zarówno pod kątem powierzchni, jak również pod kątem zapewnienia dobrych warunków dla pracy pracowników, którzy takie data center obsługują. W przestrzeni miejskiej aspekt kosztowy zarówno ziemi, jak i elementów technicznych, które musimy spełnić, żeby w otoczeniu miejskim móc funkcjonować, dość istotnie winduje w górę inwestycje data center.

Teraz chciałbym Cię zapytać o to, kto bierze udział w budowie data center. Jakie role, jacy specjaliści muszą być zaangażowani, aby takie data center mogło powstać?

Pytanie jest proste i oczywiste. Każdy odpowie, że w budowie data center najważniejszą rolę odgrywają specjaliści. Patrząc przez pryzmat realizacji, które wdrożyliśmy, przed którymi jesteśmy, w pierwszym kroku najważniejszą rolę odgrywają działy produktowe i handlowe. To oni pokazują nam, jak oczekiwania klienta czy zmiany rynku w przeciągu roku, dwóch, pięciu, dziesięciu, piętnastu lat będą wpływały na obiekt, który zostanie wybudowany. Dopiero w drugim kroku pomysły, zarówno działów wewnętrznych, klientów, jak i również firm konsultingowych, przekuwamy na aspekt techniczny i wdrażamy w życie ten element jako część data center, które będzie realizowane i projektowane.

Czy ci specjaliści, o których tutaj mówiłeś, to są osoby najczęściej zatrudnione w firmie, czy też może są jakieś firmy, które specjalizują się w danych elementach budowy całego data center i świadczą takie usługi na rynku?

Tak, jednak ten temat też powinniśmy trochę rozszerzyć mówiąc o tym, że specjaliści, konsultanci, jest to dość szeroka branża, która w tej chwili jest w rozkwicie. Mamy kilka firm, które dość dobrze spełniają wymagania przyszłych data center pod względem tego produktu. Jednak duża wiedza jest wewnątrz organizacji jako zasób wewnętrzny, z którego powinniśmy korzystać i na którym powinniśmy bazować. Oprócz analizy firm, które z zewnątrz pokazują nam, jak wygląda otoczenie, ważnym elementem właśnie jest korzystanie z zasobów wewnętrznych. ale oczywiście jest kilka firm, my również korzystamy z pomocy takich firm i bierzemy pod uwagę zmiany, które są proponowane przez te firmy, zarówno w części technicznej, jak i w tej części biznesowej.

A o jakich głównych etapach budowy data center możesz powiedzieć? Jakie główne etapy można wyróżnić?

Budowa data center jest dość skomplikowanym procesem, który możemy podzielić na kilka etapów. Na pewno tym głównym, rzucającym się w oczy elementem jest rozpoczęcie procesu budowlanego. Jednak jest to element środkowy i w mojej ocenie nie jest on najważniejszy w całym procesie budowlanym. Głównym elementem podczas budowy data center jest ten, który mamy na samym początku, czyli część, która przybliża nas do decyzji, czy korzystamy z własnych zasobów ziemi, czy kupujemy działkę, czy mamy taką lokalizację, czy nie mamy takiej lokalizacji. Po wybraniu tej lokalizacji musimy skupić się na elementach, które pozwolą nam określić czas, wielkość tego obiektu, jak również możliwości, że w danym miejscu data center może powstać.

Takimi krokami milowymi w tym pierwszym etapie, który w mojej ocenie jest najważniejszy, są między innymi warunki miejscowego planu. Jest to w kolejnym kroku uzyskanie uzgodnień środowiskowych, zwrócenie uwagi na przyłącza telekomunikacyjne, energetyczne. Jest to uzyskanie decyzji środowiskowej po naniesieniu pierwszych planów, które są związane z danym obiektem. W kolejnych krokach dopiero przystępujemy do tego finalizowania, czyli zakupu działki, nieruchomości, podpisania umowy, uzyskania warunków wodnoprawnych i kolejnych punktów związanych z częścią realizacyjną, częścią projektową, która kończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę i rozpoczęciem dopiero tego procesu budowlanego. Proces budowlany samego budynku jest najprostszy, ponieważ jest to element zarządzalny, który możemy wyskalować sobie w czasie.

Elementem, który jest dość istotny, jest kwestia wyposażenia tego data center plus commissioning elementów, które będziemy później użytkować. My ten proces całej realizacji nie kończymy na commissioningu. Dość duży nacisk, poza tymi podstawowymi elementami, kładziemy na proces Go-Live, czyli przekazanie tego, co wybudowaliśmy, tego, co przetestowaliśmy, zarówno klientowi, jak i służbom utrzymaniowym, produktowym oraz stworzenie procedur i sposobu poruszania się. I dopiero ten element kończy etap budowy całego obiektu data center. Więc jak widać cała budowa data center nie jest to proces zerojedynkowy. Jest on skomplikowany, rozłożony w dość dużym okresie czasu i od przygotowania, które jest tym elementem początkowym, do wbicia łopaty mija nawet kilka, kilkanaście miesięcy.

Tak, to jest ciekawe, co mówisz, ponieważ patrząc z boku widzimy właśnie te środkowe etapy, kiedy budynek powstaje, kiedy jest później oddawany. Tymczasem z tego, co mówiłeś, odniosłem wrażenie, że to, gdzie się może najwięcej rzeczy nie udać, albo gdzie musimy najwięcej ryzyka podjąć, to są te pierwsze etapy, kiedy musimy zaprojektować, jak to wszystko będzie działało, zdobyć odpowiednie pozwolenia. I to tutaj, mam wrażenie, jest chyba najwięcej pracy, prawda?

Tak, zgadza się. Często podczas tych etapów zarówno decyzje biznesowe, lokalizacyjne, jak i odnośnie urządzeń, które będą użyte, infrastruktury, wyposażenia ewoluują i zmieniają się. Czasami opcja drugiego wyboru wchodzi na plan pierwszy i jest realizowana ze względu na te ryzyka, które powstają podczas analizy tego pierwszego procesu, który dobrze przygotowany pozwala zaoszczędzić czas, pieniądze, a przede wszystkim zapewnić w data center klientów.

Czy przy budowie data center bierze się pod uwagę to, jakie będą potrzeby, jaka będzie specyfika potencjalnych klientów? Z zewnątrz może to wyglądać tak, że najpierw jest postawienie pewnego budynku i dopiero później, kolokwialnie mówiąc, wpuszczenie klientów do tak przygotowanego ośrodka, do tak przygotowanych usług. Zastanawiam się, czy wcześniej, już na etapie projektowania, na etapie budowy, bierze się pod uwagę to, czego potencjalnie mogą wymagać, czego potencjalnie mogą potrzebować nasi klienci. O jakich potrzebach lokalnych, ale też większych, globalnych klientów centrów danych możesz opowiedzieć, możesz wspomnieć?

Tak, to jest dość istotne pytanie, ponieważ data center generalnie rzadko kiedy buduje się dla siebie, a nawet jak buduje się dla siebie, to wcześniej czy później znajdą się klienci. Biorąc pod uwagę wybór miejsca, lokalizacji przy budowie data center, w pierwszym kroku rozpatrujemy aspekt logistyczny dostępności mocy. Jednak przy głębszej analizie to klienci patrzą, weryfikują i artykułują swoje potrzeby. Budując F6 czy pracując teraz nad nowymi planami budynków bierzemy pod uwagę różne rozwiązania. To nasza elastyczność i dostosowanie do potrzeb pozwala nam na rozmowy i pozyskanie klientów.

Biorąc pod uwagę wybór miejsca, lokalizacji przy budowie data center, w pierwszym kroku rozpatrujemy aspekt logistyczny dostępności mocy. Jednak przy głębszej analizie to klienci patrzą, weryfikują i artykułują swoje potrzeby. Budując F6 czy pracując teraz nad nowymi planami budynków bierzemy pod uwagę różne rozwiązania. To nasza elastyczność i dostosowanie do potrzeb pozwala nam na rozmowy i pozyskanie klientów.

Elementy, które w pierwszej kolejności są rozpatrywane przez klientów, to dyspozycja energii elektrycznej bezpośrednio do szaf, zastosowanie rozwiązań szynotorów, rozwiązań kablowych podłączenia do szaf. Oprócz elementów dystrybucji zasilania są też elementy bezpośredniej komunikacji z klientem i spełnienia wymagań technicznych: czy to power metery, które mają być monitorowane przez BMS klienta, czy elementy techniczne, między innymi generatory zapewniające THD poniżej pięciu procent, jak również elementy bezpieczeństwa, między innymi wybór systemu gaszenia — czy ma być to możliwość zastosowania mgły wodnej, czy ma być to możliwość zastosowania stałych urządzeń gaśniczych bazujących na gazach chemicznych lub gazach obojętnych.

Takie rozwiązania bierzemy pod uwagę, nasz obiekt jest na tyle elastyczny, żeby sprostać tym wymaganiom. Znaczącym aspektem dla klientów, którzy organizują swoje życie w data center jest część logistyczna, część bezpieczeństwa, możliwość instalacji swoich urządzeń monitorujących, możliwość korzystania z rozwiązań, które wprowadzają dla klienta wymagania weryfikacji pracowników, elementy kontroli biometrycznej, elementy kontroli samego wejścia, dyspozycji kluczy, odbioru przesyłek. Wszystkie te rzeczy wpływają na to, co i w jaki sposób zapewniamy klientom w data center.

Domyślam się, że te preferencje czy te wymogi klientów, o których tutaj powiedziałeś, mogą mocno wpływać na to, w jaki sposób później projektujemy, wykonujemy, budujemy data center. I tu się może pojawić pytanie: czy takie obiekty budowane pod klienta to jest przyszłość? To właśnie w tym kierunku data center będą podążały, czy też może jest to po prostu konieczność po to, żeby zaistnieć jakoś na tym rynku?

Biznes data center jest to biznes ukierunkowany głównie na kliencie, obiekty budujemy pod klienta. Całym zagadnieniem i tym złotym środkiem jest znalezienie balansu, tego rozwiązania, które będzie gotowe zarówno dla klientów typu Hyperscalery jak i dla klientów, którzy potrzebują mniejszych wymagań. Budując obiekt musimy sobie zadać pytanie, jaka jest jego skalowalność, jaka jest jego możliwość adaptacji do potrzeb. My nasze obiekty, które tutaj wykonujemy czy wykonaliśmy, takiej analizie poddajemy.

Jesteśmy w stanie zaspokoić duże wymagania zarówno mocowe, wymagania bezpieczeństwa, jak również wymagania logistyczne dla klientów typu Hyperscaler oraz odmienne wymagania, które są też dość wysokie, dla klientów z branż biznesowych. Mają one swoje uwarunkowania zarówno pod kątem przepisów prawnych, zewnętrznych, jak również pod kątem norm, które dana organizacja wypracowuje wewnątrz swojego bytu, przestrzeni, które my jako dostawca przestrzeni data center musimy spełnić. Tych elementów jest kilka, począwszy od takich, które są związane z przestrzenią, i są też elementy, które są związane bezpośrednio z mocą.

👉 Czytaj dalej na: https://porozmawiajmyoit.pl/poit-136-jak-sie-buduje-data-center/

--

--

Dev and life blog. Thoughts about programming, design patterns, Ruby and life.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store