Microsoft Surface dla firm IT

W ramach podcastu “Porozmawiajmy o IT” miałem okazję porozmawiać z Rafałem Danisem o Microsoft Surface dla firm IT.

Posłuchaj naszej rozmowy w wersji audio 🎧 👇

Cześć! Mój dzisiejszy gość to osoba zajmująca się marketingiem produktowym biznesowych rozwiązań Surface dla firm od Microsoft. Prywatnie pasjonat technologii, zapalony gracz w squasha i fan gier planszowych oraz kryminałów. Moim i Waszym gościem jest Rafał Danis.

Cześć, Rafał! Bardzo miło mi gościć Cię w podcaście.

Bardzo mi miło. Dzień dobry!

Dzisiaj z Rafałem będę rozmawiał właśnie o Microsoft Surface dla firm. Zobaczymy, w czym ten sprzęt jest dobry, w jaki sposób pomaga firmom IT, w jaki sposób pomaga profesjonalistom zajmującym się właśnie IT. A że Rafał jest osobą, która faktycznie na tym sprzęcie zna się bardzo dobrze, to dzisiaj sam też będę miał okazję dowiedzieć się więcej, jak ta linia produktowa od Microsoft wygląda. Zacznę jednak standardowym pytaniem, które rozpoczyna każdy odcinek mojego podcastu, czyli: Rafał, czy Ty słuchasz podcastów? Jeśli tak, to może masz jakieś swoje ulubione audycje.

Powiem Ci całkowicie szczerze, że podcasty pojawiają się u mnie bardziej sporadycznie, w momencie, kiedy gdzieś przemieszczam się autem i one lecą sobie w tle. Natomiast wieczorem to książka i ten kryminał, tak jak wspomniałeś wcześniej.

No tak, z czegoś to wynika. Kiedyś trzeba też znaleźć czas, żeby te kryminały czytać. Super. Chciałbym zacząć od takiego stwierdzenia, być może się z tym zgodzisz, a być może nie, bo jesteś bliżej firmy Microsoft, że jest to firma, która jest kojarzona mimo wszystko w pierwszej kolejności z oprogramowaniem. Jeśli komuś powiesz: Microsoft, to przychodzi na myśl system operacyjny, pakiet Office, może Chmura Azure, czyli generalnie mówiąc oprogramowanie. Ale od pewnego czasu widzimy, że ta firma się zmienia pod tym względem, że mocno stawia na swoją drugą nogę, właśnie taką związaną ze sprzętem. Pytanie do Ciebie, Rafał: z czego to wynika i co Microsoft próbuje dzięki temu zrealizować?

Jest dokładnie tak, jak mówisz, ponieważ Microsoft był, jest i będzie tak naprawdę producentem oprogramowania. Co więcej, oprogramowania, z którego większość z nas korzysta na co dzień podczas swojej pracy czy to prywatnie po pracy. Więc mając taki background, taką wiedzę na temat właśnie tego oprogramowania, software’u, z którego użytkownicy korzystają i jak korzystają, Microsoft zdecydował się, już teraz blisko 10 lat temu, pokazać światu urządzenie i swoją własną definicję czegoś, co nazywamy PC, czyli komputera osobistego w wariancie bardziej stawiającym na tę ergonomię, wszechstronność i dopasowanie po pierwsze pod kątem konkretnego użytkownika, a po drugie pod kątem właśnie tego oprogramowania od Microsoft.

Okej. Taką podstawową linią właśnie tych urządzeń, o których rozmawiamy jest Surface. Chcę Cię zapytać, co według stanu na rok 2022, bo jesteśmy trochę w przededniu już tego nowego roku, wchodzić będzie w skład urządzeń rodziny Microsoft Surface?

Tak naprawdę nowy rok to też nowe portfolio Surface dla firm, ponieważ wszystkie zapowiedziane pod koniec września urządzenia od Microsoft będą miały swoją premierę półkową w dystrybucji w połowie stycznia 2022 roku. Tutaj warto może byłoby podkreślić i rozpocząć od naszej głównej premiery, czyli Surface Pro 8 dla firm, które jest tą naszą hybrydą urządzenia, które zapewnia tę wszechstronność i mobilność dla użytkowników podczas wykonywania swojej pracy. Jest to urządzenie, bo to warto podkreślić, od którego zaczęło się wszystko co hardware’owe w świecie Microsoft i tym samym jest to urządzenie, które jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby ze strony użytkowników.

Ponieważ jest to form factor znany nam urządzenia hybrydowego 2 w 1, chociaż tak naprawdę 4 w 1 — i o tych trybach mam nadzieję, że porozmawiamy sobie za chwilkę — ale też w zmienionej formie, w formie 13-calowego ekranu dotykowego. Z kolei poprzednik to był 12,3-calowy ekran, czyli już troszkę inny design, bardziej smukłe ramki. Urządzenie, do którego jest również dedykowana nowa klawiatura zewnętrzna i nowe pióro Surface Slim Pen 2, czyli to co najważniejsze. To jest właśnie ten Surface Pro 8 dla firm, ponieważ jest to urządzenie, które najczęściej wiedzie prym z wszystkich naszych urządzeń, czyli ten element biznesowy to zawsze jest Surface Pro, teraz już w ósmej generacji.

Natomiast drugim z produktów, który tutaj warto byłoby wymienić, to nasza nowość, jeśli chodzi o sam form factor. Jest to nowe urządzenie w gamie Surface dla firm — mówimy o Surface Laptop Studio dla firm — ponieważ jest to form factor, który zastępuje nam urządzenie, jakim był Surface Book 3, czyli urządzenie, które miało odczepiany ekran. Teraz ten ekran nie będzie odczepiany, tylko będzie składany na powierzchni klawiatury i tutaj już mówimy o urządzeniu wyposażonym w 14,4-calowy ekran dotykowy PixelSense, o urządzeniu wyposażonym w zewnętrzne karty graficzne, czyli tak naprawdę połączenie tej wszechstronności, ale też wydajności, dla wszystkich tych, którzy potrzebują potężnej maszyny obliczeniowej do codziennej pracy.

I ostatni z produktów, który tak naprawdę dostępny jest już teraz, czyli w listopadzie w wariancie Wi-Fi, natomiast od połowy stycznia 2022 będzie również w wariancie z modułem LTE, czyli nasze najmniejsze urządzenie, którym jest Surface Go 3 dla firm. Najmniejsze urządzenie, ponieważ mówimy o urządzeniu wyposażonym w ekran dotykowy PixelSense 10,5 cala, ale też ważącym tyle, ile tak naprawdę pełna półlitrowa butelka wody, bo tam są 544 gramy, czyli ta niezwykła lekkość, mobilność i wszechstronność do pracy w terenie. Mam tutaj na myśli wszechstronność urządzenia hybrydowego 2, a tak naprawdę 4 w 1. Zupełnie nowe portfolio, odświeżone portfolio i wraz z nowym rokiem mamy nadzieję, że znajdzie ono zainteresowanie wśród różnych branży i różnych tak naprawdę scenariuszy biznesowych, bo to warto jest podkreślić, że każde z naszych urządzeń zostało przemyślane pod konkretne scenariusze biznesowe i takie też ma wykorzystanie.

Jeszcze o szczegółach line-upu tych urządzeń Surface dla firm będziemy sobie oczywiście rozmawiać. Ja też nie ukrywam, że dzięki Twojej uprzejmości miałem okazję potestować niektóre z tych sprzętów czy też wcześniejszych wersji tych sprzętów i dla mnie takie pierwsze wrażenie polegało na tym, że znalazłem, mam wrażenie, brakujący element, taki brakujący klocek, czyli coś, co mi zawsze doskwierało w momencie, kiedy korzystałem z laptopów innych firm właśnie działających w oparciu o Windows. I tutaj mowa jest o tej spójności, mowa jest o tym ekosystemie całościowym, o którym też już trochę tutaj powiedziałeś. Mam wrażenie, że dzięki tym urządzeniom Surface to rozwiązanie jest spójne. Zastawiam się, czy to jest efekt uboczny, że software i hardware tak naprawdę pochodzą od tego samego producenta, czy też może jest to pewne zaplanowane już działanie, które ma za zadanie właśnie stworzenie spójnego rozwiązania dzięki temu, że producent jest jeden.

Jest to oczywiście jak najbardziej zamierzone działanie i, co więcej, bardzo mnie cieszy, że użyłeś słowa, wyrażenia „ekosystem”, ponieważ to jest to, co ja osobiście, jak i my jako firma, staramy się zawsze przekazać, że urządzenia Surface dla firm to tak naprawdę jest jeden z elementów pełnego ekosystemu, czyli nowoczesnego środowiska do pracy od jednego, dobrze nam wszystkim znanego dostawcy, czyli od Microsoft właśnie. Tym samym Surface dla firm to właśnie ten pierwiastek hardware’owy od firmy zajmującej się software’em i jako ten pierwiastek hardware’owy jest doskonale spasowany i zestrojony pod pozostałe elementy tej układanki, tego nowoczesnego środowiska pracy.

Surface dla firm to tak naprawdę jest jeden z elementów pełnego ekosystemu, czyli nowoczesnego środowiska do pracy od jednego, dobrze nam wszystkim znanego dostawcy, czyli od Microsoft właśnie. Tym samym Surface dla firm to właśnie ten pierwiastek hardware’owy od firmy zajmującej się software’em i jako ten pierwiastek hardware’owy jest doskonale spasowany i zestrojony pod pozostałe elementy tej układanki, tego nowoczesnego środowiska pracy.

A te pozostałe elementy to chociażby właśnie system operacyjny — czy to Winowds 10 Pro, czy już teraz Windows 11 Pro tak naprawdę, czy oprogramowanie pakiet biurowy Microsoft 365 lub usługi chmurowe Microsoft Azure, tak jak wymieniłeś na samym początku, czy chociażby Dynamics 365. Tym samym Surface dla firm to tak naprawdę hardware skrojony z myślą po pierwsze o użytkowniku, a po drugie z myślą o programowaniu od Microsoft i tym samym jak najbardziej chcemy, żeby to wszystko było traktowane jako właśnie ten ekosystem od jednego dostawcy.

Świetnie. Wspomniałeś o tym, że ten sprzęt ma służyć różnym branżom, różnym zastosowaniom biznesowym. Ja bym chciał trochę przesunąć ciężar tej naszej rozmowy w kierunku osób i firm pracujących w IT, czyli właśnie słuchaczy tego podcastu. Jakie cechy sprzętowe tej rodziny Surface dla firm mogłyby według Ciebie przemówić do programistów, przykładowo takich jak ja, pracujących zdalnie, którzy cenią sobie mobilność, trochę pracują przy biurku, trochę pracują zdalnie, trochę na przysłowiowym balkonie, mają wideorozmowy, czasem potrzebują trochę więcej mocy obliczeniowej, żeby skompilować kod? Co tutaj, jeśli chodzi o te urządzenia Surface dla firm mogłoby dla takich osób i firm w IT przemówić?

Oczywiście, jeśli tak, jak wymieniłeś wcześniej, cenisz mobilność, to moim zdaniem przekonującym Ciebie aspektem powinien być sam fakt, że te urządzenia, o których mówimy, to urządzenia o niskiej wadze; to urządzenia, które zapewniają doskonałą ergonomię podczas ich użytkowania praktycznie w każdym dowolnym miejscu; to urządzenia, które też zmieniają troszkę ten swój form factor, bo takie są te urządzenia hybrydowe. Czyli raz jeszcze: mobilność i wszechstronność, tutaj jak najbardziej adresujemy tę potrzebę. Natomiast jeśli chodzi o prowadzenie wideorozmów, mówimy tutaj o świetnych głośnikach Omnisonic, o dwóch mikrofonach studyjnych dalekiego zasięgu czy o kamerach, które są skalibrowane na przykład pod Microsoft Teams, czyli znowu produkt od Microsoft. Tym samym my i tak naprawdę Ty nie musisz się martwić o to, czy cię widać, czy cię słychać.

Wspomniałeś też wcześniej o potrzebie wydajności tego urządzenia, aby skompilować kod. Większość z naszych urządzeń to oczywiście urządzenia wyposażone w procesory Intel Core, chociażby 11 generacji, tak jak mówiłem wcześniej o tych wszystkich nowościach. Tutaj nie musimy się bać o moc obliczeniową, a co więcej, urządzeniem, które adresuje te potrzeby związane z tą ekstremalną wydajnością i zarazem wszechstronnością jest Surface Laptop Studio dla firm. To połączenie właśnie wszechstronności i wydajności w urządzeniu o form factorze, które dopasowuje się do określonego trybu pracy.

Ale jest to też urządzenie, które jest wyposażone w zewnętrzne karty graficzne, czyli nie straszna mu żadna praca pod programami graficznymi czy właśnie praca typowo, gdzie potrzebna jest moc obliczeniowa. Aspektem, który wyróżnia również Surface dla firm na tle konkurencji jest też fakt, że jest to sprzęt klasy premium i co za tym idzie jest to urządzenie wykonane z materiałów jak najwyższej jakości o doskonałym designie. Mam tutaj na myśli chociażby alcantarę, którą są pokryte klawiatury: zarówno zewnętrzne klawiatury do urządzeń hybrydowych, jak i klawiatura w naszym Laptopie 4 w wariancie 13,5-calowym.

Tak, sam miałem okazję tego doświadczyć, muszę przyznać, że bardzo przyjemne uczucie. Ta mobilność, o której tutaj mówiłeś, jest myślę bardzo ważna nawet dla ludzi, którzy programują, ponieważ siedzenie ileś godzin w jednym miejscu jest problematyczne dla wszystkich i na to trzeba zwrócić uwagę. Ale z drugiej strony jest też taki wznoszący trend, jeśli chodzi o programistów, żeby pracować przynajmniej z tym jednym dodatkowym monitorem, nieraz może i dwoma. I tutaj jest pytanie: jakie możliwości właśnie w tym kontekście dla profesjonalistów zajmujących się IT, zajmujących się programowaniem, Surface dla firm może dostarczyć?

Jeśli chodzi o podłączenie, o możliwości podłączenia zewnętrznych monitorów, to możemy to zrobić poprzez akcesorium, którym jest stacja dokująca Surface Dock 2. I tutaj mamy możliwość tak naprawdę podłączenia aż dwóch monitorów o rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania ekranu 60 Hz. Ewentualnie w tych dwóch z wymienionych wcześniej nowości, czyli Surface Pro 8 dla firm czy Surface Laptop Studio dla firm mamy obsługę Thunderbolt 4, czyli tym samym mamy też odpowiedź na pytanie: jak najbardziej jest to możliwe.

Świetnie. To, co przykuło moją uwagę najbardziej, gdy zacząłem testować sprzęty z tej rodziny, to jest ekran. Nie ukrywam, że to było dla mnie takim sporym zaskoczeniem, że to jest wysoka rozdzielczość, duża jasność, idealne reagowanie, idealna odpowiedź na dotyk. Czy byłbyś w stanie więcej na ten temat opowiedzieć? I zastanawiam się, czy to też nie oznacza, że jednak bateria jest tutaj mocno eksploatowana podczas obsługi tak jasnego ekranu z taką wysoką rozdzielczością?

Ekran dotykowy w urządzeniach Surface dla firm jest niezwykle ważny i istotny, ale o tym za chwilę. Najpierw pozwolę sobie odpowiedzieć na pytanie dotyczące baterii. Pamiętajmy, że mówimy o urządzeniach kolejnej już generacji, co więcej, o urządzeniach, które od samego początku tak naprawdę miały główne zadanie, czyli właśnie tę wszechstronność, a zarazem tę ergonomię użytkownikowi dostarczyć na jak najwyższym poziomie. I stąd też my mamy doświadczenie po pierwsze w ekranach dotykowych, a po drugie w skalibrowaniu tych ekranów pod system operacyjny, pod oprogramowanie i tym samym wiemy, jak optymalnie trzeba skalibrować te elementy hardware’owe pod te elementy software’owe, żeby ten czas pracy zachować na odpowiednim dla nas wszystkich poziomie. Tutaj może warto powiedzieć, że każde z naszych urządzeń Surface dla firm cechuje się czasem pracy dłuższym niż te 8 godzin, nawet więcej, dłuższym niż 10 godzin czasu pracy katalogowo, czyli tym samym więcej niż jeden dzień roboczy.

Skoro rozmawiamy już o ekranach dotykowych Surface, warto też powiedzieć kilka słów o ich proporcji. Otóż każde z urządzeń Surface dla firm ma ekran w proporcji 3:2. Dlaczego? Po pierwsze jest to dobrze nam wszystkim znana proporcja, proporcja narzędzia, które wykorzystujemy na co dzień do notowania, czyli proporcja zbliżona do kartki papieru. Tutaj właśnie Surface zachęca do tej naturalnej interakcji, złapania urządzenia w trybie tabletu i pisania za pomocą pióra Microsoft Surface właśnie na ekranie dotykowym.

A po drugie jest to proporcja, która pozwala po prostu widzieć więcej chociażby podczas pracy w arkuszach kalkulacyjnych Microsoft Excel lub innych programach. Czyli raz jeszcze: ekran dotykowy, a po drugie ekran dotykowy w proporcji 3:2, abyśmy widzieli więcej i aby bardziej naturalnym było dla nas prowadzenie interakcji czy notatek na tym ekranie. I to dowodzi nam, że to nie jest przypadek, ponieważ mówimy tutaj o tym, że ten świat hardware’owy, czyli ekran w urządzeniach Surface dla firm, jest wkomponowany w software od Microsoft i wiemy, że znacznie wygodniej jest nam pracować w tej proporcji w programach takich jak Microsoft Excel.

Przedstawiłeś zalety płynące z używania linii produktów Microsoft Surface dla firm dla profesjonalistów, ale to „dla firm” w nazwie jest nie bez kozery i chciałbym teraz zastanowić się trochę, jakie korzyści płyną z korzystania z tych urządzeń chociażby dla software house’ów, które w tej epoce, w tych czasach pandemicznych czy też postpandemicznych musiały też przeformatować i mocno zastanowić się, w jaki sposób wdrażają nowych pracowników. Dajmy na to, że jesteśmy pracownikiem zatrudnionym w software house, który ma za zadanie wdrażać nowych programistów i chcemy, aby ta osoba korzystała z jakiegoś sprzętu z linii Surface. Jak to zrobić, aby takie wdrożenie odbyło się zdalnie i przede wszystkim, żeby było bezpieczne?

Właśnie tutaj pojawiło się drugie niezwykle ważne i istotne hasło z mojej perspektywy, ponieważ użyłeś wyrażenia „zdalnie”. Otóż Surface dla firm to sprzęt gotowy do bezdotykowego wdrożenia urządzenia do danej organizacji poprzez profil zaciągnięty z chmury już od jednej sztuki, co za tym idzie, oczywiście, za pomocą Windows Autopilot i Intune, czyli raz jeszcze: hardware połączony z software’em. Natomiast mamy już możliwość zdalnego wdrożenia nowego pracownika do danej firmy, mamy również możliwość zdalnego zarządzania jego urządzeniem, oczywiście z poziomu chmury. Co więcej, mamy możliwość zejść aż do poziomu firmware’u i na przykład zdecydować się, że w naszej firmie blokujemy wszystkim możliwość korzystania z portów USB typu A, ponieważ nie chcielibyśmy, żeby oni zgrali sobie jakieś cenne czy poufne dane lub pliki naszej organizacji i właśnie możemy to zrobić w sposób całkowicie zdalny za pomocą Microsoft Endpoint Managera.

Natomiast mamy już możliwość zdalnego wdrożenia nowego pracownika do danej firmy, mamy również możliwość zdalnego zarządzania jego urządzeniem, oczywiście z poziomu chmury. Co więcej, mamy możliwość zejść aż do poziomu firmware’u i na przykład zdecydować się, że w naszej firmie blokujemy wszystkim możliwość korzystania z portów USB typu A, ponieważ nie chcielibyśmy, żeby oni zgrali sobie jakieś cenne czy poufne dane lub pliki naszej organizacji i właśnie możemy to zrobić w sposób całkowicie zdalny za pomocą Microsoft Endpoint Managera.

👉 Czytaj dalej na: https://porozmawiajmyoit.pl/poit-141-microsoft-surface-dla-firm-it/

--

--

Dev and life blog. Thoughts about programming, design patterns, Ruby and life.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store