Kodcular
Published in

Kodcular

Algoritma ve Programlama Dünyası — Break, Continue Anahtar Kelimeleri

Herkese merhabalar!! Algoritma ve programlama dünyası serisinin bir önceki bölümünde programlama dillerinde döngülerin yapısından bahsettik. Bu yazıdan önceki bölüm olan Algoritma ve Programlama Dünyası — Döngüler yazısını daha okumadıysanız bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazıda döngüler konusunda çok önemli 2 kavramdan bahsetmedik. Bu yazıda da onlardan bahsetmek istiyorum. Bunlar break ve continue anahtar kelimeleridir. Bu iki kavramda döngünün işleyişini doğrudan değiştirir. Hadi gelin break ile başlayalım!

Break:

Döngülerde, bazı koşul veya koşulların karşılanması durumunda döngüyü sonlandırmak mümkündür. Bu gibi durumlarda break anahtar sözcüğü kullanılır. Döngü içerisinde break anahtar sözcüğü çalıştırıldığında döngü tamamen sonlandırılmış olur. Hadi şimdi gelin C++ ile 0'dan başlatyıp ikişer ikişer artan bir değişken tanımlayalım ve 20 olunca break ile döngüden çıkabilceğimiz bir program yazalım.

Programın çıktısı aşağıdaki gibidir.

Continue:

Bu anahtar kelimenin kullanim, break anahtar kelimesi ile ayni, fakat amaçlar, biraz farklidir. break anahtar kelimesi döngüyü tamamen sonlandirirken, continue anahtar kelimesi gibi kendisinden sonra gelen kodlara bakinmaksizin, döngünün bir sonraki iterasyonuyla devam edilmesini saglar. Şimdi de yukardakine benzer bir örnek olarak 0'dan başlayıp ikişer ikişer 20'ye kadar artan bir değişkeni ekrana yazdıralım fakat bu sefer değişken 10 olduğu zaman bunu ekrana yazdırmak istemeyelim. Bu programı gelin JAVA ile yazalım.

Programın çıktısı aşağıdaki gibidir:

Çok kısa süren bu yazıda kısaca programlamada döngülerin en önemli konularından biri olan break ve continue anahtar kelimelerini inceledik. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Serinin bir sonraki bölümünde görüşmek üzere.

Herhangi bir sorunuz olursa veya benimle iletişim kurmak isterseniz tüm sosyal medya hesaplarım aşağıdaki linkte yer alıyor.

--

--

“Kodcular, Türkiye’nin En Büyük Medium Yazılım Topluluğudur.” Bu yayın yazılım üzerine üretilen blogların bir araya geldiği bir Türkçe yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store