Kodcular
Published in

Kodcular

Frontend Developer Yolculuğu

Bir öğrencinin web alanında frontend developer yolculuğu hikayesi 😎

Merhabalar efendim🙋🏼‍♂️ Bu uzun soluklu olmasını istediğim, nitekim hayalim olan, planım olan frontend developer olma yolunda ilerleme hikayemi bu yazı altında paylaşıyor olacağım. Bu yazı altında kendi çizdiğim yol haritamı ardından bunun için çalışmalarımı paylaşıyor olacağım. İlerleyen süreçlerde gönüllü stajda yaptıklarımı ve bana kattıklarını sizlerle paylaşacağım.

🔎Öncelikle bu planlamalarımı ve not paylaşımlarımı altta paylaşacağım linkten Notion.so platformu üzerinden takip edebilirsiniz.

👉🏽

Çalıştığım konuların hemen ardından o konuları kullanarak yaptığım projelerimi Github üzerinden takip edebilirsiniz. Hemen linki bırakıyorum 😋

Github’a attığım projeleri kısaca açıklayarak sizlere anlattım, umarım faydalı olur 🚀

Kısa bir giriş yaptık. Sıra bölüm hocalarımdan Turgay Bilgin, Ahmet Kaşif, değerli Imen Ender, Selman Kahya, Muhammet Kale abimlerim ve ismini yazmak ile bitmeyecek bir çok profesyonel kişilerden feedbackleriyle oluşturduğum haritasını sizlere elimden geldiğince anlatacağım 🗺🤠.İşin en önemli kısmı eli terletmek diyebilirim. Kaynakları takip edip bunları kopyala yapıştır yapmadan tek tek kendimiz yazmalıyız. Ve ardından en az birkaç proje 📌yapmalıyız öğrenme aşamasında.

1️⃣ HTML ➖ CSS

İşaretleme dili olan Html, web sayfalarının hazırlanmasında kullanılan sistemdir. Bir programlama dili olmayan Html bilgisayarlarımızda kullandığımız web sitelerinin oluşturulmasında kullanılır. Kesinlikle frontend alanında HTML5/CSS3(FLEXBOX-GRİD konusunu kesin detaylı öğrenmenizi tavsiye ederim🤓. Özellikle araştırmalarımızı yapıp basit düzeyde bırakmamak gerektiğini önemle belirtmek isterim. Basit gözüken şeylerin içinde derin şeyler çıkıyor. Adem İlter hocamızın Flexbox dersini öneriyorum. Birçok yazılımcının bile mantığını anlamadan kullandığı bu konuyu çok güzel anlatıyor. Sıfırdan CSS eğitimi de bulunuyor 👻.

[Konu Anlatımda Yakında tamamlanıyor olacak 🕔]

2️⃣ JAVASCRİPT

Son zamanlarda popülerliği ve benim yazılımla ilk tanışma hikayemde yer aldığı için benim için çok hevesle ilerliyorum. Bu dil için kullanarak başladım. Bunun yanında kullanarak devam ettim. El kitapçığı olarak kullanıyorum. Özellikle çok güzel yönlendirmeleri ile kolaylıkla güzel kaynaklar elde ediyorsunuz. Detaylıca incelemenizi öneririm.

🔊 Undefined ve null farkları yazıma ulaşmak için 😄

[Konu Anlatımı devamı yakında tamamlanıyor olacak 🕔]

Bitirmeden

🍊Beni sosyal medyadan takip etmek ve sorularınız için :

🔻Beni linkedin üzerinden takip etmek için :

👉🏼Beni github üzerinden takip etmek için :

--

--

“Kodcular, Türkiye’nin En Büyük Medium Yazılım Topluluğudur.” Bu yayın yazılım üzerine üretilen blogların bir araya geldiği bir Türkçe yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store