Kodcular
Published in

Kodcular

Programlamaya Yeni Başlayanlara Örnek Projeler

Programlama öğrenmeye yeni başladığımda kendimi ve algoritma kurma yeteneğimi geliştirmek için çeşitli projeler arardım. Muhtemelen bu yazı ilgini çektiyse sen de böyle bir arayış içinde olmalısın.

Buradaki projeler tamamen herhangi bir programlama dilinden bağımsız olarak, sadece algoritma kurma yeteneğini ve bunun yanında bir takım başka yeteneklerini geliştirmek için varlar. İstediğin dilde yazabilirsin.

Buradaki projeleri algoritma kurma yeteneğini geliştirmek, kendini test etmek veya zaman geçirmek için yapabilirsin. Eğer yeni başladıysan emin ol buradaki projeler seni çok geliştirecektir.

0–99 Arası Sayıların Okunuşunu Bulma

Bir sayı girin, sonra programınız size bu sayının okunuşunu versin.

Kelime Sayar

Bir metin girin, paragrafta kaç kelime olduğunu programınız size söylesin. Input: En sevdiğim romanlar Yaşar Kemal imzası taşıyanlardır. / Output: 7

Sesli Harf Sayar

Girdiğiniz metindeki sesli harfleri sayarak kaç adet sesli harf olduğunu bulun. Daha da zorlaştırmak isterseniz hangi sesli harften kaç adet olduğunu da bulabilirsiniz.

Polindrom Bulma

Polindrom, düz ve ters yazılışı aynı olan kelimelere denir. Mesela kütük, kazak, sis, mum gibi kelimeler birer polindromdur.

Girilen kelime bir polindrom mu yoksa değil mi onu tespit eden bir program yazabilirsiniz.

Kredi Kartı Numarası Doğrulama

Mastercard, visa vb. kart sağlayıcıların numaralarını kontrol eden bir program yazabilirsiniz. Bunun için ayrıca kredi kartı numaralarının nasıl bir algoritması olduğunu da öğrenmeniz gerekecek.

Bankamatik

Bir bankamatik tasarlayın. Para çekme, para yatırma, şifre değiştirme, para gönderme vb. işlevler ekleyin. ATM kartı yerine kullanıcı adı/şifre girişi yapabilirsiniz.

Parola Saklayıcı

Çeşitli websitelerinde kullandığınız giriş bilgilerinizi saklayan ve birinin eline geçme olasılığa karşılık bunları saklamadan önce şifreleyen bir program yazın. Daha ileri gitmek isterseniz, o websitelerine belirttiğiniz giriş bilgileriyle otomatik giriş yaptırabilirsiniz.

Captcha Oluşturucu

CAPTHCA dediğimiz şey, internet üzerindeki formlarda kullanılan ve spam engelleme amacıyla kullanılan bir sistemdir. Harf ve sayılardan 6 haneli bir captcha oluşturun ve kullanıcıdan aynısını girmesini isteyin. Buna göre kontrolleri sağlayın.

Adam Asmaca Oyunu

Bir listeden veya dosyadan rastgele bir kelime seçip, aynı gerçek hayattaki gibi kullanıcından her seferinde bir harf isteyin. Eğer doğruysa harfi kelimede yerine koyun, değilse aşama aşama adamı asın.

Zar Atma Simülasyonu

1–6 arasında rastgele sayı üreten bir program yazın. Zorlaştırmak için, 2 kere üst üste aynı sayıyı atmama gibi özellikler eklenebilir.

--

--

--

Bu yayın yazılım üzerine üretilen blogların bir araya geldiği Türkçe yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Emin Varol

Emin Varol

Öğrenci, sporcu, oyuncu, yazılımcı her şeyden var biraz. Instagram @eminn_varol

More from Medium

BASIC and the ROMs that changed the world (and then disappeared)

Starting at Vodafone Series: Babatunde Haastrup

Get out early with Perl statement modifiers

MariaDB — Optimize query execution time using MEMORY storage engine (up to 97% faster)