Kodcular
Published in

Kodcular

Vlada Karpovich adlı kişinin Pexels’daki fotoğrafı

“Tutorial” Arafından Kurtulmak

Aklıma bir proje fikri geldiğinde, neredeyse o projenin yarısından fazlasını nasıl yapacağımı bilmiyorum. Gereken teknolojileri öğrenmem ve projeme uygulamam gerekiyor. Hadi bir kurs satın alıp şu teknolojiyi öğreneyim de projeye başlayayım deyince ne mi oluyor? (başlanmıyor)

“Tutorial” Arafına Merhaba Deyin

Bu duruma çok önceleri merhaba dediğim için siz ufak bir merhaba deseniz yeterli. Çok da bağlanmayın bu duruma.

Bu arafta, hedeflediğim projelere başlamak yerine, projenin bilmediğim kısımlarını öğrenmeye çalışıyordum. Udemy, Youtube, makaleler veya kitaplar elime ne geçerse izliyor, okuyor ve anlamaya çalışıyordum. Bu süreçte bir çok şey öğreniyor, öğrendiğim bir çok şeyi de unutuyordum. Bir kaç örnek vermem gerekirse;

Programlamaya ilk başladığımda yaklaşık 42 saatlik bir Python kursu aldım ve izlemeye başladım. Kursun harika olduğunu düşünüyordum fakat kurs bittiğinde hala kendimi proje yapmaya hazır hissetmiyordum.

Tabii ki bundan sonra gidip bir tane de projelerle Python geliştirmeyi anlatan bir kurs daha aldım! (42 saat neyine yetmedi ki?) Neredeyse ilk kursta anlatılanlarla aynı şeyleri tekrar dinleyip, yine kendimi proje geliştirmeye hazır hissetmedim :(

İyi de problem neredeydi? Fark ettiğim kadarıyla, ders videoları beni konfor alanının içinde tutuyor, kafamı rahatlatıyordu. Bana anlatan eğiticinin yaptığı projeler, beynimi sanki bunu ben yapmışım da öğrenmişim gibi kandırıyordu. Dolayısıyla öğrendiğimi sanıyor fakat iş projelerimi yapmaya geldiğinde hala kendimi hazır hissetmiyordum.

Anladığım şu ki, bir projede çalışmıyorsanız, sadece öğrenme amaçlı bir süreçten geçiyorsanız tahmin ettiğinizden daha az öğreneceksiniz.

İnşaat İzleyen Dayılar Gibi Mi Olacağız?

Şantiye çevrelerinde inşaatı izleyen dayıları mutlaka görmüşsünüzdür. Onların arasında belki de yıllarca inşaat izleyiciliği yapmış olanlar vardır. Fakat hiçbiri bir kulübe dahi yapamaz. Umarım mesajı almışsınızdır. (Mesajı alamayanlar için: Bakmakla usta olunsa kediler kasap olurdu)

Ben ne yaptım? Konfor alanından çıkmam, bir şeyler izlemeyi bırakmam ve bir proje belirleyip yarısını bilerek yarısını bilmeyerek hemen bir projeye başlamam gerektiğini anladım.

Python kullanarak bir Instagram botu yapmaya karar verdim. Asıl süreci aşağıda anlatacak olsam da sürecin bana kattıklarından burada bahsedebilirim.

Bu sürecin sonunda bir kütüphane nasıl kullanır, dökümantasyon nasıl okunur, bir program nasıl daha düzgün işler, çökme durumları nasıl önlenir gibi çok önemli olduğunu düşündüğüm bilgileri öğrendim. Ve en önemlisi artık bir İnstagram botum vardı.

Ne Bildiğinizle Başlayın

Neyi bilmediğinizle başlamak yerine, neleri bildiğinizle başlayın. Peki bilmediklerinizi ne yapacaksınız? Tabii ki Google!

Bu süreçte Google benim en iyi arkadaşım ve öğreticim oldu. Google beni, projemde kullanacağım kriptografi tekniklerinden tutun, instagram bot kütüphaneleri ve dökümantasyonlarına kadar, projem için gereken ne varsa hepsine ulaştırdı.

Biraz dökümantasyon okudum, sonra o bilgileri nasıl kullanacağımı tekrardan Google’a sordum. Çok fazla takıldıysam bu sefer sorularımı Stack Overflow gibi forumlara sormaya başladım.

Buradan öğrendiğim şeyler şunlar:

Asla soru sormaktan çekinmeyin. Bunun hiçbir ayıp tarafı yok. Unutmayın ki aptal soru yoktur, aptal cevap vardır.

Bilmediğiniz ufak şeyleri öğrenmek için kurs satın alıp izleyerek vakit öldürmek yerine projenize başlayın. Emin olun ki proje sürecinde daha fazla öğrenecek, öğrendiğiniz şeyleri unutmanız neredeyse imkansız olacak. Zor ulaşılan kalıcı oluyor.

Yazımı buraya kadar okuduysanız teşekkür ederim. Benimle instagram üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

--

--

--

Bu yayın yazılım üzerine üretilen blogların bir araya geldiği Türkçe yayındır.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Emin Varol

Emin Varol

Öğrenci, sporcu, oyuncu, yazılımcı her şeyden var biraz. Instagram @eminn_varol

More from Medium

Exploring NFP Studio Stacking Service

Dell PE PERC H700 512MB SAS RAID Controller — XXFVX

Automatically generate captions as Final Cut Pro subtitles

Nighthawks — One of the most parodied artworks in pop culture