Yeni Logo — Yeni Dönem

16 Ekim 2017

Bizleri uzun zamandır takip edenler, yakın zamanda sosyal medya hesaplarımızda ve web sitemizde yer alan logomuzun değiştiğini fark etmişlerdir. Kısa süre önce takip etmeye başlayanlar ise ilk logomuzu eskitmeden yenisiyle karşılaşmış olabilirler.

İsterseniz gelin size eski ve yeni logolarımızdan kısaca bahsedelim. 
2016 Aralık ayında dernek olarak kurulduğumuzda diğer tüm kurum ve kuruluşlar gibi bir logoya ve genel bir kurumsal kimliği ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. “Hangi sembolü kullansak?” derken aklımıza rüzgar gülü geldi. En hafif esintide bile hareket ederek büyük küçük hepimizin yüzünde bir gülümseme bırakan rüzgar gülü.

Dört ana rengi içinde barındıran logomuzu kullanmaya başladıktan sonra bazı firmalarınkine oldukça benzediğini fark ettik. Ana fikri de değiştirmeden tasarımımızı yenilemek istiyorduk. Bunun için en ufak bir bütçemiz olmadığından tasarım yenilemesini ya en amatör halimizle kendimiz yapacaktık ya da bu konuda bize gönüllü olarak destek verecek bir KODAsever bulacaktık.

Yaşamını Milano’da tasarımcı olarak İtalya’nın Milano kentinde sürdüren Gökçen arkadaşımız, bu konuda bizlere yardımcı olmak istediğini ilettikten sonra ondan gelecek fikirleri ve önerileri beklemeye başladık.

Bundan sonraki kısım Gökçen’in bizlere ilettiği kitapçıktan alıntıdır:

KODA ile ilk tanıştığımda bu ağın en kuvvetli kodunun 4 olduğunu
düşündüm. Her şey bir şekilde 4’e çıkıyordu. Rüzgar gülünün bilinçli-bilinçsiz yapılmış yapraklarından KODA’nın harflerinin sayısına, bugüne kadar yapılan atölyelere gidilen şehir sayısına her şeyin yolu 4'te kesişiyordu. Bu yüzden marka kimliğini oluştururken benim için 4 büyük rol oynadı. 

En büyük amacım sıradan bir marka kimliği oluşturmaktan öte, genel olarak markanın akılda kalmasını sağlarken çocuklara farklı yönlerden de destek olabilecek bir fikir ortaya atmaktı. Bu yüzden “Logo ve amblemi 4 ayrı form üzerinde nasıl çözerim?” düşüncesinin üstüne gittim. Sonuç olarak ortaya çıkan bu 4 form, logoyu oluşturmaktan çok daha öte çocuklar için bir oyun aracına dönüştü ve çocuklara KODA formlarından alfabeyi öğretme, resimler yapma olanağı sağladı.
Çocuklar için KODA gibi bir ağ, kuruluş fikriyle zaten çok net akılda kalacak bir şey. Benim amacım bu akılda kalıcılığı biraz daha güçlendirirken, KODA kimliğini daha da eğlenceli hale dönüştürmek oldu.
Kimliğin 4 Temel Taşı
Dört formun çocuklar icin oyuna dönüşme fikri için Bruno Munari’nin ABC oyunu ve tangram oyunlarından esinlendim. Iki oyunu sadeleştirip birleştirdim.
Sadece amblemdeki formlar kullanılarak tüm alfabe yazılabiliyor.
Sünger, ahşap, karton parçalar kullanılarak ya da damgalar ile
çocuklara KODA’nın formlarıyla alfabeyi öğretebilir ve yine bu formlarla yazılar yazmaları da istenebilir
Sihirli formlar çocukların hayal güçlerini kullanmalarını sağlayacak.
Onlara uçsuz bucaksız bir kapı açılırken, formlara nasıl hareket kattıklarını izlemek bizlere düşecek. Herkesten önce birkaç deneme de ben yaptım. :)

KODA’da yeni bir döneme “merhaba” dediğimiz bu günlerde bizleri hayalimizdeki logo ile buluşturan Gökçen’e tüm KODA ailesi adına teşekkür ederiz!

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.