Kod Gemisi
Published in

Kod Gemisi

Özgeçmişinizi (CV) Nasıl Yazmalısınız?

Yazılım sektöründe staj yapacak, yeni mezun ve 1-2 yıllık tecrübeli adaylarla görüşen biri olarak özgeçmişlerde ne görmek ne görmemek istediğimizi anlatacağım. Her şirket üç aşağı beş yukarı benzer şeyler bekler o nedenle bu yazılanlara dikkat etmeniz Kod Gemisi’nden başka yerlere yaptığınız başvurularınızda da sizin iyiliğinize olacaktır.

Yazım yanlışı yapmayın

Dosya biçimine (formatına) dikkat edin

PDF’ye çevirince boş sayfa, kayan/bozulan yazı olmadığından emin olun.

Tarih sırasına dikkat edin

Örneğin yarı zamanlı bir işte çalıştıysanız bunu da eğitim hayatınızın herhangi bir parçasından daha çok önemseriz. Onu üste yazın.

Güncel bir fotoğraf ekleyin

Çalışmayan bağlantılar koymayın

İlgisiz şeyler yazmayın

Yazdıklarınızın ne anlama geldiğini düşünün

Çünkü (iyi) yazdığınız programlama dilleri veya teknolojilerle ilgili size “iyi” sorular sormamız gerekir ve bu durum görüşmede moralinizin bozulmasına neden olacaktır. Görüşme yapanın gözünde de boşuna “başarısız” olarak görünürsünüz.

Anlatamayacağınız şeyler yazmayın

İlgi alanlarınıza makine öğrenmesi yazdıysanız sadece birkaç kütüphane adı saymanız yetmez hangi algoritmanın ne için, ne zaman kullanıldığını da anlatmanızı bekleriz.

Örnekleri çoğaltabiliriz ancak ana fikri açıklayabildiğimi umuyorum.

Başvurduğunuz pozisyonu, şirketin neler yaptığını öğrenin

Eğer Java’yı bilmiyorsanız ancak ilginiz varsa bu ilgiden bahsedin. Neden ilgi duyduğunuzu, niye öğrenmek istediğinizi, stajda X yerine Java tercih etme güdünüzü anlatın. Eğer böyle bir durum yoksa X ile mutluysanız o zaman Kod Gemisi sizin için doğru bir yer değil.

Java yine burada bir örnek, ilana göre Java yerine Docker, Linux, Spring, Jira gibi bambaşka teknolojiler ve araçlar da söz konusu olabilir.

Referanslar kodlarınız olsun

Bunun dışında eski patronunuzun, hocalarınızın veya X Holding yönetim kurulu başkanının size referans olmasını önemsemiyoruz. Hele hele soyadınızın aynı olduğu, kendi şirketinde müdür olan emmi veya dayınızı hiç önemsemiyoruz. Bunları yazmanıza gerek yok.

Bizim için en önemli referans zorunlu olmadığınız halde geliştirdiğiniz projelerinizdir. Github, Bitbucket, Gitlab sizin en güçlü referanslarınızdır.

Projelerinizi ve iş deneyimlerinizi detaylandırın

Benzer biçimde projelerinizin adını yazıp bırakmayın, (varsa) kaynak kodunun bağlantısını, (varsa) projenin canlı ortamdaki bağlantısını paylaşın. İş deneyimlerinde beklediğimiz gibi projeleriniz için de olabildiğince teknik ayrıntı vermenizi bekleriz.

Özetle

Diğerleri değil de neden seni seçelim?

Özgeçmişinizi özenli ve dikkatli hazırlarsanız aslında güçlü bir özgeçmiş hazırlamak zor değil. Güçlü bir özgeçmiş sizi diğer adaylardan ayırarak kabul edilme şansınızı çok artırır.