Kod Gemisi Stajyer Alım Süreci

Destan Sarpkaya
Kod Gemisi
Published in
3 min readJan 16, 2019

--

Bu yazıda stajyer alım sürecimizi ve bazı uygulamalarımızın nedenlerini anlatmak isterim. Özellikle stajyer adaylarının merak ettikleri, bize çokça sordukları konular üzerinde duracağım.

Çokça sorulan sorulara geçmeden önce biz stajyerlerden ne bekliyoruzdan bahsedeyim:

Öncelikli hedefimiz stajyerlerimizin stajları bittikten sonra yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak Kod Gemisi tayfasına katılmalarıdır.

Her stajyeri potansiyel bir çalışan olarak gördüğümüzden onlara staj boyunca iş yaşamında ihtiyaçları olacak temel teorik ve pratik bilgileri önceliklendirerek vermeyi amaçlarız. Bu süreçte stajyerlerimizin boş zamanlarının çoğunu araştırma yaparak veya deneme yanılma yaparak geçirmelerini önerir ve bekleriz.

Staj sonunda stajyerlerimizin yazılım ve web dünyasındaki temel kavramları, Kod Gemisi’nin kullandığı başlıca teknolojileri ve Kod Gemisi kültürünü belli bir derinlikte öğrenmiş olmalarını bekleriz.

Adayları Neye Göre Seçiyorsunuz?

Aslında bu konudan başlı başına bir yazı daha çıkar ancak özetle adayın kendini ne kadar geliştirmiş olduğuna göre seçiyoruz.

Adaylar okulda aldıkları dersleri öğrenmişler mi yoksa ezberlemişler mi diye anlamaya çalışıyoruz.

Okul dışında yeni bir teknoloji öğrenenlere, okul dışı proje yapanlara, okulda öğrendiklerini daha derinlemesine araştırdığını anladıklarımıza öncelik veriyoruz.

Birileri zorlamadan kendiliğinden merak etmiş, araştırmış, öğrenmiş olanlara öncelik veriyoruz.

CVsinde duydum, biliyorum, yaptım dediği şeyleri gerçekten bilmeyenleri genelde eliyoruz.

Verilen ödevi zamanında, ödevdeki beklentilere göre ve özenle yapanları seçiyoruz.

Neden En Az 40 Gün, Daha Az Olmaz mı?

Olmaz. Genelde zorunlu staj süresi olan 20 gün çok kısa. Zaten 20 günde bir stajyer ancak uyum sağlıyor, tam verimli olacağı zamanlarda da stajı bitiyor. Bu durumda ne o istediğimiz şeyleri öğreniyor ne de şirkete bırakabileceği bir değer yaratabilmiş oluyor.

Bu nedenle en az 40 iş günü çalışmayı zorunlu kılıyoruz.

Neden Ödev Veriyorsunuz?

Çünkü henüz üniversiteyi bitirmemiş veya yeni mezun olmuş bir adayın ne bilip ne bilmediğini güvenilir olarak öğrenebileceğimiz bir yol yok.

Derslerden alınan notlara güvenemiyoruz çünkü örneğin Object Oriented Programming and Design dersinden AA ile geçen biri tanımını yapabildiği bir kavramı nerede veya neden kullanması gerektiğini öğrenmemiş olabilir.

Okul projelerine güvenemiyoruz çünkü genelde fazla basit, gerçek hayattan kopuk oluyorlar. Çoğu zaman da bizim kullandığımız teknolojileri içermiyorlar.

Genelde adayların da okul dışında uğraştıkları başka bir proje olmadığından, adayın bizim kullandığımız teknolojilerle neler yapabildiğini görmek için ödev veriyoruz.

Stajda Ne Yapacağım?

Kod Gemisi’nde stajyerler tam zamanlı çalışanlarla aynı sorumluluklara sahiptirler. Stajyerlere genelde devam eden bir projede seviyesine göre bir iş verilir. Bu işin geliştirilmesi, takibi, raporlanması gibi tüm sorumluluklar stajyere aittir. Bazı durumlarda da şirket içinde kullanılması planlanan küçük çapta bir proje tamamen stajyerin sorumluluğuna verilebilir.

Kod Gemisi stajı hem teorik hem de pratik bilgi kazanılması kesin olan bir süreçtir. Stajda öğrenilen teknolojiler piyasada kabul görmüş, geniş alanlarda kullanılan teknolojilerdir bu nedenle staj sonrası Kod Gemisi’nde kalsanız da kalmasanız da kendiniz için iyi bir yatırım yapmış olacaksınız.

Stajdan Sonra Yarı/Tam Zamanlı Çalışan Olabilir miyim?

Yazıda daha önce de belirttiğim gibi ana amacımız stajyerlerimizin daha sonra bizimle çalışmaları. Ancak bu durumu garanti edemiyoruz. Bir stajyerimizin staj sonrası bizimle birlikte çalışmaya devam etmesi staj süresince beklentilerimizi ne kadar karşıladığıyla ve şirketin o zamanki kaynak gereksinimleriyle ilgili bir durum.

Ben Staj Yapmak İstiyordum ama İlanınız Yok!

Şurayı kontrol edin: https://basvuru.kodgemisi.com

Eğer yukarıdaki bağlantıda bir ilan yoksa yine de özgeçmişinizi kendinizi ve isteğinizi anlatan kısa bir ön yazıyla birlikte ik@kodgemisi.com adresine eposta ile gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz özgeçmişler sonraki ilan döneminde kullanılmak üzere veritabanımıza kaydedilecektir.

Eğer CVnizde gerçekten etkileyici şeyler varsa sizi staj ilanımız olmasa bile arayabiliriz.

--

--