Rezervasyon Rekabeti: Resy

Yiyecek&içecek sektöründeki çeşitliliğin artması ile birlikte rekabet de ciddi seviyede arttı. Rezervasyon yönetimi programları ile restoran işletmeleri için müşterilerini kaçırma şansını ortadan kaldıran programların önemi artıyor. 2017'nin ilk döneminde Resy bu konuda öne çıkan girişimlerden.

Resy

New York bazlı bir girişim olan Resy, restoranlar için rezervasyon yönetimi ve işletme programıdır. Kurucusu ve CEO’su olan Ben Leventhal Resy’yi “Eğer bir restorana girdiğinizde, sanki müdavim gibi davranılıyorsanız, illa ki geri gelirsiniz” şeklinde tanımlıyor. Program, kullanıcılarına dışarı çıktıklarında gitmek istedikleri restoranlara aktif bir şekilde rezervasyon yapmalarını sağlıyor. Program rezervasyon bilgilerinin aktif güncellenmesi ile birlikte müşterilerin telefon, mail ya da kapıda bekleme gibi süreçleri ortadan kaldırıp, yoldayken masalarını ayırtmalarına olanak sağlıyor.

Restoranlar adına ise rezervasyon yönetimlerini, müşteriler gelmeden masalarını belirleme, misafirlerin toplam sayısı veya diğer taleplerini mesajlaşarak anlık takip edebilmesini sağlar. Böylece müşteriler restorana vardıkları gibi bütün bilgiler akış içinde geçmiş olarak masalarına otururlar.

Resy bir başka özellik olarak kullanıcılarına kişi başı fiyat yerine, sabit fiyat sistemi sunmaktadır. Yani kullanıcıların masaya daha gelmeden ödeyecekleri fiyat, rezervasyon sayısı ve diğer bütün bilgiler yol üstünde işletmeler ile aktif bir şekilde iletişim ile gerçekleşir. Böylece yine Leventhal’in tanımıyla “mikro-etkinlikler” organize edilmiş olur.

Resy Ekim 2016'da 1 milyon kullanıcı ile %1200 büyüme gerçekleştirdi. 50 şehirde ve 1.000 restoranda aktif olan programda müşterilerin haber vermeden gelmemesi orası ise %4 olarak belirlendi. 2017 hedefi adına ise 3.000 ve üstü restorana girmeyi hedefleyen Resy, rekabetini Open Table olarak görmektedir.

Neden Resy Öne Çıkıyor?

Resy öncelikle şık, kolay ve erişilebilir arayüzü ile öne çıkıyor. Hızlı rezervasyon süreçleri ve net iletişim araçları ile kullanıcılarının kısa sürede rezervasyonlarını tamamlamalarını sağlıyor.

İkinci olarak Leventhal’in tanımıyla “mikro-etkinlikler” sadece kullanıcılar düzeyinde değil, Apple Watch adına programlar ve Airbnb Experiences gibi platformlarda da aktif olarak kullanım olanağı sağlıyor.

Son olarak kullanıcılar, müşteri profillerini paylaşmayı tercih ettikleri takdirde, program üzerinden seçtikleri bütün rezervasyonlarda tercihleri restorana önden iletilmiş oluyor. Özellikle yemek tercihleri, alerjiler ya da özel istekler sürekli olarak yeniden restoranlara aktarılması yerine, tek seferde, tek profil üzerinden yürütülebiliyor. Yani Leventhal’in dediği gibi “ilk seferden itibaren müdavim” olma şansı, programın kullanıcılarına sunuluyor.

Resy Rekabet Analizi

Rezervasyon yönetim programlarındaki başarı oranı, bir noktada en basit tabirle sistem içerisindeki restoran sayıları üzerinden belirlenebiliyor. Bu noktada Resy kendini San Francisco bazlı Open Table ile rekabet halinde görüyor.

Open Table

Open Table, 1998 yılında San Francisco’da Chuck Templeton tarafından kuruluyor. 2014 yılında $2.6 Milyar’a içerisinde Booking.com gibi şirketler barındıran Priceline Group tarafından satın alınıyor. Günümüzde uluslararası olarak 40.000 kadar restoranı sistemi içerisinde bulundurmaktadır.

Yelp Reservations

Bir startup girişimi olan SeatMe, 2013 yılında Yelp tarafından $12.7 Milyon’a satın alındı. Satın alınmasından kısa bir süre sonra Yelp Reservations’a eklenen girişim, aslında Yelp’in 2010'da websitesine yerleştirdiği rezervasyon yönetimi özelliğini güçlendirmek adına gerçekleştirildi. Çünkü öncesinde bu özellik, kOpen Table ile iş birliğinde yürütülüyordu. Yelp ardından bu atılımla kendi sistemi içerisine rezervasyon yönetimi özelliğini ekleyebildi. Bu atılımın ardından Yelp ve Open Table ortaklığı Nisan 2015'te son buldu.

Reserve

Reserve girişimi bu rekabet arasında en küçük ölçekli girişim olarak tanımlanabilir; ancak bu ölçek seçimi, pazarlama stratejileri çerçevesinde geliştirildiği de eklenilmeli.

400 civarı restoranı sisteminde barındıran Reserve, özellikle fine-dining tecrübesi ve üst segment restoranlara yönelerek, program içerisinde kürasyonlu listeler ve öneriler bölümleri de geliştirdi. Bu sebeple kullanıcı ve restoran sayılarında piyasa rekabetlerine kıyasla tamamiyle bambaşka bir dünyada olan Reserve, program içerisine online ödeme özelliği de ekleyerek tek seferde çözüm sunmayı hedefliyor.