Vai mums vispār ir vajadzīgi tehnoloģiju podkāsti latviski?

Kristaps Skutelis
Kristaps.lv
Published in
3 min readJan 4, 2016

Šorīt ceļā uz darbu auto sanāca pavadīt mazliet ilgāk laika kā ierasts un aizdomājos, ka šo laiku varētu veltīt arī noderīgākām nodarbēm, piemēram, lai paklausītos kādu tehnoloģiju podkāstu, jeb podraidi, kā to dažs labs iemanījies saukt šai pusē.

Ilgus gadus manā dzīvē neeksistēja tāds jēdziens kā braukšana uz darbu (lasi, birojs bija “pāri ielai”) un tāpēc dienas plānā īsti nebija iekļauta podkāstu klausīšanās. Lai gan, ik pa laikam iemanījos paklausīties Радио-Т podkāstu. Pat ja ne visas tēmas man kā ne programmētājam bija saprotamas, tomēr saturs tur pasniegts kvalitatīvi un interesanti. Pagājušo gadu esmu noslēdzis ar profesionālas dabas pārmaiņām un tagad katru dienu parādījusies vismaz viena “brīva” stunda, ko veltīt podkāstiem. Un tas man ir licis aizdomāties par latviski ierunātiem tehnoloģiju podkāstiem.

Skaidrs, ka Latvija ir maza un šeit nevar cerēt arī uz lielu podkāstu jomu, tomēr nav tā, ka šeit tādu nekad nav bijis vispār. Reiz, sensenos laikos tādus veidoja Arturs Mednis, Maksims Berjoza un arī es pats biju iespējis ierakstīt vairākas “Pupu mizu” podkāsta epizodes. Tāpat savulaik aktīvi tika veidotas arī Toppc.lv podkāsta epizodes. Šķiet, ka vienā no tām dalību ņēmu arī es. Toppc.lv ticis pie jauna saimnieka un varbūt tas izlems atsākt veidot podkāstus. Es uz to ļoti ceru. Citu jomu latviski veidotus podkāstus šoreiz apzināti neapskatīsim, lai gan zinu, ka tādi ir. Te nu mēs nonākam pie šī raksta galvenā jautājuma.

Vai mums vispār ir vajadzīgi tehnoloģiju podkāsti latviski?

Tāpat kā ir cilvēki, kas klausās audio grāmatas, būs arī podkāstu cienītāji. Daļā gadījumu audio saturs ir ērtāks, piemēram, braucot no un uz darbu. Tehnoloģiju podkāsti kā tādi globāli ir diezgan izplatīti un nesen Kaspars Foigts publicēja feinu labo piemēru apkopojumu.

Tomēr man ir iekšēja sajūta, ka būtu labi veidot un klausīties arī latviski veidotus tehnoloģiju podkāstus. Te gan man ir dažas nianses ar kurām būtu labi tikt skaidrībā pirms vispār ķerties pie darba.

  • Apskatītās tēmas — Ir forši papļāpāt par globālas nozīmes tehnoloģiju aktualitātēm, taču ar to nebūs īsti gana. Tomēr, ja pie šādas sarunas pieķer arī lokālas nozīmes ziņas, tad situācija paliek krietni labāka un tas podkāstu var padarīt krietni interesantāku vietējai publikai. Tāpat būtu skaidri jāsaprot kādas tēmas apskatīt un cik dziļi tajās “iebraukt”. Piemēram, radio Star FM “Zoopastas” tehnoloģiju rubrikā mēs runājam par vienkāršām tēmām tādā līmenī, lai tās būtu saprotamas arī cilvēkiem, kas nestrādā IT jomā. Tomēr šādi tēmas tiek tikai viegli noglāstītas. Gribas arī parunāt par tehniskākām lietām un līmenī, kas pretendē vismaz uz intermediate līmeni. Te gan liels risks būtiski samazināt jau tā mazo potenciālo mērķauditoriju.
  • Kas būs runātāji — Ar interesantu saturu vien nepietiks, vajag runātāju (vai labāk divus), kas ir gan tēmā zinoši, gan saprotami un interesanti runāt spējīgi indivīdi. Ideāli, ja izdodas podkāstam pieslēgt arī kādu daiļā dzimuma pārstāvi.
  • Viesi — Šis ir tricky. No vienas puses, cik tad ilgi var klausīties vienu vai divus runātājus, kas lietas saredz tikai no vienas puses. Prasās pēc cita skatījuma, jaunas balss un svaigām asinīm. Tomēr nodrošināt sakarīgu un regulāru viesu plūsmu ilgtermiņā var būt diezgan sarežģīti tīri no organizatoriskās puses. Bet šķiet, ka pēc tā būtu jātiecas.
  • Tehniskā kvalitāte — Neviens negribēs klausīties draņķīgi ierakstītu materiālu, tāpēc jau no paša sākuma podkāstam ir jābūt tehniski pieņemamā kvalitātē. Nedomāju, ka tā ir liela problēma. Vajag tikai atrast klusāku telpu, nopirkt sauju kaut cik sakarīgu mikrofonu, pulti un pārdomāt kā un kādu mūziciņu palaist zem diskusijas.
  • Klausītāju iesaiste — Bez lasītāju un klausītāju iesaistes nebūs aršanas un jau no sākta gala jādod viņiem iespēja piedāvāt sarunas tēmas, komentēt pašu sarunu (ja tā tiek translēta tiešraidē), raisīt diskusijas pie ierakstiem. Šis patiesībā varētu būt otrs svarīgakais punkts uzreiz aiz podkāsta būtības izpīpēšanas.

Ko tu domā par latviski ierunātu tehnoloģiju podkāstu ideju? Kādu podkāstu tu klausītos un kāpēc? Kam būtu jāpievērš uzmanība jau no paša sākuma?

Kāpēc ne video?

Jā, es zinu, ka jauniešiem video tagad ir tas pats, kas mums vecajiem bukiem bija blogi pirms aptuveni 10 gadiem. Tomēr kvalitatīvu video sagatavot man šķiet krietni sarežģītāk nekā audio un beigu beigās video gluži vienkārši izmaksās dārgāk nekā audio. Bez tam, kā tu video paskatīsies braucot uz darbu (ja esi pie stūres)? Vai arī es tagad runāju kā vecs pūpēdis? :)

--

--