Çalışan Gözü İle İdeal Ofis

Ofisler bizler için içinde bulunmak için yıllarca okuyup çalıştığımız, iş görüşmesinde ter döktüğümüz ve ilginçtir ki muhtemelen ikinci ayımızın ilk pazartesinde “Pazartesi sendromuna” girdiğimiz yerler. Yöneticiler ve şirket sahipleri ne kadar açık ofisler, özel alanlar, sosyal ortamlar, aktiviteler, açık kapı uygulamaları vs şeklinde konuya birçok yaklaşım getirse de sanırım asla yeterli olmuyor. Peki çalışan gözü ile ideal ofis nedir ?

Elbette hepimiz sosyal medyada yada çeşitli haber sitelerinde gördüğümüz, bizler için inanılmaz tasarımlara sahip ofislere bayılıyoruz. Üretime teşvik eden ve huzur veren doğa ile iç içe ofisler, oyun alanları ve esnek çalışma şekilleri ile hem eğlenceli hem de sonuç odaklı şirketler, rahat, serbest ve ilham veren imkanlar, bitkiler, çiçekler, kaydıraklar vs.

Kesinlikle ilgi çekici ve kesinlikle modern çalışanın isteği.. Ancak itiraf etmek gerekir ki bir çoğumuzun bu imkanlara ulaşması hem biraz zaman alacak gibi hem de ideal ofisi bu şekilde tanımlamak çok da mümkün değil.

Günümüzde bu imkanlara sahip çalışanların memnun olmayabildiği zamanları ve bırakın çalışanı için özel tasarım ve iş ortamları oluşturmayı sözde verimliliği arttırmak adına birçok yanlış karar veren şirket gözlemlemek mümkün.

İdeal ofis çalışanın bütün ihtiyaç ve beklentilerinin şirketin ihtiyacı ile eşleştirilebildiği, aynı yolda beraber yürümenin sağlanabildiği ofislerdir. Yeni nesil çalışanlar bir çok alanda olduğu gibi karar vericilerden daha insani ve naif çözümler bekliyor. Fiziki mekan tasarım ve özellikleri gerçekten ikinci aşamada kalıyor. Yani ;

- Çalışma alanında doğal ve gerçek iletişim kurulabiliyorsa,

- Rekabet ve verim arttırmak adı altında çalışanlar birbiri ile gereksiz bir yarışa sokulmuyor bireysel performansı ile değerlendiriliyorsa,

- Bireylere olumlu yanları ve geliştirilebilir özellikleri hakkında düzenli bilgilendirme yapılıyorsa

- Gelişim imkanı gerçekten sağlanıyorsa,

- Eğitimler yada alanına göre gelişim sağlayacak rotasyon gibi deneyimler sadece kıdemsel parametreler ile değil kişinin potansiyeline göre adil bir şekilde sunuluyorsa,

- Ortak iletişim alanları, iş dışında paylaşım yapabilme birbirini anlayabilme imkanları sağlanıyorsa,

- İş tanımınız net ve anlaşılabilir ise, ve ardından düzenli ölçümlenebiliyorsa,

- Terfi yada ödül kriterleri net ise,

- Aşırı hiyerarşi yoksa

çalışan gözünde ideal ofis oluşmaya başlıyor.

Özet olarak fiziki ve yaratıcı çözümler çok etkili ve heyecan verici olmakla beraber çalışanların insan, naif ve adil bir çalışma ortamında daha mutlu, dolayısıyla verimli ve devamlılığı yüksek bireyler olduğunu söylemek mümkün.