Şirketlerin Gözü İle Değerli Çalışan

“Değerli Çalışan” olmak nedir? Bu oldukça iddialı görünen bir kavram ancak doğru bir planlama ile bize karşı olan algıyı bu yönde yönetmek mümkün.

Şirketlerin Gözü ile “Değerli Çalışan” olmak sizin özelliklerinizin ve çabanızın tam anlamı ile takdiridir aslında. Ancak burada bahsi geçen takdir ; maaş, kıdem yada terfi anlamında değil. Elbette ki bu bahsettiğim noktalar önemli ve değerli ancak esas takdir, her çalışan için bir süre sonra deneyimlerine değer verilmesi, karar alma noktalarında fikrinin sorulması, şirketin gelecek stratejilerinde sizin varlığınızın ve katabileceklerinizin karşılık bulması, transfer ihtimalini ortadan kaldırmak için gelir ve kıdem beklentilerinizin karşılanması ve gelişen yeteneklerinize göre kurumun farklı bölümlerinde sizden yararlanılması olarak ortaya çıkar.

Peki, şirketler dolayısı ile yöneticiler kimlere bu algı ile bakar ve destekler?

Öncelikle belirteyim ki sadece işinizi çok iyi yapıyor olmanız sizi değerli yapmayacak. Çünkü işimizi yapmak ve hatta çok çok iyi yapmak bizim görevimiz. Ücret aldığımız şey tam anlamıyla bu.. Sadece ve sadece işi ile, fikirleri ile ve iletişimi ile fark yaratanlar “değerli” olacaktır. Demek ki birinci kural fark yaratmak..

İkinci olarak iş hayatında her adım ya problem çözmek ya da süreç yönetmek üzerine kuruludur. Süreç yönetmek dediğimiz zaten var olan sistemlerin işlerliğinin sağlanmasıdır aslında. Yani; satış yapmaya, üretim yapmaya, servis yapmaya ve rapor, analiz, proje yapmaya devam etmektir.. Kişiler gelir kişiler gider ancak itiraf etmeli ki en başta belirlenen, yazılmış bir süreç olduğundan dolayı iş halen yürümeye devam eder. Çünkü daha önce birileri bu varsayılan görevlerin nasıl yapılması gerektiği problemini çözmüştür. O zaman ikinci kural, problem çözen kişi olmak bizi değerli kılar diyebiliriz..

Bu iki önemli kuralın yanında şirketlerin, kurumları ile uyumlu ve her anlamda devamlılığı olan bireyleri desteklediğini söyleyebiliriz. Çünkü gerçek şu ki her şirketin kültürü, beklentisi ve iş yapış şekli farklı.. Kurumunuz ile uyum içinde olmak, bütünün gitmeye çalıştığı rotayı anladığınızı ve kendi gelişiminizi bu gidiş hat ile eşleştirdiğiniz anlamına gelir. Ve bu özel algı bireyde hem gelişim, hem çalışma istikrarı hem de çalışma süresi olarak devamlılık sağlar. Sizde;

- Fark yaratan

- Problem yaratan değil problem çözen kişi olarak

- Şirketinizin hedef ve kültürü ile uyum içinde hareket ederek

- İstikrarlı ve devamlılığı yüksek ekip oyuncusu olmayı benimseyerek

Şirketiniz Gözü ile Değerli olabilirsiniz…

Ek olarak;

- Doğru iletişim ile kendinizi çalışma arkadaşlarınıza anlatabilmek

- İşiniz ile eğlenmeyi, keyif almayı ve çevrenize de örnek olmayı becerebilmek

- Bilgisini ve deneyimini paylaşmaktan çekinmeyen aranan kişi olmak

- Uzmanlığında gerçekten güncel olmayı becermek

- Olaylar ve problemler karşısında görüşlerine güvenilir objektiflikte olmak

Bu konuda size sürekli artı puan getirecektir.