Doğru Kariyerin En Önemli Adımı : Kendimizi Tanıyalım

Kendi kariyer planımızda kontrolü elimize almamızın tek yolu, kendimizi tanımak. Bu içerikte kendimizi tanımak üzerine neler yapılabilir ve bize yararı ne olacak konuları üzerine duruyor olacağız.

Bir çok çalışan ve bir çok aday aslında ne istediğini bilmeden küçük bir yaprak gibi rüzgarda salınıyor günümüz iş dünyasında. Hangi özelliklerinin etkin olduğunu, ne konuda destek alması gerektiğini, geliştirilmesi gereken ya da geliştirilebilir yetkinliklerinin ne olduğunu genellikle kimse bilmiyor. Bunun sonucunda o dönem popüler olan bir bölümde okumaya yönlendirilen öğrenciler, bu okullardan mezun olup ne iş yapacağını bilemeyen gençler, iş görüşmesinde her göreve ve her pozisyona aşırı hevesli görünmeye çalışan adaylar ortaya çıkıyor. Sonuç ise mutsuz çalışanlar, verimlilik problemi yaşayan şirketler ve yeniliğin, gelişimin olmadığı bir iş hayatı.

O zaman doğru kariyer yolunda en önemli adımlar biri kişinin kendini tanımasıdır demek gerçekçi olacaktır.

Bu konuda yapılabilecek birçok uygulama var ancak temel düzeyde,

- Kendi SWOT analizinizi yapmak; yani kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edip, bu özelliklerin hedeflediğiniz alanda başarılı olmak için oluşturacağı fırsat ve tehditler üzerine yoğunlaşmak,

- Size özel Kişisel Envanter çalışması yapmak; yani sadece işteki becerilerinizi değil doğal yetenek ve güçlü yönlerinizi tespit etmek,

- Kendi 360 derece değerlendirmenizi oluşturmak; yani iletişim halinde olduğunuz her seviyedeki kişiden direk geri bildirim alıp değerlendirme yapmak etkin olacaktır.

Diğer yandan kişinin ilk aşamada; tutkularını, amaçlarını ve kendi prensiplerini keşfetmesi kariyerinde doğru yollardan gitmesi için harika bir yol haritası oluşmasını sağlıyor.

Kendini tanıma çalışmaları yapılırken tabi ki hayal ve dış yönlendirmelerden kaçınıp, popüler iş ve ilgi alanlarından uzak durup tamamen kendi özelliklerimize odaklanmalıyız. Çünkü kendimizi gerçekten tanımadan doğru ve güçlü bir kariyer oluşturmak mümkün olmuyor.

İtiraf etmeli ki gerçekten kendi yetkinliği ile tesadüfen bile eşleşen bir alanda çalışan birey hepimizden daha hızlı gelişim gösteriyor. İş görüşmelerinde inanılmaz rahat ve pozitif olabilen, bir yıldız gibi parlayan, şirketin bir anda değerli çalışanı olan, ideal ofislerin oluşmasında katkı sağlayan kişiler tamamen bu bireyler oluyorlar. Çünkü kendi yetkinliklerini tanımak onlara hem gerçekçi hem de kendi isteklerine uygun hedefler belirlemeleri için ideal bir yol açıyor. Sizde kendinizi tanıma egzersizleri yaparak kendi yolunuzu ve kendinize özel doğru kariyeri oluşturabilirsiniz.