İş Hayatında Başarı Getiren Alışkanlıklar

İş Hayatında Başarı Getiren Alışkanlıklar… Daha önce“Başarı” kavramını adaptasyon yetisi ve gelişim sürekliliği ile tanımlamıştım. Evet, yeni iş hayatı kurallarında başarı gerçekten; kendinizi nasıl, ne kadar ve ne çeşitlilikle geliştirdiğinize ek olarak farklı dönemlerde olabilecek binlerce olumlu/olumsuz etkiye karşı adaptasyonunuz ile eşleşiyor. Diğer yandan başarıya giden yolu küçük hedeflere bölmenin, hem planlama hem de motivasyon açısından çok etkin bir yöntem olduğunu söylemek mümkün.

Yani çalıştığımız pozisyonda yıldız olmakta istesek, terfi alıp yönetici pozisyonunu da hedeflesek, belirli bir deneyimden sonra kendimize yeni alanlarda yeni yollarda belirleyecek olsak şu anda istikrarla ve değer katarak görevimizi yapmamız gerekiyor. Bunun için küçük ve basit alışkanlıklar işimizi kolaylaştıracaktır.

- İlk olarak +1 kuralı her alanda geçerlidir. Ne iş yaparsanız yapın beklenenin hep bir fazlasını vermek yani +1 kuralını işletmek hayatınızı kolaylaştıracak. Sizden bir rapor istendiyse mutlaka ek bir bilgi ekleyin, belirli bir satış kotası verildiyse mutlaka bir birim fazlasını sunun, bir proje isteniyorsa alternatiflere bir tane fazladan ekleyin… Unutmamak gerekir ki +1 kuralı her zaman değer katar.

- Dönemsel başarılar yada yeri geldiğinde yapılmamışın yapılarak fark yaratılması her zaman için dikkat çekicidir ancak gerçek sonuca bizi ancak istikrar götürecektir.

- Asla geç kalmayan, planlama yapan ve küçük ara hedef belirleyenler hep avantaj sağlar.

- Toplantılarınızı etkin bir şekilde planlamak önemlidir. Amacı ve konusu belli olan toplantılar planlamak, mutlaka ön hazırlık yapmak, gündem hakkındaki verilerinizi ve sorularınızı hazırlamak, iyi bir dinleyici olmak ve her toplantının sonunda anlamlı bir sonuç çıkmasını sağlamak iş hayatında hızınızı ve etkinliğinizi arttıracak.

- Her zaman ve her konuda alternatif oluşturun. Yani bir B Planı şart !

- Bildiğiniz konuda varlık göstermek ve diğer alanlarda hangi seviyede olursanız olun destek almaktan çekinmemek, her alanın uzmanı olmasanız da her alandan fayda sağlamanıza sebep olur.

- Her çalışan iyi bir iletişimci olmalı başarıya giden yolda rakipleri dahil bütün çalışanlar ile doğru diyaloğu sağlamalıdır. Unutmayın insanları anlamadan ve kendinizi anlatmadan asla ilerleyemezsiniz.

- Örnek ve lider olmaya çalışmak önemlidir. Bırakın insanlar deneyiminizden yararlansın ve bırakın sizin yaptıklarınızı örnek alsın. Dolaylı da olsa mutlaka faydasını göreceksiniz.

- Son olarak, güne enerjik başlayan, çalışma arkadaşlarına fayda sağlayan, geçmişi değil geleceği düşünen çalışanlar her zaman fark yaratır.

Sizde bu küçük ip uçlarını uygulayarak ve hatta üstüne yeni alışkanlıklar ekleyerek kendi başarınızın