Kariyerde İlk Heyecan :İş Görüşmesi

Öğrencilik dönemi sonlanmaya başladığında hayaller ve özgürlüğün yanı sıra bir de iş düşüncesi eklendi hepimizin planlarına. Ve ilk heyecan “İş Görüşmesi”… Deneyimli eş dosttan gelen tavsiyeler, klişe taktikler, hazırlıklar vs derken çoğu zaman olması gerekenden daha karmaşık bir hal alıyor..

İş görüşmesi belki de profesyonel yaşamın bize biraz da hınzırca hoş geldin deme şeklidir.. O zaman nelere dikkat etmeli konuşmakta yarar var. Bu içerik size “hoş geldin” demeye niyetli binlerce şirkete “merhaba” demenizi sağlayacak.

İş Görüşmelerinde unutulmaması gereken en değerli nokta, bu görüşmenin karşılıklı bir değerlendirme olduğudur. El sıkışan iki taraf gibi, iş verenler ve işe aday olanlar sözleşme anı geldiğinde birbirine eş iki imza atıyor. Bu eşitlik İş Kanununda da böyle olduğu gibi iş görüşmelerinde de aynı. Yani; nasıl ki aday değerlendirmeye alınıyorsa, adayda şirketi bir değerlendirmeye alıyor. Lütfen görüşmenin hiç bir anında bu eşitliği unutmayın ve bunun verdiği güven ile süreci yönetin. Çünkü aday olunan şirketler de bu yetkinliğe sahip kişileri gerçekten heyecan ve sabırsızlıkla bekliyor.

Peki bu güven ve algı ne işimize yarayacak ? Öncelikle eşit olduğunuzu ve şirketlerinde size ihtiyaç duyduğunu bilmek hem beden dilinize hem de ifadelerinize olumlu katkıda bulunacak. Aday olduğunuz firmayı daha bir gönül rahatlığı ile araştıracak, görüşme yapacağınız kişiler ve ilgili pozisyon hakkında mümkünse ayrıntı bilgi alacak, hatta görüşmede sorular sorup güveninizi, bilginizi, konuya hevesinizi ortaya koyacaksınız.

Diğer yandan dik duruşunuzdan, samimi gülümsemenize, arkadaşlarınız ile yaptığınız günlük görüşmelerde yaptığınız gibi karşınızdakinin gözlerine bakmaya kadar tüm ifadeniz değişecek.

Unutmayın karşınızdaki kişi yada kişiler hevesle kendilerine uygun adayı arıyor ve sizde kariyerinize olumlu katkıda bulunacak şirketi arıyorsunuz… Yani bu bir karşılıklı mülakat.

Şirketi ve pozisyonu ayrıntılı bir şekilde araştırın, kendinizi ve şirkete ne katabileceğinizi açık bir şekilde ifade edin ve hemen ardından aday olduğunuz şirketin size neler katmasını umduğunuzu belirtin. Çünkü bu bir karşılıklı mülakat (!) Giyiminiz aday olduğunuz şirkete ve pozisyona uygun olsun abartmaya gerek yok.. Klişe cevaplar ve sorular hazırlamayın ve bunlardan uzak durun adayların okuduğu soru cevap linklerini işe alım uzmanları da okuyor.. Bir aile buluşmasında yakınlarınızı nasıl ki samimiyet ve saygı ile karşılıyor aynı şekilde memnuniyetinizi dile getirerek uğurluyorsanız burada da aynı şekilde samimiyetinizi ve saygınızı dengeli bir şekilde ortaya koyun.

Bütün bunlara ek olarak sizi benzer adaylardan farklılaştıran, tercih sebebi haline getiren tek nokta sizin hikayeniz, yani sizsiniz. Kendinizden bahsetmeniz istendiğinde kimse cv’nizi okumanızı istemiyor aksine hikayenizi bilmek istiyor. Günümüz iş hayatında aynı okuldan, aynı deneyimlerden, aynı algı ve tarzlardan yetişen oldukça fazla aday var ancak şirketler kişisel özellikleri ile şirkete değer katacak adayları istiyor. Bu küçük tüyolar kendiniz gibi davranmanıza katkı sağlayacaktır. Ve unutmayın değerli olan zaten sizsiniz.