“5 етюдів про лідерство і бренд”

KSE INSIGHTS

2 липня, Київська Школа Економіки


Цікаво, як багато з тих, хто зараз читає цей пост, вже має чи здобуває економічну освіту? І якщо так, чи плануєте Ви відкрити власний бізнес або зайняти керівну посаду в повідних міжнародних та національних компаніях? І якщо так, то чи достатньо буде лише освіти і накопиченого досвіду?

KSE INSIGHTS

серія майстер-класів на тему економіки та менеджменту, які проводять експерти, викладачі та ТОП-менеджери українських та міжнародних компаній з метою розвитку України шляхом розвитку управлінців. Майстер-класи проходять щотижня протягом набору на програму KSE MBA.


СПІКЕР

МИХАЙЛО КОЛІСНИК

Професор з бізнесу Київської школи економіки, керуючий партнер FINART Smart Solutions, фінансовий консультант в міжнародних проектах.

к.е.н., ДУ “Львівська політехніка”, закінчив програму IMTA при школі менеджменту IEDC-Bled

2 липня в рамках циклу лекцій KSE Insights у Київській Школі Економіки відбувся майстер-клас «5 коротких етюдів про лідерство і бренд» Михайла Колісника. Відомий фінансист та професор з бізнесу KSE розповів, чому не так важливо, що саме ви заклали в бізнес-модель, які плани побудували і які відхилення від них прорахували. Натомість, важливими є стосунки між людьми, що утворюють вашу команду, а також стосунки між лідером і цією командою. Щоб розібратись, що ж таке лідерство, пан Колісник звертає нашу увагу на 5 різних точок зору на цей феномен.


Етюд 1. Лідерство як воно є

Уоррен Бенніс, американський психолог, що ввів в менеджмент поняття «лідерство», визначав 4 основні навички лідера, а саме: управління увагою, управління значимістю, управління довірою, управління собою. Але погодьтесь: можна мати всі ці якості і не бути лідером. Тобто має бути ще щось, що відрізняє лідера від інших.

Етюд 2. Лідерство і психологія

«Людство продовжує грати в ігри, а отже порятунку для людства немає… Але для окремої людини, він є…» Ерік Берн

Ерік Берн, батько трансакційного аналізу, в своїй книжці «Ігри, в які грають люди» наголошував, що будь-яка взаємодія між людьми є певною трансакцією, в яку кожна сторона може вступати з точки зору себе як дорослої людини, себе як дитини і себе як батька когось іншого. А далі люди просто грають в ігри, в залежності від зайнятих ролей. Кожна трансакція містить в собі стимул і реакцію. Конфлікт виникає на перетині трансакцій, коли вони не доповнюють один одного, а переходять в позицію супротиву. Найцікавішими є скриті трансакції, коли існують приховані мотиви дій, що не співпадають з тим, що людини говорить чи робить. Отже, ефективний лідер має вступати в доповнюючі трансакції, нейтралізувати транзакції, що перехрещуються, і викривати мотиви трансакцій прихованих.

Етюд 3. Лідерство і нейроменеджмент

Нейроменеджмент — перспективний напрям науки на стику нейробіології, психології та менеджменту, що пояснює вчинки і поведінку людей за допомогою аналізу біохімічних процесів, які відбуваються в організмі. З винайденням МРТ вчені з’ясували, які ділянки мозку відповідають за різні когнітивні процеси (до прикладу, за стратегічне мислення вілповідає надлобна доля, за альтруїзм — височна борозна, за аналітичні властивості та інтелектуальний потенціал — ліва півкуля).

Чарльз Якобс, автор книги-бестселера «Нейроменеджмент» виокремлює два ключові психотипи. Є так званий трансакційний лідер, що просто обмінює заробітну плату на досягнення людини, яка працює за прописаними процедурами, налагодженими процесами в здебільшого досить ієрархічній неповоротній організації. Антиподом йому є лідер трансформаційний, людина, яка апелює до цінностей, нівелює страхи та загрози, вимальовує очікуване майбутнє й перетворює загрози в переваги.

Етюд 4. Лідерство і бренд

«Бізнеси не бувають провальними, лідери — бувають» Майк М’ятт, N2growth.

Всім нам відомі імена Уолта Діснея, Біла Гейтса, Стіва Джобса, вони є і будуть символами власних компаній не лише за життя, але і після смерті. Втім, є багато всесвітньо відомих брендів, лідери яких не є на слуху, наприклад, Samsung. Отже, наявність лідера не є ключовим чинником успіху компанії. Цю думку в свої книзі “Hacking Leadership” доводить Майк М’ятт. Існує купа перешкод, які не дозволять лідеру зробити власну компанію успішною. Це і відсутність характеру та візії, слабий брендінг і проблемна стратегія, недостатній капітал, відсутність інновацій та інше.

Тобто дійдемо висновку, що не завжди лідерство є успішним. Але чи багато прикладів неуспішного лідерства ми знаємо? Пан Колісник поділився історією про Джона Т. Дорранса, керівника компанії з виробництва консервованих супів Campbell Soup Co., в день смерті якого акції компанії зросли на 15%! Навіть ціна акцій Apple в день смерті Джобса дещо впала, а тут така неочікувана реакція ринку, який вирішив, що вже гірше йти справи в компанії точно не будуть.

Дилема успішності лідерства висвітлена і в роботі Нассіма Талеба «Чорний лебідь». Проблема відсутності від’ємних свідчень формує уявлення про лідера як надлюдину, що здійснює безпомилкові цілеспрямовані дії. Талеб стверджує, що ключовим в лідерстві є саме везіння. Звісно, лише в комплексі з розумними вчинками.

Етюд 5. Лідерство і фінанси

Лідерів, як і фінансистів, судять не за тим, що вони запланували, а за тим, що дійсно було зроблено і який ефект для компанії ці дії спричинили. Але чи можна судити про лідерство, проглядаючи фінансові звіти? Так званий виробничий leverage чи операційний важіль, інструмент, що відображає операційний ризик компанії та заснований на вивченні співвідношення постійних і змінних витрат, показує не лише як зміниться прибуток в залежності від зміни обсягів продажу, а й відображає стан взаємовідносин в компанії. Зокрема, можна зрозуміти, чи є вона великою ієрархічною системою на чолі із трансакційним лідером, чи є більш динамічною, підприємницькою, та має трансформаційного лідера. Адже тільки такий надихаючий професіонал зможе переконати підлеглих взяти на себе ризики нефіксованої зарплати та мотивувати на нові і нові звершення.

5 інсайтів від Михайла Колісника, які допоможуть Вам бути успішним лідером:

1. Вчіться. Успішний лідер є справжнім професіоналом, в якого хочеться вчитися і який може вчити.

2. Вмійте грати. Вдосконалюйте власні навички розуміння людей і справжніх мотивів їх вчинків, що безпосередньо впливають на їх ефективність. Апелюйте до цінностей людини.

3. Перетворюйте загрози в переваги. Аналізуйте всі можливі загрози для вашого бізнесу і нейтралізуйте їх.

4. Зробіть ваші ідеї ідеями команди. Лише команда з спільними цінностями та баченням мети здатна бути по-справжньому успішною.

5. Будьте везунчиком. Вмійте використовувати на всі 100% кожну нагоду, подаровану обставинами.


Лідер — це людина, за плечима якої успішно реалізовані його командою проекти. Як ініціювати надихаючі, будувати логіку виконання робіт, планувати ресурсне навантаження та вдало імплементувати все заплановане, навчіться на програмі Сергія Гвоздьова та Михайла Колісника

“Управління проектами: вчасно та в рамках бюджетів”

22–24 жовтня в Київській школі економіки.

Зареєструватися!

Чекаємо на Вас!