GPON не панацея, адже його робота залежить і від користувачів: Київстар про стійкість Інтернету під час блекаутів та плани розвитку

Kyivstar Careers
Kyivstar Careers
Published in
6 min readJun 24, 2024

За останні місяці росіяни знищили 9,2 ГВт української генерації. Тепер, навіть без нових обстрілів, протягом наступних кількох років Україну очікує постійний дефіцит електроенергії.

Як наслідок, українці змушені жити в умовах постійних відключень електроенергії навіть влітку. Уже зараз українцям радять активно готувати свої домівки до автономної роботи електроприладів.

За таких обставин питання стабільної роботи домашнього інтернету стає все більш актуальним. В інтерв’ю ЕП керівник департаменту фіксованого зв’язку Київстар Сергій Сухорук розповів про те, як компанія протягом останнього року покращила енергонезалежність фіксованого зв’язку, чим технологія FTTB може бути кращою альтернативою порівняно з GPON, а також дає поради українцям щодо продовження терміну доступу до Інтернету після відключення світла у будинку.

— В Україну знову повертаються відключення електроенергії, і питання стабільної роботи домашнього інтернету стає все більш актуальним. Як Київстар за останній рік покращив енергонезалежність фіксованого зв’язку?

— Думаю, для українців більш пріоритетним наразі є загалом наявність електроенергії у своїх оселях, а Інтернет — це скоріш питання другого порядку. Попри це, ми активно інвестували в те, щоб зменшити залежність нашої фіксованої мережі від відключень світла. Ми розуміли, що, навіть пройшовши доволі стабільно минулу зиму, ризики блекаутів залишались.

Тому ми продовжили встановлювати акумулятори та джерела безперебійного живлення (ДБЖ) для комутаторів мережі фіксованого зв’язку. Загалом компанія законтрактувала понад 50 тисяч ДБЖ, для 23,4 тисячі багатоквартирних будинків, встановлення більшості з яких відбувалось цієї зими. Загалом компанія інвестувала близько 300 млн грн в енергонезалежність послуги “Домашній Інтернет”.

Крім того, фахівці “Домашнього Інтернету” розпочали заміну 5 тисяч акумуляторів у ДБЖ, які були встановлені в першій хвилі блекаутів. Також тестуються нові типи акумуляторів, такі як LiFe, які швидше заряджаються і довше тримають заряд та розраховані на 5 тисяч циклів перезаряджень, що суттєво краще за поточні показники. Вже цієї осені планується розпочати встановлення нових комутаторів та акумуляторів на мережу.

— Користувачі в соціальних мережах скаржаться, що Київстар нічого не зробив або зробив недостатньо для енергонезалежності послуги. Чому є таке враження та як зараз працює Інтернет після відключень?

— Станом на кінець лютого нам вдалось зарезервувати 65% власної мережі по всій країні. Тобто близько 700 тисяч абонентів Київстар матимуть змогу продовжувати користуватись “Домашнім Інтернетом” до 4 годин під час знеструмлень.

Проте ми маємо пам’ятати про важливу річ: для того, щоб ДБЖ працював весь заявлений час, йому необхідно повністю зарядитися, іноді протягом 8 годин поспіль. В умовах нестабільних графіків батарея просто не встигає зарядитися на 100%, тому не може працювати весь заявлений час. Саме тому час роботи ДБЖ може бути меншим, ніж 4 години.

— Як тоді пояснити, що світло в домі з’явилось, а Інтернету все одно немає?

— Тут дозвольте додати трохи технічних деталей. Через специфіку побудови FTTB-мережі (оптоволокно в будівлі), яка передбачає послідовне підключення будинків (кільцем), важливо, щоб комутатори працювали в усіх будинках одночасно. Це вкрай складно забезпечити, оскільки енергокомпанії постійно змінюють зони, пріоритети, маршрути та графіки відключень електроенергії.

Наприклад, якщо в одному будинку живлення ще не з’явилось, у сусідньому діють графіки 4 через 8 годин, а ще в іншому — 2 години є живлення, а 8 годин немає, то саме останній будинок створює проблеми для всього ланцюга. Це пов’язано з тим, що акумулятор у ДБЖ не встигає зарядитися, що унеможливлює гарантування якісного та безперебійного доступу до мережі для всього кільця, куди входить декілька будинків.

— Що порадите українцям, щоб доступ до фіксованого зв’язку був навіть за відключення світла?

Перш за все важливо подбати про резервне живлення для власного обладнання. Якщо провайдер готовий надавати свої послуги під час відключень, користувач має бути впевненим, що його Wi-Fi роутер чи ONU термінал зможе автономно працювати тривалий період часу. Тобто, навіть якщо ДБЖ заряджене та працює, роутер все одно повинен живити сам користувач. Для цього рекомендується використовувати павербанк або міні-ДБЖ з ємністю не менше як 10 000 mAh. Це дозволить клієнту залишатись з Інтернетом протягом більш тривалого часу.

— Часто можна зустріти інформацію про те, що технологія GPON є безальтернативною в умовах відключення електроенергії. Проте, чи дійсно GPON не має альтернатив?

Важливо не нав’язувати певний стандарт. GPON дійсно енергоефективний, адже, на відміну від інших типів підключення, не має додаткових вузлів з електричним обладнанням.

Однак варто розуміти, що GPON не є панацеєю, оскільки стабільна робота цієї технології залежить і від самих користувачів та роботи магістральної мережі. Для роботи GPON у вас вдома під час відключень світла потрібне живлення термінала ONU. Також потребують живлення всі вузли та ключові ділянки GPON. Окрім того, мережа будується роками, й ось так взяти й перевести роботу понад 3 тисяч Інтернет-провайдерів на цю технологію майже неможливо.

— Чи є альтернатива GPON?

— Звісно, адже ніхто не скасовує інші технології. Здебільшого все залежить від готовності як провайдера, так і користувача. На сьогодні в Україні є провайдери, які працюють за технологією DOCSIS (стандарт передачі даних по телевізійному кабелю) чи DSL (стандарт передачі даних за допомогою місцевої телефонної мережі). У Київстар, наприклад, мережа здебільшого побудована на технології FTTB.

Усі вони здатні тою чи іншою мірою працювати в умовах блекаутів, але тривалість їхньої роботи напряму залежить від інвестицій провайдера. Київстар інвестував понад 1 млрд грн в те, щоб мережа провайдера та частина базових станцій були готові до блекаутів, але, повторюсь, для цього недостатнього встановити тільки батарею чи акумулятор — обладнанню потрібен час на підзарядку, а у випадку з генераторами — ще й люди, які їх обслуговують. Логічно, що під час тривалих відключень електроенергії цей процес сильно ускладнюється або навіть унеможливлюється.

На прикладі Київстар, чому технологія FTTB може бути навіть кращою альтернативою порівняно з GPON?

— З нашого досвіду можу сказати, що під час останніх відключень електроенергії активність сесій використання “Домашнього Інтернету” через підключення FTTB та GPON є приблизно однаковою.

Тобто ми бачимо, що під час відключень на GPON близько 18–20% активних Інтернет-сесій продовжує навантажувати мережу Київстар, водночас на FTTB — 13–15%.

FTTB технологія наразі є більш розгалуженою, звичною в плані підключення, і, як наслідок, більшість українських домогосподарств користуються саме нею.

Натомість GPON вимагає фізичної зміни підключення, зокрема зміни кабелю, який заходить у помешкання користувачів. Як би це дивно не звучало, але частина наших користувачів відмовлялась переходити на GPON, дізнавшись, що доведеться свердлити нові отвори в стінах для прокладання оптоволоконного кабелю.

— Чи існують певні групи користувачів, для яких GPON або FTTB можуть бути більш вигідними?

— Якщо у вашій квартирі вже є внутрішня інфраструктура, побудована під GPON, то немає сенсу міняти її на щось інше. Наразі GPON — найкраще пристосована мережа для приватного сектора та нових багатоповерхівок, де забудовник вже заклав розведення оптоволоконних ліній між поверхами, які підходять до кожної квартири.

Для типових багатоквартирних будинків на 5–9 поверхів, які складають, думаю, до 80% житлового фонду в Україні, зазвичай використовується FTTB, адже це більш економне та практичне рішення.

— Які фактори слід враховувати при виборі між GPON та FTTB?

— Найперше слід дізнатися, які провайдери найбільш підготовлені до відключень електроенергії. Варто звертати увагу на наявність ДБЖ, ємність акумуляторної батареї та час роботи мережі в автономному режимі.

Загалом, при відключенні світла на 3–4 години слід звертати увагу не на тип підключення, а на резистентність самої мережі. Перевірте, чи є у провайдера достатньо бригад для обслуговування, якої ємності стоять акумулятори, і чи підготовлений резерв для заміни акумуляторів при тривалих відключеннях світла.

Хочу ще раз наголосити, що користувачі також повинні бути готові до тривалих відключень. Навіть у випадку, коли провайдер гарантує 72 години роботи мережі, а ваш Wi-Fi роутер, що підключений до власного джерела резервного живлення, може працювати лише 2 години, Інтернету при тривалих відключеннях у вас все одно не буде.

— Що порадите українцям, щодо ефективного споживання послуг зв’язку під час блекаутів?

– Перш за все потрібно навчитися не лише економно споживати електроенергію, але й раціонально користуватися послугами зв’язку під час блекаутів. Наприклад, утримайтеся від використання “важкого” контенту (перегляд відео, здійснення відеодзвінків), оскільки завантаженість мережі фіксованого зв’язку також впливає на тривалість роботи ДБЖ. Тож рекомендую заздалегідь завантажити контент, щоб мати чим зайняти себе чи дітей під час відключення світла.

До речі, на Київстар ТБ можна завантажувати контент і дивитись його без електронних комунікацій. Завдяки можливості переглядати контент з одного акаунту відразу на п’яти пристроях, вся сім’я зможе насолоджуватись улюбленими фільмами, серіалами чи мультиками з власних гаджетів.

Ми всі розуміємо, хто насправді винен у відсутності світла та перебоях у роботі ринку електронних комунікацій. Але й тут ми не безсилі, адже якщо кожен почне робити маленькі дії, хоча б трохи обмежуючи себе у споживанні звичних послуг, у підсумку це буде велика робота всього суспільства, що здатна витримати енергетичний терор та вистояти.

Джерело: https://www.epravda.com.ua/cdn/cd1/2024/gpon_ne_panatseia/

--

--