Latvijas sudraba 5 Latu monētas treša atdzimšana

Latvijas tautas meitas “Mildas” ceļojums no oriģinālas sudraba 5 Lati monētas līdz Latvijas 1 un 2 eiro monētam.


Pirmo reizi, musdienas ļoti iemīļota, Latvijas tautas meita “Milda” paradījas uz monētam 1929. gada, kad tā tika izkalta uz Latvijas pirma sudraba 5 Lati monētas. Latvijas Pirmas Respublikas laikā tā tika kalta vel divas reizes 1931. un 1932. gadā.

Pēc tām bija vajadzējis 71 gads, kāmēr viņa atgriezas atpakaļ uz Latvijas monētam. Pirma tautas meitas atzimšana bija 2003. gadā, bet jau uz Latvijas zelta piemiņas 5 Lati monētas. Tā tika izkalta Latvijas Bankas Kolekciju monētas, “Pasaulēs mazākās zelta monētas” programmas ietaros.

Otra atzīmšana notika 2012. gadā, kad Latvijas Bankas 90 gadu jubilejas ietvaros tika kalta “jauna” sudraba 5 Lati monēta, izmantojot oriģinālās 1929. gada galvanoplastikas formas, kas lietotas, šādu monētu kaļot 1929., 1931. un 1932. gadā. Monēta ar unikālu vēsturi turpina ceļu naudas ritumā. Ši jauna monēta bija ļoti populāra Latvijas iedzivotāju vidu. Cilvēki stāvēja garas rindas Latvijas Bankā, lai dabūtu šo vesturiski nozīmiga dizaina monētu.

Treša “Mildas” atdzimšana notiek šobrīd un oficiāli 2014. gadā, kād tā paradisies uz Latvijas 1 un 2 eiro monētas nacionālas puses. Tas dizains arī ir balstīts uz oriģinālas sudraba piecu latu monētas.

Lasīt pilnu rakstu par Latvijas 2 eiro monētas dizainu.

Latvijas 2 eiro monētu kalšana