Мислення на межі росту

Nataliya Trenina
Leadership Dodjo
Published in
4 min readJul 14, 2020

Три підходи для самоусвідомлення та розвитку

Лідерство роскривається на межі — як організаційного розвитку так і особистого росту. Нам доводиться бути мостом між двома сферами — сьогодення та кращого майбутнього. Коли ми колективно створюємо результати, яких не хоче ніхто, це ясно вказує на вразливість лідерства. Причини такої вразливості аж ніяк не пов’язані з нестачею компетенцій чи засобів. Її коріння — в обмеженнях мислення, складність якого повинна щонайменше відповідати складності завдань, які стоять перед нами.

Розвиток дорослої людини ґрунтується на усвідомленні обмежуючих переконань, здатності керувати полярностями, розумінні та поглибленні взаємопов’язаності з іншими. Ці три теми лягли в основу серії “Мислення на межі росту”. Три онлайн-воркшопи будуть присвячені підходам, які я вважаю найбільш цінними для розвитку:
Immunity To Change ™ Workshop, 15 липня
Polarity Thinking ™ Workshop, 12 серпня
Relationship Systems Intelligence ™ Workshop, 9 вересня

Участь у серії стане вхідною умовою для участі у серії “Зустрічі на межі росту”, де ми заглибимося в теми, розширимо інструментарій та використаємо всі переваги фізичних зустрічей.

1. Immunity To Change ™ Workshop

Як лідери можуть розвивати культуру організаційного навчання та особистого розвитку? Просуваючи цінність розвитку і демонструючи на своєму прикладі те, як зрілі люди здатні (і повинні) змінюватися.

Однак, ми всі знаємо “одну людину”, яка просто не буде розвиватися. Іноді легко зрозуміти чому — він чи вона побоюється змін у структурі влади, необхідності опинитися в ролі новачка, стресу через перехід до іншої команди… Але бувають такі випадки, коли ми дивуємося — начебто є всі необхідні навички, розуміння, намір, проте з незрозумілих причин нічого не відбувається. Чи опинялися ви в такій ситуації?

Такий незрозумілий опір змінам не означає опозицію чи інертність. Навпаки, навіть щиро підтримуючи зміни, багато людей несвідомо спрямовує енергію в бік іншої, конкуруючої поведінки. Таким чином, ми застрягаємо в стані динамічної рівноваги та витрачаємо сили, “пливучи проти течії”.

Так проявляється Імунітет до Змін — захисний механізм мислення, який, за аналогією до імунітету тіла, покликаний захищати, але може й нашкодити нам.

Згідно з підходом Роберта Кігана та Ліси Лейхі, лідери та організації, які усвідомлюють і долають Імунітет до змін, краще залучають співробітників та досягають результатів.

На цьому воркшопі ми познайомимося з картою Immunity To Change ™ і попрацюємо з особистими завданнями та перешкодами розвитку.

Цілі воркшопу
• навчитися відокремлювати технічні виклики (дозволяються інструментарієм) від адаптивних (вимагають змін в мисленні);
• вибрати “одну велику річ” (зміну), яка поліпшить якість роботи та життя;
• дослідити цю зміну з точки зору конкуруючої поведінки, побоювань та великих переконань, які формують імунну систему;
• пошукати можливості виходу із поточної динаміки через серію невеликих, безпечних експериментів.

Загальна мета
Підвищення здатності змінюватися, збереження енергії, усвідомлення щодо імунної системи інших людей, розвиток мислення дорослої людини.

2. Polarity Thinking ™ Workshop

У світі зростаючої взаємозалежності і складності життєво важливо використовувати мислення “і те, й інше” як альтернативу традиційному вирішенню проблем. Управління полярностями, які пронизують нашу роботу і життя, допомагає розширити можливості, примирити конфліктуючі позиції та вирішити стратегічні завдання більш стійким шляхом.

Дослідження ефективності організацій доводять: лідери, команди та компанії, які використовують полярності, значно перевершують тих, хто цього не робить.

Те, наскільки майстерно ми можемо перебувати в стані дилеми, використовувати різноманітність соціальних систем, балансувати полярні позиції та застосовувати їх усвідомлено, не вдаючись до крайнощів, визначає якість життя людини, здоров’я суспільства та продуктивність організації.

Цілі воркшопу
• навчитися відокремлювати проблеми (та їхні рішення) від полярностей (і управління ними)
• визначити свої поточні дилеми та полярні позиції, які їх втілюють
• використовувати управління полярностями в особистій, командній чи організаційній перспективах.

Загальна мета
Свобода усвідомленого вибору, збереження енергії, якість відносин, “вертикальний” розвиток (розвиток мислення дорослої людини).

3. Relationship System Intelligence ™ Workshop

У піснях, прозі, духовній практиці відносини часто порівнюють з річкою. Вона може мати гладку сонячну поверхню, ревіння порогів, висохлу чи болотисту заплаву. Усі людські істоти народжуються з глибокою потребою у зв’язках з іншими, а емоції є природною “валютою” партнерства. Хоч ми всі бажаємо, щоб річка відносин була казковою, захоплюючою, розслаблюючою, збуджуючою чи хвилюючою, це — найбільш маргінальний та недовикористаний аспект організаційного середовища.

Отримуючи болючий досвід у сім’ї, партнерстві та командній роботі, ми стикаємося із розчаруваннями та починаємо шукати більш безпечні форми взаємодії. Дистанція збільшується, ми консервуємо свій потенціал “бути” і “створювати” в поєднанні з іншими та відмовляємося від захоплюючої сили відносин.

Інтелект систем відносин (RSI, Relationship Systems Intelligence ™) — це потужна теорія та інструментарій для навігації у відносинах, розвитку індивідуальної та колективної свідомості, використання мудрості соціальних систем.

RSI пропонує нам певне керівництво з розвитку відносин, допомагає «читати» стан системи, налаштовуватися на зміни, що виникають, допомагати системі перейти через “поріг” від поточного стану до бажаного майбутнього.

Згідно з ключовими принципами RSI:

• Усі голоси й точки зору є вираженням системи відносин;
• Досвід людини належить як особисто їй, так і всій групі;
• Системи природно мудрі, але не завжди достатньо усвідомлені;
• Лідер (коуч, фасилітатор, медіатор) працює з усією системою, допомагаючи їй краще зрозуміти себе.

На цьому воркшопі ми познайомимося з принципами та практиками RSI в атмосфері дослідницької лабораторії.

Цілі воркшопу
• звернути увагу на “третю сутність” — систему відносин, яка має окрему цінність, незалежну від цінності її елементів;
• познайомитися з мета-навичками, які допомагають використовувати та розвивати RSI;
• навчитися бачити Первинний і Вторинний процеси (статус-кво та витіснену частину) як полярності у відносинах;
• застосувати RSI для вивчення Чотирьох токсинів відносин: критики, самозахисту, зневаги та відстороненості.

Загальна мета
розвиток самоусвідомлення та системного усвідомлення, здоров’я відносин, використання мудрості систем.

Формат участі

Серія включає три воркшопи по 5 годин, з 9:30 до 14:30 в онлайн-форматі. Підключення до роботи здійснюється в Zoom з обов’язковим використанням відеозв’язку.

Структура кожної сесії поєднує знайомство з основами, індивідуальне опрацювання навчальних прикладів та роботу з особистими завданнями, взаємодію в парах і командах. Кожен воркшоп супроводжується налаштовуючими (до) та поглиблюючими (після) завданнями.

За бажанням ви можете замовити персональну або корпоративну роботу в коучинг-форматі (умови обговорюються індивідуально).

Дати у відкритому форматі
• 15 липня — Immunity To Change ™ Workshop
• 12 серпня — Polarity Thinking ™ Workshop
• 9 вересня — Relationship Systems Intelligence ™ Workshop

Вартість участі в програмі
Вартість участі в програмі з трьох воркшопів — $300.

Реєстрація:
https://bit.ly/3dSgKmH

--

--