BLOCKCHAIN VE VZDĚLÁVÁNÍ
Blockchain je jednou z nejdůležitejích technologií, které budou mít dopad na prakticky každou část našeho života, včetně vzdělávání. Nešťastně se ale blockchain často spojuje s kryptoměnami, např. bitcoinem. Kryptoměny samozřejmě využívají blockchain, ale je to jen jedna z možností jak s touto technologii pracovat.
Blockchain je jednoduše řečeno databáze, která může obsahovat jakékoliv informace, nemá ale centrální místo, kde jsou tyto informace uloženy. Informace uchovává tzv. distribuovaná síť. Informace se tedy ukládají jako bloky v řetězci (odtud slova block + chain), který je kontrolován všemi členy sítě. Podstatné je, že každá změna je zaznamenána, není tedy možné s informacemi manipulovat nebo je pozměňovat, aniž by o tom neexistoval záznam. Informace obsažené v blockchainu jsou tak transparentní a uchovány v bezpečí.
Jakou souvislost má však blockchain se vzděláváním? Pokud vás stále nenapadá, jak by se dal využít právě i ve vzdělávání, nastíníme si několik možností.
STUDIJNÍ ZÁZNAMY A CERTIFIKACE
Každé absolvované vzdělávání, kurz či trénink mohou být za pomoci blockchainu zaznamenány. Takovýto záznam může být následně použit například při ověřování kvalifikace, sestavení kompetenčního profilu
a podobně. Na druhé straně se lidé s tímto záznamem mohou snáze svými kompetencemi prezentovat na trhu práce. Prakticky si to můžete vyzkoušet v online kurzu Lektorské minimum (kurzy.epale.cz), kde jsme jako dodavatel Õppus.co blockchain pro certifikáty na platformě Accredible.com. Možná se jedná o vůbec první využití blockchainu v českém vzdělávání dospělých.
COPYRIGHT A OCHRANA DIGITÁLNÍCH PRÁV
Především v online vzdělávání je potřeba vzít v úvahu ochranu autorských práv na vzdělávací obsah. Obsah sdílený v blockchain databázi není možné použít bez toho, aby o tom neexistoval záznam. Tudíž autor, resp. vlastník práv, může kontrolovat přístup, a snadno tak sledovat, kdo používá jeho obsah kdekoliv na internetu.
INOVATIVNÍ VZDĚLÁVACÍ PLATFORMY
Mít svůj vzdělávací obsah pod kontrolou umožní také snadnější způsob, jak sdílet své know-how na nových vzdělávacích platformách (např. Education-ecosystem.com). Funguje to kupř. tak, že sdílíte obsah a za tuto aktivitu získáváte tzv. token, který můžete využít pro přístup ke vzdělávacímu obsahu někoho jiného. Platformy tak mohou mj. propojit akademický svět s firemním prostředím.
ZAJÍMAVÉ PROJEKTY
BitDegree.org je lotyšský projekt online vzdělávací platformy zaměřený na blockchain technologie, kde je tato technologie využita pro studium, certifikaci, získávání tokenů apod.
ODEM.io je švýcarský projekt online tržiště pro firmy a dodavatele vzdělávání a služeb, v němž je relevance a kvalita vyjádřena v ODEM tokenech. Velmi zajímavé a transparentní řešení pro vzdělávací trh.
Blockchain Education Network je americký projekt vzdělávací a kreativní platformy založené na principu learning by doing. Členové sdílejí své projekty, inspirují a učí se navzájem, generují nová řešení a produkty.
BUDOUCNOST BLOCKCHAINU
VE VZDĚLÁVÁNÍ
Dá se předpokládat, že tyto technologie změní a akcelerují vzdělávání nejen v oblasti certifikace, ale také se změní přístup ke vzdělávání samotnému. Transparentnost a věrohodnost blockchainu umožní dosud obtížnou spolupráci firem a vzdělávacích institucí a zároveň přirozeně ovlivní narůst kvality samotného vzdělávání.
Blog vyšel původně v e-časopise Firemní vzdělávání 06/19. Přihlaste se k odběru zdarma!