Chatboti ve vzdělávání

Brano Frk
Learning Design
Published in
3 min readJun 24, 2019
Illustration by SpiceFactory.co

Potřeba intenzivní komunikace je v digitální době mimořádně důležitá. Lidé se cítí technologiemi ochuzeni o lidský kontakt. Ve vzdělávání je to vidět na nechuti lidí učit se v digitálním prostředí, v němž postrádají interakci s jinými lidmi, nebo nemají možnost komunikace. Chatboti sice lidskou komunikaci nenahradí, umožňují ale mnohdy až překvapivě příjemnou a zábavnou komunikaci. Navíc chatbot je k dispozici pořád a proto má využití chatbotů ve vzdělávání velký potenciál

CO JE TO CHATBOT?

Chatbot je jednoduše řečeno komunikační software, který umí reagovat na dotazy, resp. interakci člověka a imitovat mezilidskou komunikaci. Chatbot využívá předpřipravené komunikační fráze nebo odpovědi, v pokročilejší verzi umí využít sílu umělé inteligence (AI) a odpovědi generovat. V žádném případě se nejedná o vysoce inteligentní a autonomní entitu, je to pouze naprogramovaný komunikační interaktivní systém, alespoň prozatím.

S rozvojem AI však můžeme očekávat i autonomní chatboty, kteří budou schopni komunikovat zcela samostatně a efektivně. Zatím můžeme využívat chatboty jako funkční komunikátory prvního kontaktu nebo jakýsi pomyslný rozcestník.

JAK NA CHATBOTY VE VZDĚLÁVÁNÍ?

Chatboti mají ve vzdělávání obrovský potenciál, zvláště pak v jeho online podobě. Jejich role je hlavně v komunikaci, ale dokáží zastoupit i další interaktivní funkce jako třeba notifikace a sběr dat. Obrovským benefitem je automatizace: chatbot úkoly vykonává samostatně, a mnohé časově náročné úkoly v online vzdělávání zvládne dokonce lépe než člověk. V současnosti je možné chatboty využívat pro:

Interakci: chatbot zvládne zadat účastníkům vzdělávání test, kvízové otázky, nahradit dotazník nebo plnit roli FAQ (často kladených otázek).

Notifikace: chatbot je schopen posílat uživatelům notifikace o termínech, připomínky úkolů, zasílat a doručovat informace v podobě zpráv, případně zasílat doplňující informace (tipy a triky apod.).

Distribuci: chatbot zvládne zasílání náročnějšího obsahu: videí, multimédií nebo jiných digitálních materiálů. Dokonce lze sledovat i jejich zhlédnutí či jinou interakci.

Roli buddy: chatbot jako průvodce či studijní “parťák”. Doprovází účastníka kurzu, podporuje ho, motivuje nebo mu “jen” dělá společnost. Na první pohled to možná vypadá jako banální role, ale uživateli online kurzů je mimořádně kladně oceňována.

JAK POSTAVIT CHATBOTA?

Chatbot může fungovat na sociálních sítích nebo na webu (resp. přímo
v online kurzu). Využívá se obvykle chatovací rozhraní, proto je komunikace s chatbotem intuitivní: lidé jsou jednoduše na chatování zvyklí. Vytvořit chatbota není technicky náročné, neboť existují aplikace, které většinu práce obstarají za vás.

Pokud chcete vytvořit chatbota pro síť Facebook, vyzkoušejte Chatfuel,
pro weby třeba LandBot. Na počátku je však potřeba promyslet tzv. strom komunikace, tedy odhadnout to, nač se lidé budou ptát, a připravit k tomu odpovídající odpovědi. Chatboty je vhodnější vyvíjet agilně, po uvedení totiž záhy zjistíte, co uživatele skutečně zajímá, a postupně tak můžete chatbota vylepšovat.

EPALEBOT — PRVNÍ ČESKÝ VZDĚLÁVACÍ CHATBOT
Pro lepší poznání možností chatbotů můžete zkusit komunikaci
s EPALEbotem, který vznikl jako podpora online kurzu EPALE s názvem Lektorské minimum. Je k dispozici na adrese http://www.facebook.com/epalebot, postačí kliknout na “Poslat zprávu” a EPALEbot vám nabídne multimediální obsah, případně zkuste i přímou komunikaci na téma EPALE. EPALEBOTa pro EPALE realizovalo Learnig design studio Õppus.

Blog vyšel původně v e-časopise Firemní vzdělávání 03/19. Přihlaste se k odběru zdarma!

--

--

Brano Frk
Learning Design

õppus.co, learning designer, edupunk, knowledge worker, cyclist and white rabbit